Magdalena Bałdys

Purvottanasana, czyli Rozciąganie przodu ciała. Jak ją wykonać?

Purvottanasana, czyli intensywne rozciąganie ciała  dosłownie oznacza intensywne rozciąganie skierowane na wschód

Rozciąganie przodu ciała – znaczenie:

purva – wschód, uttana – intensywne rozciąganie

Purvottanasana, czyli intensywne rozciąganie przodu ciała  dosłownie oznacza intensywne rozciąganie skierowane na wschód. Wschód symbolicznie oznacza też cały przód ciała, od czoła aż po stopy.

Jest to również kierunek rodzącego się potencjału i nowych sił, a także nadziei, oczekiwania, początków i nadchodzących możliwości.

Typ: wygięcia do tyłu

Jest to prosta – choć mocno angażująca – pozycja, należąca do grupy wygięć w tył. Może być wykorzystywana dla rozciągnięcia przedniej części ciała oraz wzmocnienia mięśni tułowia, rąk i nóg. Przynosi też ulgę po intensywnej praktyce skłonów i zgięć do przodu, stanowiąc dla nich przeciwwagę.

Purvottanasana 30 dni z jogą

Co powinieneś wiedzieć, zanim wykonasz pozycję rozciąganie przodu ciała?

Ta asana powinna być wykonywana na pusty żołądek.

Należy więc zjeść co najmniej trzy-cztery godziny przed praktyką jogi. Najlepiej też wykonywać tę pozycję wcześnie rano, na czczo.

Nawet jeśli nie masz w zwyczaju wczesnego wstawania, spróbuj któregoś dnia obudzić się o świcie i wykonać Purvottanasanę właśnie przy wschodzącym słońcu.

Jest to pozycja, która silnie otwiera klatkę piersiową i serce, pozwala odpuścić, przełamać strach i ograniczenia, uwalnia nasz potencjał i dodaje odwagi. Poranna praktyka da nam siłę i energię na cały dzień, pobudzi do działania.

Purvottanasana może być dobrym rozpoczęciem Twojego bycia tu i teraz.

Jeśli jednak czas Ci na to nie pozwala, możesz wykonywać ją wieczorem (pamiętaj, jednak aby zachować odstęp czasowy po ostatnim posiłku). Silne rozciąganie o tej porze dnia zadziała relaksująco i odprężająco po długim dniu.

Poziom: Początkujący
Styl: Vinyasa Joga
Czas: 30 – 60 sekund w pozycji
Rozciąganie: ramiona, nadgarstki, nogi
Wzmacnianie: ramiona, klatka piersiowa, kostki przednie

Purvottanasana

Jak wykonać pozycję Rozciąganie przodu ciała?

 1. Usiądź w Dandasanie. Połóż dłonie za biodrami tak, aby opuszki palców były skierowane w stronę stóp. Zegnij kolana, kładąc stopy na podłodze, które muszą być rozstawione na szerokość bioder.
 2. Oddychaj.  Mocno przyciskaj dłonie i stopy do podłogi. Podnieść biodra tak, aby znajdowały się w tej samej linii co ramiona. Twoje ręce muszą być wyprostowane.
 3. Zaangażuj mięśnie kręgosłupa, wyprostuj nogi i kieruj palce stóp na zewnątrz. Podnieś biodra tak wysoko, jak możesz, i utrzymuj swoje pośladki spięte
  i mocne.
 4. Unieś klatkę piersiową, a ramiona przenieś za plecy. Delikatnie opuść głowę do tyłu. Wyciągnij czubek głowy w tył maksymalnie, jak dasz radę, unosząc podbródek w górę.
 5. Oddychaj i wytrzymaj w pozycji od 30 do 60 sekund, następnie wróć do Dandasany.

Unikaj tej asany, jeśli masz następujące problemy:

 • Kontuzja nadgarstka
 • Obrażenia szyi
 • Dolegliwości kręgosłupa (zwłaszcza odcinka szyjnego)
 • Ciąża

Porada dla początkujących

Na samym początku, jeżeli masz trudności z wykonaniem tej asany używaj krzesełka dla wsparcia, aż poczujesz się komfortowo. Usiądź na krawędzi krzesła i owiń ręce wokół oparcia. Zrób wdech i unieś miednicę, a następnie wyprostuj nogi. Oddychając głęboko, przytrzymaj asanę przez kilka sekund i zwolnij.

Korzyści płynące z wykonywania pozycji Purvottanasana

Kilka najważniejszych zalet wykonywania pozycji Purvottanasana:

 • Wzmacnia kręgosłup i mięśnie przykręgosłupowe (pomaga wyeliminować problem zaokrąglonych pleców)
 • Wzmacnia nadgarstki, barki oraz ramiona, zwłaszcza tricepsy
 • Wzmacnia nogi i pośladki
 • Poprawia sylwetkę poprzez wzmocnienie centrum, budowanie siły mięśni core, utrzymujących stabilność ciała
 • Rozciąga przednią część ciała: kostki, ramiona i uda
 • Zwiększa ruchomość stawów barkowych
 • Otwiera klatkę piersiową i rozszerza płuca, ułatwia oddychanie
 • Pobudza, dodaje energii
 • Nastraja optymistycznie (działa na czakrę serca odpowiadającą za radość, miłość, współodczuwanie, zachwyt, wrażliwości na piękno, ufność)
 • Odciąża biodra oraz dolną część pleców
 • Wycisza umysł, przynosi ulgę w zmęczeniu
 • Relaksuje, odpręża i uwalnia ciało od napięcia

Nauka o pozycji Purvottanasana

Purvottanasana pozwala sercu podnieść się wysoko i wznosić wewnętrzne światło. Niemal zawsze ustalamy nasze ograniczenia i wyznaczamy granice.

Ta asana otwiera i pomaga nam wyjść poza te lęki i obawy. Ogromna siła uformowana w ramionach  i kręgosłupie daje nam odwagę, by oderwać się od ciemności i błyszczeć.

Pozycje rozwijające

 • Urdhva prasarita padasana – Podnoszenie obu nóg
 • Viparita karani – Łatwa pozycja odwrócona

Kontrpozycje


Dołącz do Internetowego Studia PortalYogi i weź udział w wyzwaniu 30 dniowy Wstęp do Jogi

wstęp do jogi

Magdalena Bałdys

Nauczycielka Hatha Jogi (RYS200), Yin Jogi (YACEP)

Magda jest Aniołem Stróżem w rosnącej społeczności PortalYogi na Facebooku (czyli użytkowników Internetowego Studia PortalYogi). W grupie odpowiada na jogowe pytania w sesjach Q&A na żywo, co środę prowadzi Warsztat Asany, w którym omawia typowe błędy i problemy w asanach, podpowiada jak ćwiczyć bezpiecznie i utrzymać motywację. W Internetowym Studiu PortalYogi jest autorką sesji jogi:  yin&yang joga, vinyasa, podstaw pranajamy oraz jest autorką wyzwań: Stanie na Rękach i Obudź w Sobie Jogina dla początkujących. Organizuje wyjazdowe warsztaty yin&yang jogi oraz prowadzi kursy jogi online. Znajdziesz ją na stronie Bjogostan – błogi stan jogi.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor