Jesienna chandra psuje Ci radość z jesieni? Racja, ta pora roku bywa wyzwaniem dla naszego samopoczucia. Dni stają się krótsze, deszczowe, pochmurne, czasami cały dzień jest tak szary, zimny i mokry, że lepiej nie wychodzić z domu. Do tego zaczyna się okres przeziębień, bywamy zmęczeni, osłabieni i ospali. Część z nas dotyka jesienna chandra, kiedy to życie wydaje się czarne i ciężkie jak burzowe chmury. Poznaj kilka „rytuałów” dla lepszego samopoczucia!
W tym trudnym pogodowo i nastrojowo okresie warto szczególnie o siebie zadbać. Przyroda zwalnia, szykuje się do snu, a nam czasami trudno się temu nowemu rytmowi poddać, a wystarczy wprowadzić w nasze życie kilka niewielkich zmian, aby jesienią żyło się lżej.
Po pierwsze – dostosuj swoją aktywność do zmieniającej się pory roku.
Kiedy dni zaczynają być krótsze, postaraj się tak zaplanować swój rytm dnia, aby złapać trochę słońca i świeżego powietrza – idź na spacer w porze lunchu, wysiądź 1 -2 przystanki wcześniej lub zaparkuj samochód dalej niż zwykle i przejdź się spacerem do i z pracy.
Niezależnie od pogody, warto przebywać trochę na zewnątrz, w otwartej przestrzeni. Jesień to doskonała pora na obserwację przyrody, weźmy za przykład drzewa, których liście zmieniają kolory, potem zaczynają opadać po to, by w końcu świecić gołymi gałęziami.
Może tej jesieni będziesz bardziej uważna na drzewa?
Nauczycielka medytacji Dr Jan Chozen Bays proponuje ćwiczenie uważności polegające na dostrzeganiu drzew.
Po prostu, kiedy tylko to możliwe, uświadom sobie istnienie drzew w swoim otoczeniu.
Bardzo często traktujemy obecność drzew jako rzecz normalną, rosną one nawet w miastach, przy ulicach i w parkach, często mijamy je bez dodatkowej refleksji, traktując jako element krajobrazu.
Przyglądając się drzewom, staraj się dostrzec ich kształty, kolory, to jak zmieniają się każdego, jesiennego dnia.
Dzięki tej prostej czynności możesz zauważyć, że stajesz się spokojniejsza, uśmiechnięta, bardziej skupiona – to efekt uważności.
Dodatkowo liczne badania pokazują, że samo patrzenie na rośliny przez kilka minut dziennie obniża ciśnienie krwi, redukuje napięcie, łagodzi trudne emocje, takie jak złość czy smutek, a nawet może zmniejszać ból.
Chcąc wzmocnić ten efekt staraj się co weekend wybrać na dłuższy spacer do parku czy lasu. Pozbieraj kasztany, żołędzie, piękne liście, wybierz się na grzyby, obserwuj ptaki, szczególnie teraz, gdy zbierają się w stada i odlatują gdzieś daleko do ciepłych krajów.
A kiedy zmarzniesz po takim spacerze warto sięgnąć po kubek gorącej herbaty. A może będziesz mieć ochotę na mały, herbaciany rytuał, który wzmocni Twoją uważność (mindfulness)? Oto moja propozycja:
Może poczujesz jak te uważne chwile z herbatą wzbogacą Twój dzień.
Poczujesz się bardziej obecna, bardziej spokojna. Delektuj się chwilą, ciesz się życiem, nawet w ponury jesienny dzień.
A wracając do tematyki drzewa, dla poprawienia nastroju na pewno warto pamiętać o codziennej dawce jogi, a w niej, o Pozycji drzewa, która wspaniale wzmacnia koncentrację ugruntowując ciało, uspokaja umysł.
Uważność łątwo rozwiniesz regularnie medytując. Medytacje znajdziesz w Studio PortalYogi, dołącz i spróbuj! Oprócz dostępu do medytacji w Studio znajdziesz setki praktyk jogi oraz sesje pilates!
Certyfikowany nauczyciel mindfulness (MBSR mindfulness based stress reduction), psycholog (magister na poznańskim UAM), trener z wieloletnim doświadczeniem w obszarze zdrowia i wellness. Znajdziesz ją na ukojenie.com
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.