Jakąkolwiek masz pracę fakt jest taki, że cały stres z nią (i nie tylko) związany lubi zagnieżdżać się właśnie w górnej części pleców. Możesz temu zaradzić, poczuć nareszcie lekkość i rozluźnienie. Sposób jest prosty: skręty!
Skręty to jedna z podstawowych kategorii asan w jodze obok, chociażby skłonów czy wygięć w tył.
Istnieją setki pozycji skrętnych, niektóre wykonuje się na leżąco, inne w siadzie czy na stojąco.
Korzyści płynących z wykonywania skrętów też jest bez liku. Mnogość wariantów, różne kierunki ruchów, kombinacje rotacji, przywodzenia i odwodzenia wpływają na pracę poszczególnych części ciała i narządów wewnętrznych.
Niektóre pozycje rozciągają ramiona, inne otwierają biodra. Ale ogólnie rzecz biorąc, pozycje skrętne co do zasady wzmacniają kręgosłup oraz stymulują pracę jelit.
Regularna praktyka skrętów wzmacnia mięśnie kręgosłupa i uelastycznia go, co daje mu większą swobodę i pełniejszy zakres ruchów.
Przynosi ulgę w przewlekłych bólach pleców, barków oraz szyi, usuwa napięcie i sztywność tych okolic.
Przeciwdziała garbieniu, uczy nawyku prostowania pleców i kształtuje prawidłową sylwetkę.
Skręty wymagają skupienia, co sprawia, że również w życiu codziennym stajemy się bardziej świadomi i częściej koncentrujemy się na utrzymywaniu właściwej postawy.
Według mistrzów jogi wyprostowane plecy zapewniają lepszy przepływ energii.
Z drugiej strony skręty pozytywnie wpływają na pracę narządów wewnętrznych, takich jak jelita, śledziona, trzustka, nerki i wątroba.
W trakcie wykonywania pozycji organy te są uciskane, masowane i pobudzane, dzięki czemu układ pokarmowy funkcjonuje prawidłowo, a ewentualne dolegliwości trawienne ustępują.
Ponadto, otwiera się klatka piersiowa, a ciało zostaje dotlenione. Skręty przywracają nam poczucie lekkości i świeżości.
Skręty to istotne pozycje na każdym etapie praktyki, niezależnie czy praktykujesz od wielu lat, czy dopiero zaczynasz.
Poprzez swoje działanie mogą znacząco podnieść jakość i komfort naszego życia. Jeśli jesteś początkującym joginem, zacznij od najprostszych skrętów – one również przyniosą Ci wiele korzyści.
Poniżej przedstawiamy dwa podstawowe skręty, które nikomu nie powinny sprawić trudności w wykonaniu.
Przydadzą się, zwłaszcza jeśli prowadzisz siedzący tryb życia. Zniwelują wszelkie napięcia, które kumulują się przez stres, zapewnią lepsze trawienie i oczyszczanie organizmu, a także podniosą poziom energii.
Oto dwa łatwe skręty dla początkującego jogina:
Bharadvajasana – pozycja nazwana na cześć starożytnego mędrca o imieniu Bharadvaja – należy do najprostszych i najłagodniejszych skrętów.
Osoby cechujące się sztywnością pleców lub spiętymi biodrami nie będą mogły mogą mieć problemy z wykonaniem trudniejszych skrętów, ale regularne wykonywanie Bharadvajasany pomoże zwiększyć elastyczność całych pleców, w szczególności odcinka piersiowego kręgosłupa, i przygotuje Cię do bardziej zaawansowanych pozycji.
Później będziesz mógł przejść do bardziej skomplikowanych skrętów, na przykład Bharadvajasany II i innych.
To nie wszystko! Bharadvajasana może i wygląda niepozornie, ale to wspaniała asana, która pomoże Ci usunąć napięcia, a nawet bóle górnej części tułowia.
Przynosi ulgę zmęczonym plecom na całej ich długości – rozluźnia szyję, barki, ramiona, kark, wzmacnia mięśnie grzbietu.
W dodatku Możesz wykonywać ją także na siedząco – przy biurku w pracy, w samochodzie czy autobusie. Niemniej jednak siedzenie na podłodze zwiększa ruchomość stawów biodrowych, więc jeśli masz taką możliwość praktykuj klasyczną wersję. To czyni ją idealnym antidotum na spięte plecy i szyję a w dodatku nie potrzeba do niej żadnych specjalnych akcesoriów.
Podczas wykonywania pozycji należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy:
Jak większość skrętów Bharadvajasana przynosi następujące efekty:
Podobne korzyści uzyskasz dzięki pozycji skręconego kąta – Utthita parśvakonasana B w uproszczonej wersji – kolano nogi z tyłu jest podparte na podłodze. To nieco mocniejszy skręt, ale nadal należy do grupy łatwych, nadających się dla początkujących asan.
W tej pozycji nie tylko mocno pracuje kręgosłup, ale też dużo intensywniej oddziałujemy na narządy jamy brzusznej, ze względu na bardziej zwarty charakter pozycji.
Podczas wykonywania skrętu i wchodzenia w asanę organy są ściskane, a przy wyjściu z pozycji, dzięki nagłemu dopływowi krwi, następuje ich stymulacja, a organizm ma szanse na szybsze oczyszczanie.
Praktyka tej asany pogłębia oddech, dodaje energii i przywraca siły witalne.
Silnie pracuje dolna część ciała, wzmacniają się nogi, górna połowa jest rozciągana i uelastyczniana. Przy wykonywaniu pozycji skręconego kąta należy zwrócić szczególną uwagę na stabilne ustawienie bioder i równomierne wydłużenie boków tułowia – zwłaszcza nieskracanie boku wewnętrznego – podczas wykonywania skrętu.
Dodatkowe Korzyści płynące z praktyki tej asany to m. in.:
Wykonuj Bharadvajasanę oba skręty codziennie (koniecznie na pusty żołądek); możesz wykonywać je solo albo dołączyć do własnej sekwencji asan. w pracy albo w domu. Pozostań w każdej z pozycji niej na 5-10 oddechów lub dłużej, jeśli jest Ci wygodnie i czujesz się komfortowo albo odczuwasz, że schodzi z Ciebie napięcie i asana przynosi Ci ulgę.
Skręty wykonuje się często jako pozycje równoważące dla wygięć do tyłu i skłonów oraz pod koniec całej sesji jogi.
Pamiętaj jednak, że nawet najprostsze asany nie zawsze mogą być wykonywane przez wszystkich. Jeśli poniższe problemy dotyczą właśnie ciebie, lepiej zrezygnuj z praktyki tych asan samodzielnie.
Przeciwwskazania:
Dołącz do Internetowego Studia PortalYogi i weź udział w wyzwaniu: Joga zawsze młoda
Magda jest Aniołem Stróżem w rosnącej społeczności PortalYogi na Facebooku (czyli użytkowników Internetowego Studia PortalYogi). W grupie odpowiada na jogowe pytania w sesjach Q&A na żywo, co środę prowadzi Warsztat Asany, w którym omawia typowe błędy i problemy w asanach, podpowiada jak ćwiczyć bezpiecznie i utrzymać motywację. W Internetowym Studiu PortalYogi jest autorką sesji jogi: yin&yang joga, vinyasa, podstaw pranajamy oraz jest autorką wyzwań: Stanie na Rękach i Obudź w Sobie Jogina dla początkujących. Organizuje wyjazdowe warsztaty yin&yang jogi oraz prowadzi kursy jogi online. Znajdziesz ją na stronie Bjogostan – błogi stan jogi.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.