Może to zabrzmi jak absurd, ale generalnie ludzie nie zdają sobie sprawy z posiadania stóp. Przypominają sobie o nich, kiedy przypadkiem uderzą małym palcem o szafkę, lub wdepną w rozsypane w dziecięcym pokoju klocki LEGO. Zatem jak zadbać o stopy?
Czasami dopiero, gdy spuchną i nabrzmieją po całym dniu ściskania w źle dobranych butach.
Zimą można całkowicie o nich zapomnieć, bo przecież są dobrze schowane w grubiutkich skarpetkach lub ciepłych rajstopach.
Nic nie widać.
Stóp nie ma. Na światło dzienne wychodzą dopiero z pierwszym powiewem lata, kiedy wypada włożyć lekkie sandałki.
Czy powinnam zaryzykować stwierdzenie, że stopy to najbardziej niedoceniana i niedopieszczona część ciała?
Może gdy uświadomimy sobie, jak ważną pracę wykonują dla nas każdego dnia nasze stopy, zmienimy diametralnie do nich stosunek i zwrócimy na nie w końcu swoją mindfulnessową uwagę.
Stopa to 26 kości, ponad 100 mięśni i ścięgien i ponad 7200 zakończeń nerwowych. To także 250 000 gruczołów potowych, wydzielających około 280 ml wilgoci w ciągu dnia. Przy wadze 60 kg stopy amortyzują ciśnienie ok. 240 kg przy każdym kroku! Średnio dziennie robimy około 10 000 kroków, a w ciągu życia okrążamy Ziemię przynajmniej czterokrotnie!
„Stopy są wystarczająco mocne dla czterokrotnego wsparcia wagi ciała, w czasie wysokich aktywności, ale jednocześnie na tyle delikatne, aby wyczuć ziarenka piasku” (Polski Instytut Refleksologii).
To dzięki naszym stopom utrzymujemy równowagę, amortyzujemy wstrząsy powstające podczas chodzenia, biegania.
Dzięki nim również zachowujemy wyprostowaną pozycję.
Funkcje i mechanizm działania stóp jest niezwykle złożony. Nie może być inaczej, skoro stopa to prawie 6 m włókien mięśniowych i ponad 1,5 km nerwów, żył i tętnic.
Dlatego dzisiaj zachęcam Was do rozpoczęcia mindfulnessowego skanowania ciała od stóp i poświęcenia im uwagi, dostrzeżenia, że są faktycznie w naszym życiu obecne.
Na początek przyjrzyj się swoim stopom.
Czy wyglądają na odpowiednio „zaopiekowane” i docenione?
Na co dzień gnieciesz je w niewygodnych, nieprzewiewnych butach, fundując im otarcia, odciski i zgrubienia?
Zwracasz uwagę z jakich materiałów wykonane są buty i skarpetki, które nosisz?
Czy przynajmniej raz w tygodniu robisz porządny pedicure?
Czy Twoje stopy mogłyby wyglądać i być w lepszej formie, gdyby tylko poświęcić im więcej uwagi?
Jeżeli odpowiedź brzmi: TAK, oto kilka podpowiedzi jak zadbać o swoje stopy i odwdzięczyć im się za niesamowitą pracę jaką dla nas codziennie wykonują.
Raz na czas, szczególnie gdy masz za sobą długi dzień na nogach i czujesz, jak bardzo są zmęczone, zafunduj swoim stopom letnią kąpiel z dodatkiem soli morskich, olejków eterycznych, czy płatków kwiatów.
Gdy borykasz się z problemem nadmiernej potliwości skomponuj odpowiednią mieszankę ziół i pomocz stopy w ziołowym naparze.
Taka kąpiel odpręża, odświeża niedotlenioną skórę oraz poprawia krążenie w stopach.
Możesz leżąc, oprzeć wyprostowane nogi o ścianę, pamiętaj o odpowiednim oparciu dla kręgosłupa.
Od razu poczujesz przyjemne mrowienie i uczucie błogiej lekkości.
Siedząc podłóż pod stopy piłeczki, wykonuj krążenia, masując przy okazji podeszwy.
Jeśli tylko masz okazję chodź boso. Cudownie jest wbiegać rano na bosaka na pokrytą świeżą rosą trawę w ogrodzie.
Nadaje się każde miękkie podłoże, choć czasem i kamienista plaża nie zaszkodzi. Poczuj gołą stopą energię płynącą z głębi Ziemi. Poczuj, jak mocno stoisz na Twojej planecie.
Przygotowując się na całodzienną bieganinę, zmobilizuj swoje stópki ekspresowymi ćwiczeniami: wystarczy kilka wspięć na palce, rozwieranie palców (dokładnie tak, jak uczy nauczyciel jogi) czy stojąc na ręczniku zwijaj go palcami.
Z pewnością te kilka uważnych chwil dziennie poświęconych naszym oddanym sługom – stopom, zwróci się podwójnie. Twoje stopy będą zdrowe i zadbane cały rok, co więcej będą Cię niosły, wszędzie tam gdzie oczy poniosą.
Na zmęczone stopy świetnie pomaga joga.
Ludzka stopa jest machiną o mistrzowskiej konstrukcji oraz dziełem sztuki – Leonardo da Vinci.
Zadbaj o swoje stopy praktykując jogę. Dołącz do Studia PortalYogi.
Instruktor Metody Pilates i form psychofizycznych. Stonowana ryzykantka. Wyda ostatnie pieniądze na dobrą książkę. Lubi grzebać w okolicach mózgu.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.