Magdalena Bałdys

Jak wybrać klocek i bolster do jogi?

Bolster do jogi jest bardzo pomocny, jeżeli nie jesteśmy w stanie wykonać asany lub po prostu chcemy odpocząć. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni!

„Bolster do jogi i klocek to pomoce, które chcę kupić. Zastanawiam się, jaki najlepiej wybrać. Czy bolster jest lepszy z gryki czy bawełny, a klocek twardy czy miękki? Czy takie pomoce do jogi są potrzebne?”

UżytkowniczkaStudia PortalYogi www.portalyogi.pl

Klocek do jogi

Stabilny, drewniany klocek przydaje się jako podpora do pozycji stojących. W momencie, gdy opieramy się o klocek inną częścią ciała niż dłonie, może być za twardo i niewygodnie.

Wtedy najlepiej przykryć klocek matą lub kocem.

Duże znaczenie ma tutaj ciężar. Im cięższy klocek, tym stabilniejszy, a do tego trudniej zniszczyć jego powierzchnię (dąb, buk). Miękkim i zarazem lżejszym drewnem jest sosna, która jest jednocześnie tańsza.

pomoce do jogi

Jeżeli dużo podróżujesz i wszelkie pomoce zabierasz ze sobą, wówczas idealnym rozwiązaniem jest lekki klocek z pianki lub korka. Dużo lepiej sprawdza się też jako pomoc w takich pozycjach, gdzie podkłada się go pod kręgosłup.

Jest bardzo wygodny, gdyż nie wbija się w ciało, tak jak może się przydarzyć podczas użycia klocka drewnianego.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by PortalYogi (@portalyogi_pl)

Idealnym rozwiązaniem byłoby sprawić sobie dwa klocki z różnych materiałów, jeden drewniany (gdzie kryterium wyboru byłby ciężar, czyli najlepiej dąb), a drugi piankowy.
Osobiście używam zwykłych sosnowych klocków, ponieważ lubię drewno i nie przeszkadza mi niewygoda (układam klocek pod matą).

Bolster do Jogi

Bolster do jogi jest bardzo pomocny, jeżeli nie jesteśmy w stanie wykonać asany lub po prostu chcemy odpocząć. Poniżej dwa rodzaje bolsterów:

Z wypełnieniem z gryki:

  • Jest ciężki, dobrze nadaje się do siadów
  • Ma właściwości antyalergiczne, choć trzeba co jakiś czas odkurzać wypełnienie
  • Jest twardy i elastyczny, więc nie odkształca się
  • Nie nagrzewa się i ma właściwości antypotowe
  • Z biegiem czasu łuska kruszy się i trzeba wypełnić wałek

Z bawełną:

  • Świetnie amortyzuje punkt wyginania się w wygięciach do tyłu
  • Jest miękki, dzięki czemu najlepszy w relaksacyjnych pozycjach ze skłonem do przodu – dobrze wypełnia przestrzeń
  • Nieco lżejszy od wałka/bolstera z gryką o takich samych rozmiarach; łatwiej używać go do podparcia pionowego przy ścianie
  • Nie daje stabilnego podparcia w siadach (do siadów raczej twardy koc lub klocek)

Pamiętaj, że wybór odpowiedniego bolstera jest znaczący dla Twoich ćwiczeń.

akcesoria do jogi

Jeżeli jednak wolisz domowe sposoby, zamiast bolstera możesz użyć zwiniętego koca, a zamiast klocka – kilka książek. Chodzi przede wszystkim o komfort podczas praktyki.
Które akcesoria do jogi masz już w domu, a które musisz kupić?


Dołącz do Studia PortalYogi i weź udział w wyzwaniu: Pierwsze kroki na macie: Joga dla pre-początkujących

Magdalena Bałdys

Nauczycielka Hatha Jogi (RYS200), Yin Jogi (YACEP)

Magda jest Aniołem Stróżem w rosnącej społeczności PortalYogi na Facebooku (czyli użytkowników Internetowego Studia PortalYogi). W grupie odpowiada na jogowe pytania w sesjach Q&A na żywo, co środę prowadzi Warsztat Asany, w którym omawia typowe błędy i problemy w asanach, podpowiada jak ćwiczyć bezpiecznie i utrzymać motywację. W Internetowym Studiu PortalYogi jest autorką sesji jogi:  yin&yang joga, vinyasa, podstaw pranajamy oraz jest autorką wyzwań: Stanie na Rękach i Obudź w Sobie Jogina dla początkujących. Organizuje wyjazdowe warsztaty yin&yang jogi oraz prowadzi kursy jogi online. Znajdziesz ją na stronie Bjogostan – błogi stan jogi.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor