Portal Yogi

Praktykuj, a wszystko przyjdzie – „Dlaczego Joga?” Natalii Knopek odczarowywuje jogę

“Dlaczego Joga” Natalii Knopek to poradnik dla każdego, kogo pociąga świat jogi, ale jeszcze nie wie czy w tym świecie się odnajdzie.

“Dlaczego Joga?” Natalii Knopek to poradnik dla każdego, kogo pociąga świat jogi, ale jeszcze nie wie czy w tym świecie się odnajdzie. To nie jest książka o tym, dlaczego Natalia praktykuje jogę, choć nie brakuje w niej osobistych refleksji czy historii. To kompendium wiedzy rozpoczynające się teorią, a kończące na praktyce. To joga zamknięta w pięknej oprawie tej książki.

Coraz częściej słyszysz o jodze, coraz częściej myślisz czy nie spróbować, zobaczyć czemu tak wiele ludzi praktykuje i chwali sobie jej praktykę.

Czy na samo słowo joga widzisz mnicha w pozycji lotosu, albo filigranową blondynkę w niemożliwej nawet dla Twoich oczu pozycji?

I mimo chęci spróbowania, nie wiesz jak zacząć, jak się przygotować i co cię może spotkać w tej podróży?

“Dlaczego joga?” Natalii Knopek – recenzja książki

Co znajdziesz w tej książce?

Po pierwsze: jak wykonać pierwsze kroki z jogą

“Zaczynaj z tym, co masz, korzystaj z tego, z czego możesz”

Jak przygotować się do praktyki, co będzie Ci potrzebne i czy w ogóle coś będzie Ci potrzebne. Kiedy jest najlepszy czas na praktykę?

Natalia rozprawiła się też z wieloma jogowymi mitami, a ja jestem pewna, że większość z nich zaprząta i Twoją głowę.

“Żeby praktykować, trzeba umieć stać na głowie” osobiście sama jeszcze tego nie opanowałam, a z powodzeniem (większym lub mniejszym) praktykuję już jakiś czas.

Po drugie: jaki rodzaj jogi wybrać?

Co to właściwie jest ta joga?

I czy to tylko to, co na macie, niezwykłe pozycje zwane asanami?

Czy joga, to może to wszystko, co na macie i poza matą?

Natalia pięknie opisuje jak joga pomaga w codziennym życiu, jak nauczyć się np. poprawnie oddychać i czemu ten oddech jest taki ważny.

Dowiesz się też o skutkach zdrowotnych praktyki, poznasz techniki medytacyjne i zgłębisz ciut więcej… wejdziesz w świat czakr i energii. A wszystko to po to, aby w kolejnym rozdziale, pod wszystko mówiącym tytule “praktyka” rozwinąć matę i krok po kroku dać się poprowadzić Natalii.

Po trzecie: jak prawidłowo wykonywać asany?

Ostatni rozdział to opis asan czyli jogowych pozycji.

Każda pozycja jest dokładnie opisana, wraz z instrukcją jej wykonania oraz działaniem na nasze ciało i umysł.

Nie znajdziesz tu, co prawda zdjęć Natalii w danej pozycji, co uważam za fantastyczne rozwiązanie. Dlaczego ich nie ma, a zamiast tego są grafiki? Natalia wyjaśnia to na samym początku:

„Asany są jak formy, w które próbujemy wpisywać nasz ciało. To one nadają ogólny rytm naszym ruchom na macie. Jednak niekoniecznie powinny być one bezrefleksyjnie naśladowane.(…) Zdjęcia konkretnej osoby zawsze niosą jakieś skojarzenia (…) zaczynamy się z nią porównywać. (…) Postać rysowana jest bardziej transparentna. Staje się dla nas jedynie inspiracją i drogowskazem.”
co daje joga
Asany są pogrupowane według ich rodzaju, klasycznie: pozycje siedzące, stojące, odwrócone.

Tego typu klasyfikację możesz spotkać wszędzie.

Natalia poszła krok dalej. Mi, jako osobie która “coś już o jodze wie” i trochę praktykuje wspaniale pomógł w codziennej praktyce.

Natalia pogrupowała asany ze względu na ich działanie. I tak np.: asany na poprawę nastroju, otwierające biodra i uwalniające emocje, asany energetyzujące, na dobry poranek itp.

Takie pogrupowanie okazało się być dla mnie strzałem w 10, bardzo pomogło i ułatwiło praktykę. Mam gotowe sekwencje na wzmocnienie obszarów, nad którymi w danym momencie chcę pracować.

Szczerze przyznam, że jedyne słowo jakie przychodzi mi na myśl, aby opisać to co stworzyła Natalia to: “dziękuję“.

Dziękuję, że postawiłaś napisać tę książkę, że włożyłaś w nią tyle pracy i energii, to jedyna książka na polskim rynku, która może towarzyszyć nam na macie i w codziennym życiu oraz pokazać jak powolutku i z dbałością o każdy drobiazg możemy oddać się tej niezwykłej podróży zwanej jogą.

Podróży w głąb siebie, bo mimo iż swoje pierwsze kroki postawisz na macie, to celem tej podróży jesteś TY.

Autorem tekstu jest Marzena Jaworska.


Natalia Knopek, od wielu lat związana z jogą, dla której Vinyasa była miłością od pierwszego wejrzenia. Skupia się na praktyce dynamicznej przy jednoczesnym nacisku na świadomość ciała i umysłu w jodze. Certyfikowany nauczyciel w standardzie Yoga Alliance (RYT 200) jak również instruktor rekreacji ruchowej ze specjalnością hatha joga. Zwolenniczka uzdrawiania poprzez ruch, relaks i odpowiednią dietę.

Głęboko wierzy w to, że piękno powstaje wewnątrz, oraz że każda wielka zmiana zaczyna się od jednego małego kroku.

Natalia jest nauczycielką w Internetowym Studio PortalYogi, prowadzi sesje: Poranki z Jogą oraz Jogę Po Intensywnym Dniu. Dołącz do Studio i praktykuj jogę z Natalią Knopek. 

banner mini blog Internetowe Studio PortalYogi

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor