Portal Yogi

Czy mogę jeść przed jogą, czyli co przekąsić a czego unikać?

Drodzy jogini, jedzenie przed zajęciami nie jest zbrodnią. Jednak trzeba trzymać się pewnych zasad żywieniowych.

Wiele osób praktykuję zaraz po pracy, ale jeszcze przed obiadem. Mówią wtedy: „Nie potrafię się skoncentrować kiedy mój brzuch domaga się jedzenia, ale wiem, że nie powinienem jeść przed zajęciami”. Z drugiej strony wiemy, że jeśli nie zjemy, będziemy się męczyć podczas praktyki.

Czy mogę jeść przed jogą?

Internetowe Studio PortalYogi
Drodzy jogini, jedzenie przed zajęciami nie jest zbrodnią. Jednak trzeba trzymać się pewnych zasad żywieniowych. Rozumiem, że wcale nie jest łatwo tak zaplanować dzień, żeby zjeść posiłek odpowiednio wcześnie. Ale z szacunku do waszego ciała i jego potrzeb warto się trochę pomęczyć.

Podstawowe zasady, których warto się trzymać:

  • duży posiłek szczególnie mięsny i ciężkostrawny jemy przynajmniej 4 godziny przed praktyką
  • obfity posiłek wegetariański jemy na 3 godziny przed praktyką
  • lekki posiłek wegetariański (sałatka, zupa) możemy zjeść 2 godziny przed zajęciami
  • nie pijemy nic przynajmniej pół godziny przed zajęciami

A co jeśli jesteśmy ekstremalnie głodni, a do zajęć zostało niewiele czasu?

Wtedy warto zadbać o poziom cukru w organizmie, który pomoże nam uniknąć wahań nastroju i energii podczas zajęć. Poniżej lista pięciu produktów, które pomogą Wam w sytuacji kryzysowej, dodadzą energii ale nie obciążą żołądka.

czy mogę jeść przed jogą

1. Banan
Ten owoc jest bogaty w potas, dzięki czemu stanowi dobrą przekąskę przed wysiłkiem. Potas reaguje z sodą i utrzymuje ciało dobrze nawodnione. Magnez zaś zapobiega skurczom i wzdęciom.

2. Orzechy
Są świetnym rozwiązaniem na szybkie podniesienie poziomu energii. Zawierają dużo potasu, magnezu i witaminę E. Pamiętaj, aby jeść orzechy zwykłe, niesolone. Dobrym pomysłem może być też łyżka masła orzechowego.

3. Awokado
Który jogin nie kocha awokado! Zawiera ono najważniejsze elektrolity, czyli magnez i potas ( 60% więcej niż banan), co wpływa na właściwe funkcjonowanie komórek i mięśni. Awokado jest bogate w właściwości odżywcze i jednocześnie lekkostrawne, stąd nie obciąża żołądka.

4. Ciemna czekolada
Jest świetna do utrzymania odpowiedniego poziomu cukru we krwi i zwiększenia przepływu krwi do mózgu. Czekolada bez wątpienia pobudza, stawia na nogi i poprawia zdolność koncentracji. Jeśli jesteś głodny, zjedz nie więcej niż dwie kostki tuż przed zajęciami.

Internetowe Studio PortalYogi

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor