Aga Hamerska

Ajurweda - Wprowadzenie w tajniki najstarszej nauki o zdrowiu

Według Ajurwedy kluczem do zdrowia i długiego życia jest zachowanie równowagi na poziomie ciała, umysłu i duszy.

Każda osoba, która praktykuje jogę prawdopodobnie spotkała się z pojęciem „Ajurwedy”. A to za sprawą tego, że oba te nurty to takie siostrzane, wspólnie uzupełniające się praktyki, które mają ze sobą wiele wspólnego. 

Przede wszystkim zarówno joga jak i ajurweda sprzyjają zdrowiu i poprawie samopoczucia. Większość z nas zauważa korzyści z praktyki jogi ale wielu nie zna dobrze zasady Ajurwedy.

Ten artykuł (oraz kolejne, które niebawem pojawią się na blogu) mają na celu wprowadzić Cię w tajniki tej najstarszej nauki o zdrowiu.

Gdybym miała jednym zdaniem określić czym jest ajurweda to powiedziałabym, że jest to kompletna i uniwersalna wiedza o tym jak żyć aby jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem.

Pojęcie Ajurwedy jest zlepkiem dwóch słów: Ayus, które oznacza życie i Veda czyli wiedza. Czyli jest to nic innego jak wiedza o życiu.

Ajurweda jako nauka, liczy ponad 5000 lat i jest najstarszym udokumentowanym, starohinduskim systemem medycznym.

Pierwsze znane doniesienia dotyczące Ajurwedy pojawiły się w tekstach naukowych zwanych Wedami. Istnieją cztery księgi Wed. Są to Rigveda, Jadźurveda, Samaveda i Atharwaweda.

Dzieła te szczegółowo opisują praktyki rytuałów, hymny, zawierają zbiory mantr i udzielają wskazówek dotyczących stylu życia. Atharwaweda jest księgą, w której to starożytna indyjska praktyka medyczna jest kompleksowo nakreślona. To właśnie Wedy tworzyły podwaliny różnych szkół Ajurwedy.

ajurweda historia

Spaleniu uległy dwa największe ośrodki naukowe co ostatecznie doprowadziło do upadku tej nauki. Ajurweda rozkwitła na nowo momencie odzyskania przez Indie niepodległości.

Caraka Samhitã jest najstarszym zachowanym i najistotniejszym tekstem o Ajurwedzie. Księga ta jest częścią wielkiej trylogii i uznawana jest za Biblię Ajurwedy. Wiedza zawarta w tym dziele poświęcona jest chorobom wewnętrznym. Kolejne dzieło, czyli Suśruta Samhitã, która opisuje praktyki chirurgiczne. Ostatnia część wielkiej trylogii czyli Astangãhrdaya jest podsumowaniem dwóch pierwszych części oraz porusza kwestie astrologii medycznej.

ajurweda wprowadzenie

(Przeczytaj, o właściwościach i zastosowaniu z punktu widzenia ajurwedy, oleju sezamowego.)

W obecnych czasach z dobrodziejstw wiedzy ajurwedyjskiej korzystają ludzie na całym świecie. Jest uprzywilejowaną formą opieki zdrowotnej, szczególnie w Indiach, gdzie duży procent populacji korzysta wyłącznie z tego systemu lecznictwa ewentualnie w połączeniu z nowoczesną medycyną. Medycyna ajurwedyjska, podobnie jak medycyna konwencjonalna, dzieli się na poszczególne specjalizacje.

  • Kãyacikitsã- Interna
  • Kuamãrabhrtya – Pediatria
  • Bhutavidyã – Psychiatria
  • Śãlãkyatantra- laryngologia
  • Śalyatantra- chirurgia
  • Agadatantra- Toksykologia
  • Rasãyana – Geriatria
  • Vãjikarana – terapia za pomocą afrodyzjaków, leczenie płodność

Ajurweda ma dwa nadrzędne cele:

  • utrzymanie w zdrowiu ludzi zdrowych
  • leczenie ludzi chorych

W dużej  mierze jest Medycyną profilaktyczną, która rozpatruje człowieka w całości obejmującej ciało, umysł i duszę.

Poza tym skupia się na znalezieniu przyczyny a nie jedynie na łagodzeniu objawów. Według Ajurwedy kluczem do zdrowia i długiego życia jest zachowanie równowagi na poziomie ciała, umysłu i duszy. Jak ją uzyskać ? O tym niebawem ..;)

Aga Hamerska

Miłośniczka jogi, medycyny naturalnej, zdrowego odżywiania i podróży.

Ukończyła Kurs konsultanta Ajurwedy wg programu opracowanego przez dr Partapa Chauhana – jednego z najlepszych lekarzy ajurwedy w Indiach i założyciela renomowanego instytutu Jiva Ayurveda . Cały czas poszerza zakres swojej wiedzy. Ponadto prowadzi m. in. wykłady z zakresu Ajurwedy. Jej pasją jest masaż ajurwedyjski, gdyż dzięki niemu ma możliwość od razu wpłynąć na lepszy stan zdrowia, samopoczucia i wyglądu

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor