Mostek, czyli Urdhva Dhanurasana to pozycja wymagająca. Doskonale pamiętamy ją z lekcji wf i zapewne wielu z nas jej nie lubiło. Jednak ta asana robi dużo dobrego dla naszego ciała i umysłu, dlatego warto ją pokochać.
Wykonując mostek, upewnij się, że twoje ramiona są proste, Twój pępek jest zassany (uddiyana bandha), stopy są równolegle ustawione, kręgosłup w pełni rozciągnięty i jesteś w stanie równo rozłożyć ciężar ciała pomiędzy nogi i ręce.
Wtedy widzisz, że możesz powędrować dłońmi bliżej do stóp cały czas utrzymując pięty mocno oparte na ziemi, bez utraty całkowitej struktury pozycji czy stabilności w nogach. Ciesz się tą pozycją przez minutę do trzech minut.
Sprawia to, że kręgosłup staje się elastyczny i giętki. Niestety wraz z wiekiem nasz kręgosłup coraz bardziej się zaciska (tak, tak… to powód dla którego nasze babcie wydają się nam niższe aniżeli były za młodu).
Na szczęście system praktyki jogo śpieszy z pomocą i dzięki wielu pozycjom, między innymi mostkowi możemy tworzyć niezbędną przestrzeń w kręgosłupie, aby utrzymać młody wygląd i nienaganną posturę.
Poprawia nasz tonus mięśniowy i ujędrnia ciało.
Sprawia, że zaczynamy pełniej oddychać. Badania wykazały, że pozycja mostka ma działanie szczególnie terapeutyczne dla chorujących na astmę. Pamiętaj jednak, by oddychać głęboko podczas wykonywania tej asany.
Utrzymuje ciało w stanie optymalnego zdrowia. Asana ta ma wpływ na równowagę hormonalną i jest szczególnie polecana kobietom, które mają problemy z płodnością.
Spalając nadmiar tłuszczu, zauważysz, że Twoje ciało staje się coraz smuklejsze.
Jogini wierzą, że przeciwdziała stresowi, depresji i lękom. Jest to spowodowane stymulacją gruczołu tarczycy i przysadki, które są zaangażowane w trakcie wykonywania asany.
Powodując otwarcie klatki piersiowej, mostek stwarza miejsce dla nowych doznań, miłości i przyjaźni. Otwierają serce czyniąc jest promieniującym światłem dla otoczenia.
Trwanie w pozycji mostka nie powinno być krótsze niż minutę i dłuższe niż trzy minuty.
Staraj się wydłużać czas trwania w tej pozycji wraz ze stażem praktyki jogicznej. Natomiast jeśli jeszcze nie jesteś gotowy na praktykowanie mostka, nic nie szkodzi! Joga ma do zaoferowania szereg innych pozycji, które powoli przygotują Cię do niego.
Pamiętaj też, że pozycje jogiczne, zwłaszcza te bardziej zaawansowane, oprócz ogromnych korzyści zdrowotnych, mają też przeciwwskazania.
Pozycję mostka należy wykonywać ze szczególną ostrożnością jeśli doznałeś kontuzji pleców i kręgosłupa, w przypadku silnych bólów głowy, niskiego bądź wysokiego ciśnienia, nieprawidłowości pracy serca lub zespołu cieśni nadgarstka.
Mostek to praktyka dla każdego – początkującego i zaawansowanego jogina. Kompletne działanie, które uwalnia ciało od blokad – również psychicznych.
Jak w 7 dni przygotować się do wykonania mostka? Dołącz do Studio PortalYogi, gdzie znajdziesz wyzwanie: Droga do mostka i zyskaj dostęp do praktyki 300 sesji jogi w domu!
PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.