Portal Yogi

Joga a odchudzanie – czy idą ze sobą w parze?

Nie chcemy przekonywać, że joga pomoże schudnąć, jednak chcemy pokazać, że joga pomoże zmienić nasze myślenie o ciele. 

Joga a odchudzanie to temat kontrowersyjny. Nie chcemy przekonywać, że joga pomoże schudnąć, jednak chcemy pokazać, że joga pomoże zmienić nasze myślenie o ciele. 

U wielu pojawia się pytanie, czy joga jest dobrym rozwiązaniem, w przypadku kiedy chcemy zrzucić zbędne kilogramy?

Odpowiedź brzmi: tak, ale proces w jaki do tego dochodzimy praktykując jogę jest zdecydowanie osobliwy.

Odchudzanie dla wielu to wylewanie potu, aż do utraty tchu i restrykcyjna dieta.

Joga jednak nie jest systemem ćwiczeń mającym na celu przyspieszenie spalania kalorii, tak jak wiele form aktywności proponowanych w ramach fitnessu.

Joga i ćwiczenia wyszczuplające

Praktyka asan przebiega w sposób stosunkowo statyczny.

Nawet w odmianach jogi dynamicznej, jaką jest np. Ashtanga joga, wysiłek jest zwiększony, jednak ma on charakter wytrzymałościowo-siłowy, a nie spalający (aerobowy). P

Praktyka asan powoduje więc usprawnienie ciała poprzez wzmocnienie słabych jego części oraz rozciągnięcie tych zablokowanych.

W obu przypadkach (wzmacniania i rozciągania) zwiększa się obszar w ciele, który zaczyna z nim współpracować (dotychczas był pasywny).

W wyniku tego, na naszej mapie ciała zaczynają topnieć obszary, które obrośnięte tkanką tłuszczową były wcześniej nieaktywne. Zwiększenie tego aktywnego obszaru powoduje zwiększenie szans na spalanie tłuszczu, a ogólny przyrost masy mięśniowej podnosi przemianę materii, co korzystnie wpływa na spalanie kalorii.

Co więcej, w trakcie praktyki asan mięśnie pracują w sposób ekscentryczny, co oznacza, że mięśnie wydłużają się. W efekcie zwiększa się siła mięśnia, bez powiększenia jego obwodu. Dzięki temu sylwetka nie „nadmuchuje się”, tylko rzeźbi i smukleje.

Nauczyciele jogi jednocześnie przyznają, że wysmuklenie sylwetki u praktykujących jest powodowane zmianami w psychosomatyce.

W trakcie praktyki asan mięśnie pracują w sposób ekscentryczny, co oznacza, że mięśnie wydłużają się. W efekcie zwiększa się siła mięśnia, bez powiększenia jego obwodu.

Czy w takim razie joga może odchudzać?

Gimnastyczny wymiar praktyki asan powoduje zmiany w obszarze mięśniowym, ale dopiero praktyki umysłowe, czyli pranajamamedytacja, są tym, co przynosi największe korzyści.

Jogę należy postrzegać jako środek, który pozwala nam na przywrócenie równowagi.

Jeśli „zajadamy” stres, to przyczyna ewidentnie leży w braku równowagi na poziomie ciała i umysłu.

Nie pomoże wtedy ani skrupulatnie przygotowany plan diety, ani harówka na siłowni.

Zawsze w stresujących sytuacjach będziemy sięgać po jedzenie, tłumacząc to sobie tysiącami wymówek.

Odpowiednia praktyka asan przywraca równowagę w ciele oraz redukuje poziom napięcia układu nerwowego, który jest często przyczyną objadania się.

joga na odchudzanie

Joga zmienia to, jak postrzegamy samego siebie

Czas spędzony na macie i praktyka uważności sprawiają, że zaprzyjaźniamy się ze swoim ciałem. Akcpetujemy jego ograniczenia („nie mogę postawić pięt w Psie z głową w dół, ale to nic”) i jego wygląd („świetnie wyglądam w tych obcisłych legginsach!”).

Jesteśmy bardziej w swoim ciele, a to sprawia, że dobrze się w nim czujemy!

I to czyni nas bardziej atrakcyjnymi!

Czy w takiej sytuacji odchudzanie jest potrzebne?

https://www.facebook.com/portalyogipl/photos/a.197267330394370/1598313193623103/?type=3&theater

Czy dzięki jodze można schudnąć? O diecie wegetariańskiej

Jedną z zasad jogi jest ahimsa, czyli niekrzywdzenie. Z tego powodu wiele osób, które praktykują jogę przchodzi na wegetarianizm. Zdrowsza dieta, bez tłuszczy zwierzęcych również może przełożyć się na lepszy wygląd.

joga a odchudzanie

Joga a odchudzanie – kilka badań naukowych

Joga i odchudzanie spotykają się na wielu poziomach.

  1. Badanie z 2016 roku przeprowadzone przez amerykański uniwersytet w Pensylwanii wykazało, że u praktykujących jogę codziennie przez 6 miesięcy zanotowało ubytek masy ciała o średnio 4 kilogramy.
  2. Badanie przeprowadzone przez University of California, San Francisco w 2015 roku wykazało, że uczestnicy, którzy praktykowali jogę 3 razy w tygodniu przez 12 tygodni, zgubili średnio 2,5 kilogramów i 2 centymetry w obwodzie talii.
  3. Badanie z 2017 roku wykazało, że praktykowanie jogi może również pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi i poprawie funkcji insulinowej u osób z cukrzycą typu 2.

Warto dodać, że praktyka jogi równa się pewnej filozofii życia, która związana jest z zachowaniem higieny życia i jego poszanowaniem. Kiedy więc zaczynamy dbać o swoje ciało i je szanować, dostarczamy mu tego co dobre i wartościowe w odpowiednich ilościach.  A to prowadzi nas do dobrodziejstw jogi, które będą widoczne zarówno w ciele jak i umyśle.


Praktykuj jogę online w Studio PortalYogi.

Dlaczego warto wybrać Internetowe Studio PortalYogi?

Moje zapewniania Ci nie wystarczą? Sprawdź, za co cenią nas praktykujący z nami jogini!

🏡 DOSTĘPNOŚĆ

Studio działa online, na każdym urządzeniu mobilnym. Zgłębiasz tajniki jogi w wybranym przez siebie stylu i poziomie zaawansowania. Nie ogranicza Cię ani miejsce, ani czas, ani Twoje doświadczenie.

⭐️ PROFESJONALNYCH NAUCZYCIELI

Gwarantujemy bezpieczną praktyki – wszystkie sesje opracowane są przez wyselekcjonowanych, certyfikowanych nauczycieli jogi. Praktyka jogi w domu zachowuje poziom jogowego studia i stanowi jego świetne uzupełnienie.

📅 WYZWANIA

W Studio dostępne są dziesiątki wyzwań jogowych (trwające od 4, 7, 30 dni nawet do 7 tygodni), które poprowadzą Cię przez praktykę krok po kroku. Budują nawyk, pozwalają osiągać rezultaty i pogłębiają praktykę jogi.

 

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor