„Jogasutry Patańdźaliego” są uniwersalnym tekstem, w którym każdy znajdzie odpowiedź na nurtujące go pytania dotyczące życia. Dziś omawiamy kolejną, czwartą już zasadę, opisaną w tej książce, która w sanskrycie nazywa się Bramacharya.
Brachmacharya = celibat; Viarya = wigor; Iabhaha = zyskał.
„Kto żyje w celibacie
zyskuje wigor.”
Bramacharya oznacza celibat.
Oj, wiem…
Tyle pisze się, szczególnie w zagranicznych magazynach, o tym jak asany potrafią uzdrowić stosunki seksualne… Natomiast starożytna joga oparta jest na celibacie!
Zdania na ten temat są podzielone.
Moim zdaniem odpowiedź brzmi nie.
Jeśli spojrzymy na tłumaczenie znaczenia Bramacharyi, widzimy, że celem celibatu jest wigor, czyli pełnia energii.
Stosunki seksualne powodują w pewien sposób upływ energii, mało tego powodują, że identyfikujemy się z przyjemnościami cielesnymi.
Joga uczy nas, by wyjść poza ciało fizyczne i doświadczyć mocy ducha, którego w sobie mamy.
Kiedy medytujesz, zdajesz sobie sprawę, że jesteś czymś więcej niż tylko ciałem fizycznym.
Czujesz lekkość piórka.
Im bardziej stajemy się radośni w medytacji, tym bardziej zdajemy sobie sprawę z nieskończonej świadomości, która w nas jest.
Co za tym idzie – mniej czujemy napięcie lub wagę fizyczną organizmu.
To jest właśnie praktyka Brahmacharya – niezawracanie sobie głowy zmysłami, ale szukanie schronienia wewnątrz siebie, docieranie do naszej prawdziwej natury.
Każdy z nas pragnie życia pełnego siły i energii.
Dlatego proponuję zacząć od odrzucenia czynności w naszym życiu, które nam te energię odbierają: niewłaściwa praca, nieodpowiednie ćwiczenia fizyczne, błędne hobby, czy godziny spędzane przed telewizorem.
Zastanów się, co lub kto jest w twoim życiu wampirem energetycznym. Zacznij tego unikać. Otaczaj się pozytywną energią.
Medytacja jest jedną z praktyk, które stabilizują naszą energię oraz emocje.
Nawet 5 minut spędzonych w medytacji może zmienić nasze samopoczucie.
Medytacja może również pozwolić nam uwolnić się od negatywnych emocji, które odbierają nam energię do życia.
Zapraszam do medytacji!
Ahimsa, czyli nie rań siebie
Satya, czyli bądź szczery ze sobą
Asteya, czyli nie kradnij. Jak nie okradać siebie z chwili obecnej
Aparigraha, czyli nie przywiązuj się do rzeczy
Dołącz do Internetowego Studia PortalYogi i weź udział w wyzwaniu: Zmień swoje życie z jogą.
7 tygodniowa podróż, która pozwoli Ci zadbać o Twoje ciało, umysł i ducha. Tydzień po tygodniu. Zaczniesz żyć tu i teraz, nauczysz się rozumieć swoje emocje, staniesz się bardziej pewny siebie, połączysz ze swoim sercem i intuicją. Poczujesz równowagę i harmonię.
Karolina prowadzi zajęcia jogi w Wiedniu, gdzie rozpoczęła angielską szkołę Yoga in English Wien Austria oraz polskie zajęcia Joga Po Polsku Wiedeń. Prowadzi audycję radiową o tytule „Żyć i nie zwariować”, w której rozmawia z ekspertami w dziedzinie jogi, ajurwedy i holistyki. Urodzona filozofka, stąd też w Internetowym Studiu PortalYogi prowadzi zajęcia w stylu Joga Vinyasa – mocno ukierunkowane na filozofię jogi i rozwój duchowy.
Joginka, od 2012r. certyfikowany nauczyciel, swoją praktykę zaczynała lata temu. Szkoliła się pod okiem nauczycieli w Indiach, w Austrii, w Polsce oraz na University of Pittsburgh, Vanderbilt University oraz University of Melbourne. Joga to dla Niej nie tylko ruch fizyczny, ale przede wszystkim filozofia życia. Uwielbia odkrywać siebie jak i inne kultury. W wolnym czasie podróżuje na rowerze, śpi w namiocie, tańczy na festiwalach i pisze. Jej teksty pojawiły się w takich magazynach jak Yoga Magazine, Yoga & Ayurveda, Om Yoga & Lifestyle, Podróże, Poznaj Świat…
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.