Leira Tara Maye

Dbaj o siebie na macie – modyfikacje w jodze

Jeśli pomimo zastosowanie wskazówek z posta „Kiedy podczas praktyki jogi pojawia się ból”, nadal czujesz ból wykonując niektóre pozycje, poniżej znajdziesz pomysły na zmodyfikowanie lub zastąpienie szczególnie wymagających asan.

1.Przygotowanie do eka pada rajakapotasana

Gdy odczuwasz tu dyskomfort w stawie kolanowym, zacznij od łagodniejszej dla kolana opcji na plecach.
joga modyfikacje

2. Pies z głowa w górę

Jeśli urdhva mucha svanasana za bardzo obciąża kręgosłup lędźwiowy, spróbuj jednej z alternatywnych pozycji  – kobra (bhujanghasana) albo sfinksa.
joga modyfikacje
joga modyfikacje

3. Ustrasana

W wypadku, gdyby ciężko było Ci na początku wejść w tę pozycję, możesz zacząć od ustawienie stóp na palcach, aby łatwiej móc sięgnąć do pięt, albo oprzeć dłonie na klockach. Dla niektórych (szczególnie osób ze zdiagnozowanymi problemami w odcinku szyjnym) pozycja wielbłąda powinna być zmodyfikowana tak, aby nie nadwyrężała szyi. Jeśli odczuwasz w niej dyskomfort, zamiast puszczać głowę luźno do tylu wyciągnij ją w dal po łuku.
joga modyfikacje
Jeśli wykonujesz pełną wersje z głowa wiszącą z tylu, bardzo istotny jest sposób wychodzenia z pozycji wielbłąda, Nigdy nie zaczynaj od podniesienia głowy, tylko usiądź na pięty i unieś głowę dopiero wtedy, gdy potylica będzie oparta na ramionach.

4. Virasana

Pozycja bohatera to duże wyzwanie dla kolan i nawet w wypadku gdy mięśnie czworogłowe pozwalają nam w niej usiąść, to nie zawsze i nie dla wszystkich będzie to pozycja wskazana. Jeśli odczuwasz jakikolwiek ból w stawach kolanowych, bezpieczniej będzie zastąpić ją vajrasaną.
Jeśli podczas asan, w których jedno kolano opiera się na ziemi czujesz się niekomfortowo, podłóż płaską  gąbkę lub kocyk pod kolano, aby pozycja była dla Ciebie przyjemniejsza.

Leira Tara Maye

Joga jest dla niej drogą duchową.

Z wykształcenia jest filmowcem. Z natury wyznawcą filozofii tantrycznej, której tajniki zgłębiała w Shri Kali Ashram w Indiach jednej z ostatnich tradycyjnych szkół Tantra Jogi. Pracą z ciałem zajmuje się od najmłodszych lat.

Eksperymentując z różnymi rodzajami tańca miała okazję doświadczyć i dogłębnie zrozumieć mechanizmy wpływające na zdrowie i efektywność ruchu. Pilates, to klucz do zdrowego kręgosłupa i absolutnie podstawowa wiedza dla każdej osoby dbającej o zdrowie. Wiele inspiracji czerpię z tańca, zwraca szczególną uwagę na technikę i dokładność wykonywania ćwiczeń. Lekcje, konstruuje tak, aby poprzez pracę z ciałem zwiększać kontrolę nad umysłem i świadomość sfery duchowej. Harmonia ciała, ducha i umysłu jest bowiem pierwszym krokiem do zdrowia, zgrabnej sylwetki i pewności siebie.

 

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor