Portal Yogi

Viparita Karani i 3 inne asany na pokonanie złego nastroju

Viparita Karani pomaga obserwować i czuć swoje ciało.

Viparita Karani pomaga obserwować i czuć swoje ciało. Uczy nas głębokiego oddechu. Połóż się przy ścianie z wyprostowanymi nogami. Oddychaj głęboko do brzucha. Spróbuj robić to co wieczór, a zauważysz więcej rozluźnienia w ciele… więcej zrelaksowania i odpuszczenia. 

Joga proponuje wiele asan, mogących pomóc nam zwalczyć gorszy nastrój. Zaliczą się do nich pozycje odwrócone, takie jak Viparita Karani, która zdejmuje obciążenie z naszych nóg i pozwala się poczuć lekko i bezpiecznie.

Nie zapominajmy jednak, że zarówno gorszy nastrój, jak i WSZYSTKIE uczucia są nieodłącznym towarzyszem naszego życia.

joga na stres

Choć mamy ochotę się ich pozbyć i tak wracają z różną częstotliwością. Nie podejmujmy więc daremnych prób wyrzucenia ich z naszej przestrzeni, a zamiast tego zacznijmy je oswajać i zręcznie pacyfikować.

Nawet jeśli Twoje samopoczucie jest wyjątkowo nie do zniesienia i masz wrażenie, że nic nie będzie Ci w stanie pomóc, spróbuj jogi.

Praca z ciałem jest najlepszym sposobem na dotarcie do swojego wnętrza i sprawienie, by postrzeganie danej chwili zmieniło się o 180 stopni.

Bycie obecnym jest jak reflektor, pozwalający zobaczyć Ci klarownie drogę, którą przebyłeś i tą, która jest przed Tobą.

Jest kilka asan w jodze, które szczególnie wpływają na poprawę samopoczucia. Wybraliśmy te, które lubimy i doceniamy najbardziej.

 

1. Pozycja nóg uniesionych na ścianie, Viparita Karani

Tę asanę będziesz praktykować często, jeśli wybierzesz sesji Yin Yogi

Pozycja Viparita Karani to ulga i regeneracja:

😌 dla zmęczonych nóg i stóp
😌 dla kręgosłupa
😌 dla układu krwionośnego
😌 dla organów wewnętrznych
😌 dla układu nerwowego
😌 dla układu hormonalnego

Viparita Karani

Kiedy nasz umysł jest nazbyt aktywny, ułożenie w pozycji, w której serce jest wyżej niż głowa, pozwala nam się mentalnie wyciszyć

2. Pozycja wielbłąda, Ustrasana

Ustrasana

Wygięcia do tyłu otwierają czakrę serca i są bardzo energetyzujące. Jeśli dokucza Ci nie tylko zły nastrój, ale masz problem z obudzeniem się rano lub miałeś intensywny dzień w pracy, pozycja Wielbłąda doda Ci nowej witalności i świeżości.

W tej asanie barki odciągane są do tyłu, dzięki czemu przód klatki piersiowej robi się przestrzenny, a Ty możesz zacząć pełniej oddychać.

Jest wiele asan z serii wygięć do tyłu, ale pozycja wielbłąda jest o tyle szczególna, że pozwala się zakorzenić i ustabilizować (bez nadmiernego obciążania ciała).

Poza tym jest ona wygodna, więc dłuższe trwanie w niej nie powinno być dla ciebie problemem.

3. Salamba Kapotasana, Pozycja Gołębia królewskiego

pozycja gołębia królewskiego

„To nie tak, że jesteśmy niesprawni fizycznie; w większości przypadków jesteśmy po prostu zablokowani”.

Jeśli masz blokady w swoim umyśle, jest bardzo prawdopodobne, że blokady będą też w Twoim ciele.

Energia, która powinna przepływać przez ciało, utyka w poszczególnych miejscach i tam zaczynasz odczuwać dyskomfort.

Nadmiar energii ma tendencję do zatrzymywania się w dużych partiach naszego ciała, a szczególnie upodobał sobie nasze biodra.

Trwanie w Salamba Kapotanasana po dwie minuty na każdą stronę (prawą i lewą nogę) jest świetnym sposobem, aby uwolnić zablokowaną energię z tego obszaru, a także napięcie tam skumulowane.

4. Stanie na głowie, Salamba Sirsasana

stanie_na_glowie_1
Każda asana pozwala Ci spojrzeć na świat z innej perspektywy. Jeśli masz ochotę totalną zmianę, nie ma lepszej asany niż stanie na głowie!

Rozluźnionego dnia 😉


Chcesz przejąć kontrolę nad stresem, pokonać zły nastrój i zacząć żyć pełnią życia? To prostsze niż myślisz. Kluczem jest połączenie właściwego oddechu, medytacji i sekwencji asan rozluźniająco-rozciągających.

Dołącz do 5-dniowego wyzwania: Joga Na Stres i od razu zobaczysz różnicę – poczujesz się lepiej i pewniej.

joga na stres

 

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor