Nadi śodhana pranajama – oddech naprzemienny (oczyszczający nadi) jest niezastąpiona w okiełznaniu gonitwy myśli. Uspokaja nerwy, gdy wieczorem nakręceni przebiegiem dnia, mamy kłopoty z zaśnięciem.
Kiedy w pracy zaczyna być gorąco – denerwujesz się projektem lub prezentacją, niepokoisz się rozmową, albopo prostu jesteś zestresowany, to ta pranajama uspokajająca, jest szybkim sposobem na powrót do centrum i włączenie trybu „luz”.
‘Nadi’ oznacza subtelny kanał energetyczny, naczynie, żyłę, arterię, także nerw, ‘śodhan’ to oczyszczanie, udrażnianie.
Nadi według filozofii hinduizmu są subtelnymi kanałami energetycznymi w ciele pranicznym, które mogą zostać zablokowane z różnych przyczyn.
Pranajama nadi śodhana to technika oddychania, która pomaga usunąć blokady energetyczne i udrożnić przepływ prany (siły życiowej) poprzez nadis.
Nadi śodhana oznacza więc oddech oczyszczający.
Często spotykaną nazwą jest oddychanie naprzemienne z uwagi na sposób, w jaki wykonuje się tę pranajamę.
Celem tej pranajamy jest uregulowanie przepływu powietrza w obu nozdrzach.
Tę pranajamę mogą wykonywać wszyscy (na poziomie podstawowym)!
Jest zalecana kobietom w ciąży – pomaga ukoić system nerwowy i jest dobrym wstępem do opanowania technik oddechowych stosowanych podczas porodu.
Istnieje kilka etapów trudności nadi śodhana pranajamy – wszystkie one mają na celu zrównoważenie i regulację przepływu powietrza przez przewody nosowe.
Tutaj przedstawiona zostanie podstawowa wersja, idealna na start dla początkujących.
Najlepsza do tej pranajamy jest dowolna pozycja siedząca, umożliwiająca utrzymanie prostego kręgosłupa.
W palecie pozycji jogicznych do wyboru masz: Siddhasana, Virasana, Sukhasana, Padmasana.
Jeśli żadna z tych asan ci nie służy, możesz wybrać siedzenie na krześle (byle nie kanapę, która jest zbyt miękka, by siedzieć prosto).
Aby uzyskać najlepsze rezultaty, oddychanie naprzemienne powinno się wykonywać przed praktyką asan, po Śavasanie lub przed medytacją.
NIGDY NIE WYKONUJ PRANAJAMY W TRAKCIE SESJI ASAN!
Gdy ćwiczysz w domu korzystaj z tej pranajamy po sesji asan, najlepiej po kilkunastominutowej relaksacji w Śavasanie.
Nie wykonuj jej bezpośrednio po asanach, gdy oddech jest jeszcze mocny, ciało i krążenie pobudzone, gdyż to nie sprzyja spokojnej kontroli oddechu.
Możesz kierować się następującym schematem, aby ustalić kiedy rozpocząć praktykę pranajamy.
Nie traktuj tego jako sztywnych ram, jednak pamiętaj, aby zachować minimalną przerwę między asanami a pranajamą:
Jeśli masz problemy z uspokojeniem myśli podczas medytacji, koniecznie spróbuj najpierw przejść kilka rund nadi śodhana pranajamy.
To pomoże przekierować myśli na spokojniejsze tory tuż przez przejściem w bezruch i właściwą medytacją!
Nadi śodhana pranajama krok po kroku:
Następnie kontynuujesz kroki od punktu 7 do punktu 10 zgodnie ze schematem wdech prawym nozdrzem – wydech lewym – wdech lewym – wydech prawym.
Pranajama kończy się na pełnym wydechu prawym nozdrzem.
Powtarzaj 5-10 cykli, pozwalając by umysł podążał za rytmem oddechu.
Zakończ praktykę pranajamy w krótkiej śavasanie.
Kroki 7-10 przedstawiają jeden pełny cykl nadi śodhana pranajamy. Jeśli oddychasz w miarę wolno i spokojnie, taki cykl powinien zająć ci około 30-40 sekund.
Wykonuj przynajmniej 5-10 cykli, kiedy dręczy cię zmęczenie lub niepokój. Na początku wykonuj krótkie sesje pranajamy, a gdy dojdziesz do wprawy możesz wydłużać czas trwania sesji.
Naucz się jak zarządzać stresem w 14 dni! Poznaj różnorodne techniki eliminujące napięcie. Dzięki naszym wskazówkom wyrobisz nowy nawyk radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dołącz do PortalYogi – Studio Jogi Online i podejmij wyzwanie Stress Less! Dzięki codziennej praktyce poczuj się pewniej i swobodniej w każdej sytuacji w pracy.
PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.