Zastanawiasz się czy dzieci powinny praktykować jogę? Podobnie jak wiele mam. Jedna z nich napisała do nas z takim pytaniem:
Mam dzieci w wieku podstawówkowym – 7 -13 lat. Kiedyś trafiłam gdzieś na informację, że dzieci absolutnie nie powinny się brać za jogę, czego trochę nie rozumiem, ponieważ z zajęć w-f pamiętam ćwiczenia, które do złudzenia przypominają niektóre asany. Często widzę też w sieci zdjęcia filmy małych dzieci w szkołach na zajęciach jogi. Pytam, ponieważ od jakiegoś czasu myślę o moim synku, który nie do końca radzi sobie z emocjami, jest bardzo wrażliwy. Intelektualnie jest kilka lat do przodu, a emocje za tym nie nadążają. Chciałabym mu pomóc jakoś się wyciszyć albo przynajmniej radzić sobie z napięciem w momencie zdenerwowania, co zdarza mu się często z byle powodu. Czy możecie zaproponować mi coś co mnie w tym wspomoże? Może jakieś pozycje, które mogę mu przemycić jakoś mimochodem, żeby go nie zniechęcić? Ma 10 lat – użytkowniczka Studia PortalYogi
Joga dla dzieci? TAK!
Dzieci na prawdę potrafią nauczyć się wszystkiego, wystarczy stworzyć im przestrzeń do odkrywania, do eksperymentowania. MOGĄ także nauczyć się wyciszać a nawet medytować, mimo swojej naturalnej żywiołowości i nadpobudliwości.
Szczególnie dzieciom bardzo emocjonalnym potrzebna jest pomoc w nauczeniu się opanowywania przykrych uczuć (gniew, złość, żal, smutek, strach, itp.).
Ucząc dziecko jogi dajemy mu jeszcze jedną możliwość radzenia sobie ze swoimi problemami.
Po pierwsze zajęcia z dziećmi wymagają wiele spontaniczności i pomysłowości, to ma być ZABAWA. Nie ma miejsca na nudę, co wcale nie wyklucza możliwości skupienia.
Wystarczy odpowiednio nakierować myśli młodego człowieka – dać mu narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie utrzymać uwagę na dłużej. Planując sesję asan dla dzieci warto uwzględnić kilka przydatnych wskazówek:
Prowadząc zajęcia dla dzieci trzeba stać się na poły Szeherezadą. Ciało opowiada historię snutą przez osobę prowadzącą.
Każda asana staje się ćwiczeniem dla wyobraźni i fizycznym ucieleśnieniem opowiadania.
To jest świetną zabawą dla grupy i jednocześnie utrzymuje uwagę dziecka na sobie.
Nie przejmuj się nazbyt tradycją i sztywną formą asany – Pies z głową w dół niech czasem podniesie nogę by oznaczyć teren i zamerda ogonem albo niech kopie dołek jedną łapą!
Wiele asan ma nazwy odzwierzęce, więc nietrudno będzie wymyślić ciekawą historię.
Jeśli chcesz nauczyć asany, a nie masz na nią pomysłu, zdaj się na dzieci. Pokaż im najpierw asanę i zapytaj z czym im się kojarzy, co przypomina, nie musi to być zwierzę. Zaskoczą cię swoją pomysłowością, z łatwością też skupią się na zadaniu i może zaczną współpracować, by wyłonić najlepszy pomysł.
Wzrok, słuch, powonienie, dotyk, smak.
W różnych sytuacjach, szczególnie w relaksie proś dzieci, by skupiły się na wymienionych zmysłach.
Przynieś na zajęcia instrumenty muzyczne (o wyciszających i spokojnych dźwiękach, bardzo dobrze sprawdzają się dzwonki) do angażowania zmysłu słuchu, zaproponuj by dzieci obserwowały powieki od wewnętrznej strony i na przykład nazwały kolor jaki widzą, niech spróbują odczuć dotyk podłogi, powietrza wokół nich.
Mniejsze dzieci będą potrzebowały realnego dotyku i różnicowania faktur – podsuń im drewniany klocek, miękką matę, bawełniany pasek i niech z zamkniętymi oczami próbują zgadnąć co to za przedmiot.
To dzieje się za każdym razem, gdy dla nazwy asany stwarzasz tło w postaci opowieści.
Jest tyle możliwości! Kobra, łuk, mostek, drzewo, kot, pług, ryba, lew, żaba, motyl, wielbłąd, kruk.
Zwykły skłon do przodu możesz ubrać w historię małego drwala, który jak najlepiej chce porąbać drewno.
Żeby to uczynić musi jak najwyżej unosić swoją siekierę, nabrać dużo powietrza i opuścić ją z wydechem (dla bardziej zdyscyplinowanej grupy można zaryzykować: niech drwal przy opuszczaniu siekiery głośno krzyknie 'haa’)
Użyj klocków, pasków i innych sprzętów do jogi w niekonwencjonalny sposób.
Masz ochotę spróbować jogi z dziećmi?
Sesje jogi i medytacji dla dzieci znajdziesz w Studio PortalYogi. Dołącz do nas, a nawet jeśli Twoja pociecha nie polubi tych zajęć, sama znajdziesz wiele dobrego dla siebie. Nawet nie musisz wychodzić z domu, żeby spróbować!
Magda jest Aniołem Stróżem w rosnącej społeczności PortalYogi na Facebooku (czyli użytkowników Internetowego Studia PortalYogi). W grupie odpowiada na jogowe pytania w sesjach Q&A na żywo, co środę prowadzi Warsztat Asany, w którym omawia typowe błędy i problemy w asanach, podpowiada jak ćwiczyć bezpiecznie i utrzymać motywację. W Internetowym Studiu PortalYogi jest autorką sesji jogi: yin&yang joga, vinyasa, podstaw pranajamy oraz jest autorką wyzwań: Stanie na Rękach i Obudź w Sobie Jogina dla początkujących. Organizuje wyjazdowe warsztaty yin&yang jogi oraz prowadzi kursy jogi online. Znajdziesz ją na stronie Bjogostan – błogi stan jogi.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.