Ostre zapalenie ścięgien i kaletek Achillesa to mój obecny problem. Ortopeda i fizjoterapeuta zabronili mi wykonywania asan, które obciążają nogi. Nie chcę rezygnować z praktyki jogi, ale też nie chcę sobie zaszkodzić. Bardzo proszę o pomoc. – Użytkowniczka Studia PortalYogi
Bardzo dobrze, że nie bagatelizujesz problemu i chcesz się stosować do zaleceń specjalistów. Joga może pomóc na zapalenie ścięgien, ale należy słuchać swojego ciała i go nie przeciążać.
Pierwsze pozycje rozciągające i rozluźniające należy włączać do swojego programu ćwiczeń dopiero po ustąpieniu stanu zapalnego.
Masaż i inne techniki pracy z tkanką miękką pozwolą poprawić ukrwienie, odżywią uszkodzone tkanki oraz rozluźnią napięte mięśnie.
W tej sytuacji można pokusić się również o użycie rollera do automasażu – zabieg czasem bolesny, ale skutecznie wspomaga regenerację i usuwa napięcie z mięśni.
Oczywiście, jak wspomniałam, można wykonywać taki masaż, jeśli nie towarzyszy Tobie już stan zapalny.
W razie potrzeby poszerzenia wiedzy na temat użycia rollerów, polecam przeczytać ten artykuł .
Na koniec „zamówiony” przez Ciebie zestaw asan wspomagających terapię.
Przede wszystkim – pracuj z grupą mięśni kulszowo-goleniową (mięsień półścięgnisty, półbłoniasty i dwugłowy uda).
Asany należy wykonywać ostrożnie, najlepiej z dodatkowym podparciem, by nie doprowadzić do zbyt dużego rozciągnięcia, które może doprowadzić ostatecznie do tego, że mięsień jeszcze bardziej się skróci i napnie.
Wybór asan rozciągających (ułożonych wg stopnia trudności i intensywności rozciągania):
Na szczęście jest cały wachlarz asan, które nie wykonujemy w pozycji stojącej.
Zanim zaczniesz rozciągać nogi, poczekaj aż stan zapalny minie.
Na razie proponuję skupić się na górnej części tułowia. Wykonuj różne pozycje rąk w wybranych asanach np. siedzących.
Postaraj się utrzymać przez pięć oddechów następujące działania:
Pamiętaj, by nie ustawiać na razie stopy w pozycji „flex” (gdy palce stóp są skierowane w stronę tułowia, to ścięgno Achillesa rozciąga się bardziej).
Unikaj także asan, które szczególnie będą naruszały struktury w okolicach ścięgna!
Jak widzisz, masz w czym wybierać. Unikanie bólu i większego rozciągania, powinno stać się Twoją główną zasadą. Skup się na rozluźnianiu!
Ten wpis jest częścią serii pytań i odpowiedzi na temat praktyki jogi, na które odpowiada Magdalena Bałdys – instruktorka prowadząca w Studio PortalYogi. Aby móc osobiście porozmawiać w Magdą na Grupie PortalYogi, dołącz do Studio i praktykuj jogę online we własnym domu!
Magda jest Aniołem Stróżem w rosnącej społeczności PortalYogi na Facebooku (czyli użytkowników Internetowego Studia PortalYogi). W grupie odpowiada na jogowe pytania w sesjach Q&A na żywo, co środę prowadzi Warsztat Asany, w którym omawia typowe błędy i problemy w asanach, podpowiada jak ćwiczyć bezpiecznie i utrzymać motywację. W Internetowym Studiu PortalYogi jest autorką sesji jogi: yin&yang joga, vinyasa, podstaw pranajamy oraz jest autorką wyzwań: Stanie na Rękach i Obudź w Sobie Jogina dla początkujących. Organizuje wyjazdowe warsztaty yin&yang jogi oraz prowadzi kursy jogi online. Znajdziesz ją na stronie Bjogostan – błogi stan jogi.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.