Portal Yogi

Praktyka jogi w domu – jak zacząć?

Jeśli pragniesz spróbować praktyki w domowych warunkach, ale wciąż się wahasz, to koniecznie przeczytaj mój poradnik. Mam nadzieję, że dzięki niemu z radością zaczniesz regularnie stawać na macie.

Wiele osób odkłada moment rozpoczęcia praktyki jogi w domu, bo boi się, że nie sprosta jakimś z góry ustalonym normom. Tymczasem, by zacząć, wystarczy… regularnie stawać na macie oraz wsłuchiwać się w sygnały płynące z ciała i wnętrza!

Joga jest dla wszystkich tych, którzy chcą otworzyć się na płynące z niej korzyści. Nie ma “lepszej” i “gorszej” praktyki. Nie ma również znaczenia, czy swoją jogową przygodę zaczynasz na zorganizowanych zajęciach, czy od praktyki w domu.

Ważne byś postawił pierwszy krok. 

Jeśli pragniesz spróbować jogi w domu, ale wciąż się wahasz, to koniecznie przeczytaj mój poradnik. Mam nadzieję, że dzięki niemu z radością zaczniesz regularnie stawać na macie.

Joga w domu – zalety praktyki

Poza tym pamiętaj, że joga w domu nie wyklucza się ze wsparciem profesjonalnych nauczycieli i przemyślanym planem.

Ważne jest tylko, by wiedzieć, gdzie szukać wiedzy i zaufanych instruktorów. Dzięki nim w domowym zaciszu będziesz mógł poczuć się, jak na zajęciach jogi w studiu.

Warto dać szansę tego rodzaju praktyce, bo ma naprawdę wiele zalet.

praktyka jogi w domu

#1 Wymierne efekty

Korzyści z praktyki pojawią się stosunkowo szybko, jeśli będziesz ćwiczyć codziennie, nawet po kilkanaście minut.

A właśnie to umożliwia joga w domu.

Regularne stawanie na macie to klucz do osiągnięcia i utrzymania higieny ciała, duszy i umysłu.

Jeśli ćwiczysz po półtorej godziny w klubie, ale tylko dwa razy w tygodniu, to te korzyści pojawią się później. Nie mówiąc o tym, że wchodząc na wyższe szczeble jogowego zaawansowania, praktyka w domu staje się obowiązkowa. Tak właśnie się dzieje podczas większości kursów nauczycielskich.

#2 Możesz lepiej poznać siebie

Zatem, jeśli interesuje Cię głębsze przeżywanie praktyki jogi i wykorzystanie jej do samopoznania to ćwiczenie jej w domu będzie idealnie.

Łatwiej będzie Ci obserwować i odczuwać siebie, kiedy nie będziesz rozpraszany przez grupę i nie będziesz porównywać się z innymi.

#3 Możesz dostosować praktykę do swoich potrzeb

W jodze chodzi o to, aby czuć się dobrze.

Podczas zajęć w studio często o tym zapominamy. Zwłaszcza kiedy na siłę chcemy udowodnić, że potrafimy wykonać daną pozycję „tak samo jak inni”. Nawet, jeśli sprawia to nam ogromny dyskomfort.

Co więcej, w domu możesz sam zadecydować o tym, jak długo chcesz pozostać w danej asanie, którą z nich wykonać i ile czasu chcesz jej poświęcić. Wśród czterech ścian możesz naprawdę wsłuchać się w swoje potrzeby. Dobrać rodzaj rozgrzewki, ułożyć swoją praktykę i oddać się wybranej medytacji.

#4 Jest tańsza i pozwala zaoszczędzić czas

Patrząc z absolutnie pragmatycznej perspektywy, to praktyka jogi w domu nie wymaga od Ciebie podróży na drugi koniec miasta i tracenia czasu stojąc w korkach.

By praktykować nie musisz też kupować karnetów do studia jogi i dostosować tamtejszych zajęć do swojego rozkładu dnia.

W domu chcąc stanąć na macie… po prostu ją rozkładasz i oddajesz się jodze. Dzięki temu zwiększa się też prawdopodobieństwo, że wytrwasz w regularnej praktyce.

Jak zacząć praktykę jogi w domu?

praktyka jogi w domu

Chcesz zacząć praktykować jogę w domu?

Nic prostszego!

Przygotowałam dla Ciebie kilka zasad, które pomogą Ci na początku tej drogi. Dzięki nim codzienne rozkładanie maty w domowym zaciszu już wkrótce wejdzie Ci w nawyk.

1. Bądź dla siebie wyrozumiały

Na samym początku traktuj siebie z wyrozumiałością i szacunkiem.

Tak, jak początkujący biegacz nie powinien zaczynać treningów od półmaratonu, tak Ty daj sobie i swojemu ciału czas.

Pamiętaj, że powinno ono stopniowo przyzwyczajać się do wyzwań, jakie stawia przed nim praktyka. Dlatego nie musisz od razu przystępować do 45–minutowej, intensywnej sesji jogi zaraz po przebudzeniu (chociaż oczywiście możesz ;)).

Na początku w zupełności wystarczy pięć minut siedzenia w bezruchu lub medytacji.

Już po takim czasie zobaczysz ogromną różnicę w jakości swojego dnia.

Jeśli z kolei towarzyszy Ci przekonanie, że tylko sprawni i szczupli ludzie mogą uprawiać jogę, czym prędzej się go pozbądź. To tak, jakbyś mówił, że musisz być silny, żeby zacząć podnosić ciężary – przecież nikt się takim nie urodził.

Zacznij tu i teraz, z tym co masz. Nie jutro, nie za dwa dni. Nie masz absolutnie nic do stracenia! A co możesz zyskać? Wytrzymałość, siłę, równowagę i… znacznie więcej.

2. Znajdź swoje miejsce

Jeśli jeszcze nie masz ulubionej przestrzeni, bądź nigdy się nad nią nie zastanawiałeś – czas najwyższy ją znaleźć!

Do tego zadania zaangażuj swoją uważność i intuicję.

Zrób małą rundkę po swoim domu i wsłuchaj się we własne wnętrze. Zatrzymaj się tam, gdzie czujesz się szczęśliwy i zrelaksowany. Może to być salon, ale równie dobrze może sprawdzić się… kuchnia.

Dla własnego dobra pozbądź się uprzedzeń i oczekiwań. Po prostu pozwól przemówić swojemu ciału i duchowi.

Gdy już znajdziesz swoje miejsce, to możesz udekorować je kwiatami, świecami czy kadzidełkami. Stałe miejsce praktyki pomoże Ci w utrzymaniu systematyczności.

Gdy już wypracujesz w sobie nawyk codziennego stawiania się na macie, spróbuj poeksperymentować – zabierz ją ze sobą do lasu, na plażę, do parku czy ogrodu.

3. Wybierz najlepszą dla siebie porę

W jodze niezwykle ważna jest także pora, kiedy stajesz na macie. Wybierz taką godzinę, w której dysponujesz odpowiednim zapasem czasu i wiesz, że nic nie będzie Cię rozpraszać.

A potem po prostu… praktykuj codziennie.

Pamiętaj jednak, że jeden dzień przerwy w tygodniu jest wskazany. Miej także na uwadze, że w przypadku jogi niezwykle ważna jest regularność. Dlatego bądź zdyscyplinowany. Nastaw sobie budzik na wybraną przez siebie godzinę i staraj się nie opuszczać żadnej sesji. Każdorazowo ustaw sobie konkretny cel. Może to być na przykład 5, 10, a może 20 minut na macie. Zobaczysz, że zanim się zorientujesz, praktyka stanie się Twoim ulubionym punktem dnia.

4. Skorzystaj ze wsparcia jogowej społeczności

Może wydawać się, że praktyka w domu pozbawia Cię wspierającej siły jogi grupowej.

Nic bardziej mylnego! Na przykład w ramach Studia PortalYogi zyskujesz dostęp do naszej zamkniętej grupy na Facebooku, która zrzesza joginów i joginki.

To przestrzeń, w której możesz zadawać pytania związane z praktyką, znaleźć wsparcie lub po prostu wymienić się doświadczeniami z innymi członkami społeczności. Aktualnie zrzesza ona ponad 10 000 osób. Czujesz, żę potrzebujesz wsparcia od nauczyciela? Nic prostszego. Nad wartością merytoryczną naszej grupy czuwają Magdalena BałdysKacper Matuszewski. Chętnie pomogą Ci na Twojej jogowej ścieżce.

5. Czytaj i chłoń wiedzę

Pamiętaj, że joga to nie tylko zestaw ćwiczeń fizycznych.

To przede wszystkim praktyka mająca na celu wsparcie i umocnienie Twojego ducha. Ma wiele wymiarów, na które składają się  między innymi asan, medytacji czy oddychania. Ale to zaledwie mała część tego, co joga ma do zaoferowania. By lepiej poznać i pojąć rządzące nią prawidłowości warto zgłębić jej kilkutysiącletnią tradycję, historię oraz filozofię. Internet daje Ci ogrom możliwości darmowego wyedukowania się w temacie.

Asan możesz zacząć uczyć się już teraz. Pobierz nasz darmowy ebook WSTĘP DO JOGI z nauką asan dla początkujących (KLIK)

6. Znajdź czas dla siebie

Wielu joginów za najbardziej efektywne uważa zajęcia wyjazdowe.

