Ostatnio dopadły mnie zakwasy po jodze. Ból odczuwam w całym ciele, a szczególnie w odcinku lędźwiowym. Mam słabe mięśnie i nie jestem w stanie dalej praktykować. Co powinnam zrobić? Jakie asany mi pomogą, a jakich unikać?
Użytkowniczka Internetowego Studia PortalYogi
Zakwasy, które doskwierają nam po praktyce jogi czy innej aktywności fizycznej, są sygnałem, że ćwiczenia są nam potrzebne, ale w mniejszej intensywności.
W pierwszej fazie należy poczekać, aż ból przejdzie, a zakwasy się złagodzą.
Najlepszą i najszybszą metodą na pozbycie się zakwasów jest ruch!
Oczywiście spokojny i nastawiony na łagodne rozciąganie.
Blokady dolnego odcinka pleców to problem wielu osób. Z jednej strony to dobrze, ponieważ wtedy kręgosłup jest bardzo stabilny, ale z drugiej nadmierne napięcia mięśni w tym obszarze powodują osłabianie innych mięśni.
Jednocześnie same stają się coraz bardziej podatne na urazy z powodu permanentnego napięcia.
Dlatego uwalnianie blokad jest PROCESEM, w dodatku długotrwałym.
Z jednej strony to dobrze, ponieważ zbyt szybkie rozluźnianie blokad z jednoczesnym osłabieniem całej struktury stabilizującej kręgosłup może mieć konsekwencje w postaci urazów i bólu.
Dlatego najlepiej uzbroić się w cierpliwość.
To będzie dobra pozycja na zakwasy po jodze. Powtarzamy od 5 do 10 oddechów na jedną stronę z unoszeniem tylko jednej nogi na raz. Jeśli to powoduje ból w dole pleców, można unosić ugiętą nogę i drugą nogę zamiast kłaść płasko na podłodze, zostawić ugiętą. Na koniec unosimy obie nogi do góry, trzymamy w pozycji od 5 do 10 oddechów.
Powtarzamy 5 razy na jedną stronę, z nogami ugiętymi. Przenosząc nogi na boki aktywujemy mięśnie brzucha. Po 5 powtórzeniach należy opuścić wyprostować nogi i pozostać na kolejne 5 oddechów.
W Internetowym Studiu PortalYogi znajdziesz również sesje, które wzmocnią Twój odcinek lędźwiowy i pomogą zniwelować ból:
Pamiętaj, aby praktykować powoli według swoich potrzeb. Rozciągaj i wzmacniaj mięśnie brzucha, ud i całego ciała, aby odcinek lędźwiowy mógł odpowiednio pracować. Zakwasy po jodze powinny się rzadziej pojawiać.
Ten wpis jest częścią serii pytań i odpowiedzi na temat praktyki jogi, na które odpowiada Magdalena Bałdys – instruktorka prowadząca w Internetowym Studiu PortalYogi. Aby móc osobiście porozmawiać w Magdą na Grupie Konsultacyjnej PortalYogi, dołącz do nas dzisiaj!
Magda jest Aniołem Stróżem w rosnącej społeczności PortalYogi na Facebooku (czyli użytkowników Internetowego Studia PortalYogi). W grupie odpowiada na jogowe pytania w sesjach Q&A na żywo, co środę prowadzi Warsztat Asany, w którym omawia typowe błędy i problemy w asanach, podpowiada jak ćwiczyć bezpiecznie i utrzymać motywację. W Internetowym Studiu PortalYogi jest autorką sesji jogi: yin&yang joga, vinyasa, podstaw pranajamy oraz jest autorką wyzwań: Stanie na Rękach i Obudź w Sobie Jogina dla początkujących. Organizuje wyjazdowe warsztaty yin&yang jogi oraz prowadzi kursy jogi online. Znajdziesz ją na stronie Bjogostan – błogi stan jogi.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.