Portal Yogi

Savasana, czyli to, co lubimy najbardziej

Savasana, czyli Pozycja trupa to dla niektórych to ukochany moment w trakcie całej sesji jogi.

Savasana, czyli Pozycja trupa to dla niektórych to ukochany moment w trakcie całej sesji jogi. Choć nazwa brzmi groźnie, asana ta przynosi ulgę wszystkim przemęczonym.

savasana

Z trupem ma tyle wspólnego na ile wizualnie wygląda. Ciało ułożone do Savasany wygląda na nieruchome i martwe, stąd wzięła się nazwa pozycji.

Ta pozornie łatwa pozycja jest jedną z najtrudniejszych do opanowania. Cała sztuka jej wykonania polega na unieruchomieniu zarówno ciała jak i umysłu i pozostaniu w świadomym bezruchu.

Ta pozycja usuwa zmęczenie spowodowane innymi asanami i wykonywana poprawnie powinna wywołać spokój umysłu.

https://www.facebook.com/portalyogipl/photos/p.2331054567015625/2331054567015625/?type=1

Co powinieneś wiedzieć o Savasanie?

  1. Savasanę wykonuj wyłącznie na koniec, nigdy w środku praktyki. Wykonywanie savasany pomiędzy innymi asanami jest szkodliwie i rozstraja system nerwowy. W ten sposób nie można prawidłowo wykonać zarówno Savasany jak i pozostałych asan. Oczywiście zalecane jest praktykowanie Savasany samej, np. w środku dnia. Często działa jak krótka drzemka, czyli odświeżająco i orzeźwiająco.
  2. Savasanę wykonuj minimalnie 5-10 minut, a jeśli jest taka potrzeba możesz ją wydłużyć nawet do 25 minut.
  3. Podczas wykonywania asan oczy pozostają otwarte i czujne. W przypadku pozycji nieżywego ciała wskazane jest zamknięcie oczu, by umysł i ciało mogły rozluźnić się w pełni. Jeśli czujesz, że to nie wystarcza możesz położyć na oczy kawałek materiału albo specjalną poduszeczkę.
  4. Podczas Savasany (szczególnie na początku) koncentruj się na głębokich i delikatnych wydechach.
  5. Dolna szczęka nie powinna być napięta, tak samo jak język i oczy.
  6. Postaraj się rozluźnić całe ciało, od stóp po czubek głowy.
  7.  Początkowo mamy tendencję do zasypiania w Savasanie. Stopniowo gdy nerwy staną się bierne nauczysz się doświadczać odprężenia i wypoczynku.
  8. Wychodząc z pozycji, powoli przewróć się na prawy bok, pozostań przez chwilę i po otwarciu oczu, nie spiesząc się usiądź.

https://www.facebook.com/portalyogipl/photos/p.1857045727749847/1857045727749847/?type=1&theater

Savasana to pozycja, w której całe ciało wchłania energię wytworzoną podczas praktyki jogi. Im głębiej zrelaksujesz ciało, tym głębsza będzie jego regeneracja.


Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor