Karolina Kalamajska

Satya, czyli bądź szczery ze sobą – sesja jogi, w której nie pozwolisz sobie na okłamywanie samego siebie

Joga mówi, że trzeba być szczerym, wobec innych i wobec siebie

Znowu sięgamy po książkę Jogasutry Patandżalego. Ostatnio pracowaliśmy nad achimsą, czyli nieranieniem. Podczas tej sesji jogi zajmiemy się drugą z 5 jam, którą jest satya – prawdomówność i szczerość.

Tak jogasutry mówią o tej zasadzie:

„Kiedy jogasutry są podstawą w życiu, słowa stają się tak mocarne, że cokolwiek zostanie powiedziane, realizuje się, stając się rzeczywistością.”

Chciałabym, żebyśmy skupili się dziś na tym, jak prawdomówni jesteśmy wobec siebie.

Czy czując złość starasz się tę złość w sobie zdusić, bo wiesz, że to jest negatywne uczucie i starasz się zamienić je na bardziej pozytywne?

satya

A być może czujesz czasami smutek i zamiast ten smutek przetrawić i pozwolić sobie na to, żeby ten smutek czuć, starasz się go od razu zamienić na uśmiech?

Tak się nie da.

Joga mówi, że trzeba być szczerym, wobec innych i wobec siebie. To, co czujesz, jest tym, co czujesz i nie da się tego zmienić, jeżeli nie dasz sobie czasu na to, żeby to poczuć.

Joga pełna szczerości: satya

Podczas tej sesji jogi skupimy się nad tym, żeby podczas praktyki być szczerym wobec siebie.

Czy boli mnie ręka, noga w danej pozycji?

Czy daje radę?

Czy moje oddechy są głębokie czy nie?

Starajmy się siebie obserwować i akceptować to, jacy jesteśmy w danej pozycji.

A teraz sprawdź, jak się czuje całe Twoje ciało. Czy gdzieś w naszym ciele tkwi jeszcze napięcie? Poczuj nogi, poczuj ramiona, poczuj swoją twarz. Z kolejnym wydechem rozluźnij całe swoje ciało. Daj sobie głęboki wdech. Czy czujesz się lepiej? A może gorzej? Pamiętaj, bądź szczery ze swoją odpowiedzią!

Pozostałe teksty z tej serii:

Aparigraha, czyli nie przywiązuj się do rzeczy.

Medytacja zainspirowana jamą Bramacharya z Jogasutr Patańdźaliego.

Asteya, czyli nie kradnij. Jak nie okradać siebie z chwili obecnej.

Ahimsa, czyli nie rań siebie.


Dołącz do PortalYogi – Internetowego Studia Jogi Onlineweź udział w wyzwaniu: Zmień swoje życie z jogą.

7 tygodniowa podróż, która pozwoli Ci zadbać o Twoje ciało, umysł i ducha. Tydzień po tygodniu. Zaczniesz żyć tu i teraz, nauczysz się rozumieć swoje emocje, staniesz się bardziej pewny siebie, połączysz ze swoim sercem i intuicją. Poczujesz równowagę i harmonię.

Karolina Kalamajska

Nauczycielka W Internetowym Studio PortalYogi

Karolina prowadzi zajęcia jogi w Wiedniu, gdzie rozpoczęła angielską szkołę Yoga in English Wien Austria oraz polskie zajęcia Joga Po Polsku Wiedeń. Prowadzi audycję radiową o tytule „Żyć i nie zwariować”, w której rozmawia z ekspertami w dziedzinie jogi, ajurwedy i holistyki. Urodzona filozofka, stąd też w Internetowym Studiu PortalYogi prowadzi zajęcia w stylu Joga Vinyasa – mocno ukierunkowane na filozofię jogi i rozwój duchowy.

Joginka, od 2012r. certyfikowany nauczyciel, swoją praktykę zaczynała lata temu. Szkoliła się pod okiem nauczycieli w Indiach, w Austrii, w Polsce oraz na University of Pittsburgh, Vanderbilt University oraz University of Melbourne. Joga to dla Niej nie tylko ruch fizyczny, ale przede wszystkim filozofia życia. Uwielbia odkrywać siebie jak i inne kultury. W wolnym czasie podróżuje na rowerze, śpi w namiocie, tańczy na festiwalach i pisze. Jej teksty pojawiły się w takich magazynach jak Yoga Magazine, Yoga & Ayurveda, Om Yoga & Lifestyle, Podróże, Poznaj Świat…

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor