Utthita Trikonasana przypomina trójkąt. Asana związana jest z rozciąganiem mięśni i poprawy funkcjonowania organizmu. Podczas praktyki należy mieć otwarte oczy, aby skupić się na swojej równowadze.
Drsti (punkt skupienia wzroku): kciuk uniesionej dłoni
Typ: Pozycja stojąca
Trikona – Trójkąt, Asana – Poza
Ta asana musi być wykonywana na pusty żołądek.
Powinieneś zatem zjeść co najmniej cztery godziny przed praktyką jogi. Najlepiej też wykonywać tą pozycję wcześnie rano. Jeśli jednak czas Ci na to nie pozwala, możesz wykonać ją wieczorem. Pamiętaj jednak, aby zachować odstęp czasowy po ostatnim posiłku.
Poziom: Początkujący
Czas: 30 sekund
Powtarzanie: powtórzyć 3-5 razy na obie strony
Rozciąganie: kostki, pachwiny, uda, ramiona, kolana, biodra, łydki, ścięgna udowe, klatkę piersiową, kręgosłupa
Wzmacnianie: kostki, uda, kolana
Unikaj tej asany, jeśli masz następujące problemy:
Aby nauczyć się ustawienia ciała w jednej płaszczyźnie wykorzystaj ścianę. Stań blisko przy ścianie dociskając całe ciało i powoli zsuwaj się do pozycji. Pięty, pośladki, plecy, oba barki i ramiona mają dotykać ściany. Utrzymanie tej płaszczyzny jest ważniejsze niż dotknięcie dłonią podłogi/kostki.
Wyrównaj swoje stopy i opuść lewe ramię nad lewym uchem tak, aby było równoległe do podłogi. Trzymaj ramię zrotowane. Jest to tzw. Poza Trójkąta,, która rozwija siłę
i elastyczność kręgosłupa, klatki piersiowej i nóg.
Kilka najważniejszych zalet wykonywania Utthita Trikonasana:
Wykonując Utthita Trikonasana zdajemy sobie sprawę, jak ważną cześć pełnią dolne partie ciała. Pozycja ta poprawia stabilność i równowagę.
Wprowadza siłę i stabilność w nogach i stopach oraz rozszerza tułów. Kiedy twoje ręce i nogi są wyciągnięte, tworzy się równość w ciele. Równoważysz nogi, ramiona i tors, a twój umysł staje się równy i stały.
Ta asana dowodzi, że joga jest skuteczna nie tylko w rozciąganiu i wzmacnianiu ciała, ale także w wyostrzaniu i równoważeniu umysłu. Doskonałym pomysłem jest regularna praktyka tej asany.
Pozycji Trikonasana oraz innych asan nauczysz się w Studiu PortalYogu. Dołącz do Studia. Odnajdziesz tam mnóstwo filmów instruktażowych, które krok po kroku nauczą Cię poszczególnych asan. Poza tym w Studio masz do wyboru pełne sesje jogi, medytacji a także Pilates.
Magda jest Aniołem Stróżem w rosnącej społeczności PortalYogi na Facebooku (czyli użytkowników Internetowego Studia PortalYogi). W grupie odpowiada na jogowe pytania w sesjach Q&A na żywo, co środę prowadzi Warsztat Asany, w którym omawia typowe błędy i problemy w asanach, podpowiada jak ćwiczyć bezpiecznie i utrzymać motywację. W Internetowym Studiu PortalYogi jest autorką sesji jogi: yin&yang joga, vinyasa, podstaw pranajamy oraz jest autorką wyzwań: Stanie na Rękach i Obudź w Sobie Jogina dla początkujących. Organizuje wyjazdowe warsztaty yin&yang jogi oraz prowadzi kursy jogi online. Znajdziesz ją na stronie Bjogostan – błogi stan jogi.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.