Wtedy wszyscy skoncentrowani są na praktyce, której nie rozprasza zewnętrzny świat. Prawda jest jednak taka, że przy odrobinie stanowczości i dobrej komunikacji z otoczeniem, możesz sobie zafundować taki jogiczny obóz… bez wychodzenia z domu.

Weź dzień lub dwa wolnego (albo wyczyść grafik weekendowy), poinformuj o swoich zamiarach współlokatorów lub rodzinę… i pogrąż się w ciszy.

Praktykuj kilka razy dziennie, medytuj i zanurz się w swoim wnętrzu. Wsłuchaj się w to, co Twoje ciało i umysł mają Ci do przekazania. Jeśli taki układ jest trudny do wynegocjowania, przeznacz na swój „jogiczny obóz” pół dnia lub nawet tylko kilka godzin w weekend.

jamy

7. Do wielu razy sztuka…

Jeśli za pierwszym razem nie udało Ci się wejść w rytm regularnej praktyki to… próbuj dalej!

Do skutku. Wierzymy, że posiadasz w sobie dostateczną ilość samozaparcia i chęci, by temu podołać.

Do zbudowania silnych fundamentów potrzeba czasu, dlatego nie przejmuj się małymi niepowodzeniami.

Gdy zdarzy Ci się „chwila” przerwy – zacznij od nowa.

Po prostu. Pamiętaj, by nie strofować się za potknięcia i nie być dla siebie zbyt surowym. Każdy przecież miewa lepsze i gorsze dni. Dlatego zamiast rozpamiętywać minione błędy skup się na tym, by obecna chwila była możliwie jak najpełniejsza.

8. Zmierzaj do celu małymi krokami

Z perspektywy dostępności czasu, lepiej jest wejść na matę tylko na 10–15 minut, ale np. 2–3 razy dziennie, niż czekać aż uda się zorganizować pełną godzinę na praktykę.

Bądź ambitny i pełen dobrych chęci, ale jednocześnie realistyczny. Jeśli wiesz, że w tym tygodniu nie znajdziesz godziny, ogranicz się do 15 minut. Przestań odkładać siebie i jogę na później. Zacznij ćwiczyć w domu już dzisiaj!

Praktykuj jogę w domu ze Studiem PortalYogi

praktyka joga w domu

Z praktykowaniem jogi w domu jest tak, jak z większością rzeczy – najtrudniej jest wyrobić w sobie nowy nawyk. Internetowe Studio PortalYogi powstało, by Ci w Tym pomóc. Kiedy już to się stanie, przekonasz się, że utrzymanie go jest naprawdę łatwe.

Dzięki tej platformie już nie musisz błądzić po Internecie w poszukiwaniu wartościowych treści, ani testować niesprawdzonych ćwiczeń. Zrobiłam to za Ciebie. Wraz z czołowymi polskimi nauczycielami opracowałam i przetestowałam sesje na wszystkich poziomach zaawansowania i we wszystkich wiodących stylach jogi.

Co zyskujesz praktykując ze Studiem PortalYogi?

Dzięki naszej platformie Twoja praktyka jest w pełni dopasowana do Twoich potrzeb. W Studio czekają na Ciebie sesje:

U nas możesz zmieniać style jogi i tempo praktyki w zależności od potrzeb. Masz też wybór, czy chcesz uczyć się nowych asan czy też doskonalić te znane.

Wszystko to jest dostępne online i bez wychodzenia z domu. Koniec z szukaniem ulubionego nauczyciela, czy dojeżdżaniem do studia i staniem w korkach!

Podejmij jogowe wyzwanie i wynieś praktykę na wyższy poziom

Wiem, że najtrudniejszą częścią samodzielnej praktyki jogi są: motywacja, plan i wiedza. Dlatego, by wesprzeć Cię w regularnym stawaniu na macie stworzyliśmy już ponad 50 wyzwań.

To specjalnie opracowane programy, w ramach których nasi nauczyciele prowadzą Cię przez praktykę dzień po dniu. I to na każdym poziomie zaawansowania. U nas znajdą coś dla siebie zarówno początkujący, jak i ci bardziej doświadczeni.

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z jogą, weź udział w programie: Pierwsze kroki w jodze w PortalYogi – Studiu Jogi Online.

Dlaczego warto wybrać Studio PortalYogi?

Dołączając do Studia otrzymujesz dostęp do ponad 600 sesji jogi, medytacji oraz pilatesu, na wszystkich poziomach zaawansowania, przez 24 godziny na dobę, a także wspaniałych wyzwań jogowych (trwających od 4 do 30 dni), które dzień po dniu poprowadzą Cię przez praktykę.

Dlatego nie zwlekaj i już dziś dołącz do PortalYogi – Studia Jogi Online!

Czekam na Ciebie i nie mogę doczekać się wspólnej praktyki.

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor