Kładziemy się wtedy na ziemi, najczęściej w pozycji trupa i poddajemy się kręgowi ciszy, uspakajamy umysł i odprężamy się od stóp do głów. Medytacja natomiast wykracza poza opisane czynności. Podczas gdy relaksacja przebiega w pozycji leżącej, medytacja wymaga od nas większej uważności dlatego przyjmujemy jedną z wielu siedzących pozycji medytacyjnych. Relaksacja uwalnia głębokie napięcia, które tworzą się podczas sesji jogi. Zanim więc przystąpimy do medytacji, znacznie bardziej złożonej niż nam się wydaje, warto przyjrzeć się relaksacji. Dlaczego? Medytacji nie można zacząć, bez wcześniejszej relaksacji ciała!
Wykonywanie jej przed sesją może powodować tendencje do zapadania w senność i zupełnie zdemobilizuje nasz organizm do ćwiczenia asan (wyjątek od tej reguły mogą stanowić doświadczeni uczniowie). W hatha jodze istnieją dwie pozycje relaksacyjne, jedna w leżeniu na plecach, zwana pozycja trupa; druga w leżeniu na brzuchu, zwana pozycją krokodyla. Pierwsza z nich umożliwia głębszą relaksację ciała, dlatego kierując się poniższymi wskazówkami zacznijcie ją wdrażać w swoją praktykę jogiczną, a medytacja stanie dla Was otworem!
Połóż się na płaskiej, stosunkowo sztywnej powierzchni i podeprzyj głowę i szyję poduszką lub złożonym kocem. Ramiona i uda powinny być komfortowo odwiedzione od siebie, pozostawiając stopy rozszerzone na boki. Utrzymywanie górnych i dolnych kończyn blisko ciała w przywiedzeniu utrzymywać będzie ciało w stanie napięcia, dlatego tak ważne jest ich rozluźnienie.
Rozciągnij ciało i unieś głowę w górę od reszty ciała, rozciągając szyję. Po tej czynności rozluźnij delikatnie ciało, zachowują jednocześnie uczucie rozciągnięcia, aby ciało nie zaczęło się zanadto „marszczyć”
Teraz odpuść sobie, po prostu się rozluźnij i zacznij głęboko oddychać. Oddychaj brzusznie i staraj się, żeby Twoja klatka piersiowa się nie poruszała. Kiedy ciało zacznie się rozluźniać zauważ jak tempo Twoje oddechu się spowolni.
Pozostań w relaksacji nieruchomo. Jeśli czujesz chęć poruszenia się, prawdopodobnie ułożyłeś się nieprawidłowo i to odciąga Twoją uwagę od pełnego rozluźnienia. Postaraj się to poprawić przy następnej relaksacji ciała.
Jeżeli poczujesz się gotowy, czas wyjść z pozycji. Jeśli jesteś początkujący starajcie się nie pozostawać w relaksacji dłużej niż 5 minut, wraz z praktyką możecie wydłużać czas jaki w niej spędzasz. Rób to jednak regularnie.
Zanim poruszysz jakąkolwiek częścią ciała, staraj się wizualizować powolne wyjście z pozycji. Zamiast poruszenia całego ciała, spróbuj zgiąć choćby jeden palec najmniejszym ruchem. Jeśli jesteś bardzo zrelaksowany, taki ruch odczujesz jako coś w rodzaju szarpnięcia. Pozwól tak powolnie budzić się całemu ciału, przewróć się na prawy bok, potem przetocz się i podpierając lewą ręką usiądź.
Skorzystaj z instrukcji, jak wykonać klasyczną relaksację metodą Jacobsona.
PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.