Magdalena Bałdys

6 zasad bezpiecznej praktyki jogi w domu

Czasem też po prostu mamy ochotę pobyć sami – rozłożyć matę w swoim własnym salonie, pozwolić, żeby dookoła nas chodził kot, a na stoliku stygła herbata. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach bezpiecznej praktyki jogi w domu

Nie zawsze możemy pójść do ulubionego studia jogi. Czasem też po prostu mamy ochotę pobyć sami – rozłożyć matę w swoim własnym salonie, pozwolić, żeby dookoła nas chodził kot, a na stoliku stygła herbata. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach bezpiecznej praktyki jogi w domu – kiedy jesteśmy poza zasięgiem opiekuńczego wzroku instruktora.

1. Ćwicz boso

Z trzech powodów.

Po pierwsze: trzeba dobrze czuć kontakt z podłożem, aby osiągnąć stabilność w asanie.

Skarpetki mogą powodować niewielkie przesunięcia stopy względem podłogi, co niestety zniszczy poczucie stabilności i może wytrącić z równowagi.

Po drugie: na stopach znajdują się receptory znane w akupresurze. Bezpośredni dotyk gołej stopy do podłoża będzie stymulował te punkty dzięki czemu, niejako przy okazji, uaktywnisz obszary odpowiedzialne za funkcjonowanie poszczególnych narządów.

I wreszcie po trzecie: to przecież tradycja!

30 dni z jogą wstęp do jogi

2. Ćwicz 2 godziny po lekkim posiłku, 4 godziny po obfitym

Zwróć uwagę na to, kiedy i co jesz.

Obfity posiłek spożyty przed praktyką spowoduje ogromny dyskomfort – będziesz czuć się cieżko, a w pozycjach z uciskiem brzucha i masujących narządy wewnętrzne może ci być po prosu niedobrze.

Dobrze jest przestrzegać zasady: 2h po posiłku lekkim a 4 po ciężkim, ale dobrze sprawdzi się też odrobinę łatwiejsza w realizacji zasada – odpowiednio: 1,5h i 3h.

Tak czy inaczej, najlepiej częściej stawiać na posiłki lekkie, a wtedy dużo łatwiej będzie ci wkomponować praktykę w grafik dnia i na dłuższą metę będziesz czuć się świeżo i lekko.

3. Załóż wygodny strój do jogi

Nie ma nic gorszego, niż wbijające się w ciało ubranie i to właśnie wtedy, kiedy już udało ci się zrelaksować i przyjemnie zagłębić w asanie.

bezpieczna praktyka jogi w domu

To niepotrzebnie rozprasza i odwraca uwagę od sedna sprawy.

Strój powinien zapewnić maksymalny komfort w każdej pozycji, nie krępować ruchów i umożliwiać swobodny przepływ powietrza.

Sprawdzą się luźniejsze i rozciągliwe ubrania, dzięki czemu obędzie się bez przykrych otarć.

Zobacz Live na Facebooku na temat praktyki jogi w domu

Dowiesz się:

✔️ jak praktykować bezpiecznie w domowym zaciszu
✔️ gdzie szukać jogowych inspiracji
✔️ jak układać swoje własne sekwencje asan

https://www.facebook.com/portalyogipl/videos/361643841210660/

4. Jeśli czujesz ból – wyjdź z asany

Lub wykonaj łatwiejszą wersję.

Kierując się zasadą ahimsy (niekrzywdzenie – więcej o jamach i nijamach przeczytasz w artykule tutaj), nie zadawaj sobie bólu.

Rozciąganie powinno być odczuwalne, ale nie na tyle by mówić o bólu. Kiedy ból jednak się pojawi – po prostu zmniejsz zakres ruchu, wyjdź z pozycji i zacznij od początku.

Kiedy dopuszczasz ból do swojej praktyki, zamiast uczyć ciało rozluźnienia i wzmacniać je – spinasz się i osłabiasz.

5. Nie porównuj się z instruktorem

Ani z nikim innym – twoje ciało jest jedyne w swoim rodzaju i być może nigdy nie zrobisz szpagatu, ponieważ twoja fizjologia ci na to nie pozwoli.

Ale nie łam się – to, że nie jesteś jak twój nauczyciel wcale nie znaczy, że nie nauczysz się stania na głowie albo że nie staniesz się mistrzem wygięć do tyłu i skrętów! Jest na tyle dużo grup pozycji, że na pewno przynajmniej jedna z nich będzie twoją specjalnością.

https://www.instagram.com/p/B58aG90BUhA/

6. Bezpieczeństwo przed wszystkim

Zorganizuj sobie odpowiednie pomoce, jeśli będziesz ich potrzebować (masz określone problemy zdrowotne lub sztywne ciało).

Mata jest oczywistością, ale by bezpiecznie i zdrowo zagłębiać się w pozycjach, czasem potrzebny będzie pasek, klocek lub koc do jogi (bez problemu zastąpisz je zwykłymi przedmiotami, np.: wytrzymałą chustą, stosem grubych książek).

bezpieczna praktyka jogi w domu

Każdą asanę można bezpiecznie wykonać bez lub z akcesoriami. Pomoce mają tę zaletę, że oferują więcej opcji pogłębiania asany przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa.

Nie obawiaj się samodzielnej praktyki jogi w domu – wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad!


Zacznij przygodę  praktyką jogi w domu!

Dołącz do Internetowego Studia PortalYogi i weź udział w wyzwaniu: 30-dniowy wstęp do jogi. 

Nie ważne jak jesteś rozciągnięty, jaką masz kondycję – dzięki kostkom, paskom wykonasz każdą pozycję i powoli będziesz rozciągać mięśnie, do tego nawet w pozycjach dla początkujących rozciągniesz mięśnie o których istnieniu nie miałeś pojęcia.

wstęp do jogi

Magdalena Bałdys

Nauczycielka Hatha Jogi (RYS200), Yin Jogi (YACEP)

Magda jest Aniołem Stróżem w rosnącej społeczności PortalYogi na Facebooku (czyli użytkowników Internetowego Studia PortalYogi). W grupie odpowiada na jogowe pytania w sesjach Q&A na żywo, co środę prowadzi Warsztat Asany, w którym omawia typowe błędy i problemy w asanach, podpowiada jak ćwiczyć bezpiecznie i utrzymać motywację. W Internetowym Studiu PortalYogi jest autorką sesji jogi:  yin&yang joga, vinyasa, podstaw pranajamy oraz jest autorką wyzwań: Stanie na Rękach i Obudź w Sobie Jogina dla początkujących. Organizuje wyjazdowe warsztaty yin&yang jogi oraz prowadzi kursy jogi online. Znajdziesz ją na stronie Bjogostan – błogi stan jogi.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor