(…) Pozycje do medytacji: mam pytanie odnośnie bólu kręgosłupa. Robię sesje po 20-25 min. Siedzę w siadzie birmańskim i ogólnie pozycja jest zrównoważona (czyli siedzę płasko na pupie jak w Sukhasanie i Półlotosie). Ale niestety, mięśnie kręgosłupa dają się we znaki. Jakie asany byłyby dobrą rozgrzewką, oprócz samego rozciągania w siadzie? W trakcie medytacji, gdy odczucia są nieznośne, bardzo mi pomogło zrobienie Purvottanasany. Jestem otwarta na wszelkie pomysły, w jaki sposób joga może pomóc w medytacji. Wiem – najlepiej mieć sesję jogi przed medytacją. Potwierdzam, że tak najprzyjemniej.
Użytkowniczka Internetowego Studia PortalYogi
Medytacja, to ważny element praktyki jogi, dlatego warto znaleźć swoją ulubioną pozycję do jej wykonywania. Ułożenie ciała powinno sprzyjać wyciszeniu umysłu, skupieniu, świadomej samoobserwacji i… utrzymaniu prostego kręgosłupa przez dłuższy czas w jednej pozycji.
Jakie wybrać pozycje do medytacji?
Praktykuj kiedy chcesz, gdzie chcesz, nawet offline, korzystając z naszego e-booka. 7 jogowych flow czeka na Ciebie
Prawidłowa pozycja podczas medytacji powinna zapewniać dużą stabilizację przy minimalnym wysiłku.
Siddhasana lub Sukhasana (Siad Skrzyżny) dla wielu jest właśnie taką pozycją.
Warto spróbować tych ułożeń ciała z użyciem poduszki lub umieścić dwa klocki pod kolana.
Już to może pomóc odciążyć kręgosłup.
Przy lepszej elastyczności kolan i bioder, można spróbować medytacji w Padmasanie (Pozycji Lotosu) lub Adrha-Padmasana (Pozycji Półlotosu).
Co jednak gdy w tych pozycjach pojawia się ból kręgosłupa?
Jedną z możliwości uczynienia medytacji bardziej komfortowej dla Twojego ciała, jest poszukanie odpowiedniej pozycji siedzącej.
Sprawdź Vajrasanę – ta asana nie powoduje nieprzyjemnego otwarcia bioder, które po jakimś czasie może doprowadzić do dyskomfortu w dolnych plecach.
Jeśli nie jesteś bardzo przywiązana do formalnej pozycji medytacyjnej, spróbuj Vajrasany w wariancie z użyciem siedzeniem. Taka pomoc może przynieść wyraźną różnicę dla całej praktyki.
Ławeczkę można zastąpić konstrukcją z klocków czy książek oraz kocyków/poduszek.
Oczywiście pod golenie i kolana też coś możesz podłożyć coś wygodnego, zamiast twardych desek podłogi czy zimnej powierzchni.
Z drugiej strony, skoro już przeszłaś pewną ścieżkę, warto jeszcze chwilę popracować nad tym tematem.
Staraj się podczas medytacji delikatnie wydłużać kręgosłup lub co jakiś czas „wyciągnąć” czubek głowy do sufitu.
Uczucie, które towarzyszy Twojej praktyce, odczytuję jako powolny proces relaksowania się mięśni kręgosłupa, zapadania się w pozycji.
Musisz zachować czujność.
Jak medytujesz? Wizualizujesz, skupiasz się na określonym przedmiocie? Warto jakoś wciągnąć ten aspekt zachowania postawy do samej praktyki medytacji.
https://www.facebook.com/portalyogipl/videos/328433627940291/
Asany, które polecam bezpośrednio przed medytacją (gdy nie masz czasu ani ochoty wykonywać pełnej sesji jogi) to:
Bitilasana/Mariaryasana (krowa-kot) – koci grzbiet przygotowuje kręgosłup do skłonów i wygięć (ruchomość w płaszczyźnie strzałkowej).
Janu Sirsasana, szczególnie gdy siedzisz w Siddhasanie (czyli tym birmańskim siadzie).
Parvatasana – Góra w dowolnej pozycji. Możesz ją wykonać w wariancie na stojąco albo w innym siadzie. Ważnym elementem tej praktyki jest „przeciągnięcie się” wydłużenie kręgosłupa.
Kiedy już znajdziesz idealną dla siebie pozycję do medytacji, pomyśl o właściwym oddechu i skupieniu.
Twoim przewodnikiem po medytacji może być Internetowe Studio PortalYogi – znajdziesz tu sesje medytacji, a także Joganidra, Medytację Rytmu Serca i Medytację Bazującą Na Oddechu.
Obejrzyj lekcję medytacji z naszego Facebooka. Dowiesz się:
🧘♀️ Jak zacząć medytacje?
🧘♀️ Dlaczego warto medytować?
🧘♀️Jak oczyścić swój umysł z codziennych trosk?
🧘♀️W jakie sposób łączyć medytację z jogą?
https://www.facebook.com/portalyogipl/videos/317245495757749/
Zacznij medytować! Osiągnij spokój i równowagę. Poczuj siłę w sobie i zacznij zachwycać się światem, cieszyć się drobnymi rzeczami. Medytacja to prezent dla Twojego ciała i ducha. Gdy medytujesz, dzieje się magia! Pozwól sobie na tę magię – dołącz już teraz do PortalYogi – Studio Jogi Online Już 5 minut dziennie wystarczy, aby odkryć najlepszą wersję siebie.
Magda jest Aniołem Stróżem w rosnącej społeczności PortalYogi na Facebooku (czyli użytkowników Internetowego Studia PortalYogi). W grupie odpowiada na jogowe pytania w sesjach Q&A na żywo, co środę prowadzi Warsztat Asany, w którym omawia typowe błędy i problemy w asanach, podpowiada jak ćwiczyć bezpiecznie i utrzymać motywację. W Internetowym Studiu PortalYogi jest autorką sesji jogi: yin&yang joga, vinyasa, podstaw pranajamy oraz jest autorką wyzwań: Stanie na Rękach i Obudź w Sobie Jogina dla początkujących. Organizuje wyjazdowe warsztaty yin&yang jogi oraz prowadzi kursy jogi online. Znajdziesz ją na stronie Bjogostan – błogi stan jogi.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.