Joga może być dla dzieci jedną z form spędzania wolnego czasu, jako połączenie przyjemnego z pożytecznym. Joga wpływa dobrze nie tylko na kształtowanie postawy fizycznej ciała najmłodszych, ale ma też potwierdzony pozytywny wpływ na ich intelektualny i emocjonalny rozwój.
Więcej w temacie korzyści fizycznych, mentalnych i emocjonalnych jogi dla dzieci posłuchasz w rozmowie z nauczycielką w Studio PortalYogi – Agnieszką Lasotą.
Jednak aby joga była dla dzieci pożyteczna, musi być dla nich wciągająca i fascynująca…. jak zabawa, do której chcą ciągle powracać i jak wyprawa, która będzie trwała na długo po zakończeniu zajęć.
Joga, jak każda inna aktywność, powinna wzbudzić w dzieciach ciekawość i zainteresowanie. Dzieci nie potrafią długo koncentrować się na jednej rzeczy i charakteryzują się dużą ruchliwością, dlatego zajęcia powinny przyjmować formę zabawy. Wiele pozycji jogi ma swoje źródło inspiracji w naturze, co nauczyciel może kreatywnie wykorzystać do prowadzenia zajęć.
Dzieci na pewno z zaciekawieniem będą wykonywać asany, które przedstawiają zwierzęta, figury bądź postacie mityczne (np.: pies z głową w dół — Adho Mukha Shvanasana, orzeł — Garudasana, góra — Tadasana, trójkąt — Trikonasana, bohater — Virabhadrasana). Nauczyciel może prowadzić zajęcia wykorzystując znane dzieciom bajki czy historyjki, a nawet postaci które podopieczni znają z ekranów telewizorów. Dzieci z większą łatwością przyswajają i zapamiętują asany, kiedy są one obudowane ciekawą historią.
Dzieci bardzo lubią ruch i różnorodność, dlatego zajęcia dla nich powinny być prowadzone w zupełnie inny sposób niż dla dorosłych. Asany najlepiej wykonywać z dziećmi w sposób dynamiczny, a zwracanie uwagi na poprawność i dokładność wykonania powinno być uczone stopniowo. Dużą rolę odgrywa tutaj aparycja i nastawienie nauczyciela. Dzieci mają problemy z koncentracją i bardzo łatwo ulegają rozproszeniu, dlatego zaangażowanie nauczyciela powinno sprawiać, że dzieci będą chciały go naśladować i podążać za nim.
Po mimo tego, że dzieci są mniej podatne na kontuzje niż dorośli, ważne jest aby nauczyciel zdawał sobie sprawę z tego co dziecko robi przed przyjściem na jogę. Dorośli siedzą często za biurkiem…a dzieci w szkolnej ławie. Stąd z pewnością ważne jest zadbanie o kręgosłup podopiecznych- jego wzmocnienie i rozciągnięcie. Niezbędna staje się profilaktyka ukierunkowana na utrzymanie właściwej postawy. W jodze duży nacisk kładzie się na prawidłową postawę i symetryczny rozwój mięśni zarówno lewej jak i prawej strony ciała, co wobec niedojrzałości układu szkieletowego u dzieci ma istotne znaczenie. Dzieci są mniej skłonne do kontuzji, i szybciej zdrowieją. Natychmiast przerywają pozycję, gdy czują, że coś idzie źle i może dojść do kontuzji. Mają własną, wrodzoną ochronną inteligencję, która jest naturalna we wczesnym wieku.
PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.