Jakie są korzyści medytacji? Przeczytaj 10 powodów, dla których warto rozpocząć praktykę medytacji – jeśli interesuje Cię rozwój i odnalezienie wewnętrznego spokoju. Istnieje wiele szkół, rodzajów i odmian medytacji, tak samo jak technik, z których korzystają. Jedne bazują na mantrach, inne stosują techniki wglądu, wizualizacji, koncentracji na wewnętrznych czakrach lub jakimś zewnętrznym obiekcie. Medytować można na leżąco, na siedząco, w pozycji nieruchomej lub przeciwnie – w ruchu, na przykład podczas chodzenia. Warto wypróbować kilka metod medytacji, żeby poznać ich specyfikę i wybrać taką, która najbardziej nam odpowiada. Niezależnie jednak, czy wybierzemy medytację kundalini, mindfulness, Vipassanę czy inną formę – medytacja przyniesie nam wiele korzyści.
Medytacja otwiera drzwi do wewnętrznego spokoju. W sytuacjach stresowych uaktywnia się nasz układ współczulny, odpowiadający za mobilizację organizmu do działania. Niestety, kiedy stres jest długotrwały, pozostajemy w ciągłej gotowości do walki, co bardzo niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Medytacja aktywuje nerwowy układ przywspółczulny, czyli ten, który odpowiada za odpoczynek, wyciszenie organizmu, a także za lepsze trawienie. Naukowcy zaobserwowali, że wszystkie typy medytacji obniżają ciśnienie krwi oraz tętno, a także poziom kortyzolu, nazywanego hormonem stresu. Regularna praktyka pozwala odwrócić negatywne skutki stresu, redukuje napięcia, przywraca równowagę w organizmie. Badania wykazują, że wraz ze wzrostem uważności i umiejętności medytacyjnych osób praktykujących, ich poziom stresu spada.
Ponadto, medytacja sprawia, że lepiej panujemy nad swoimi uczuciami, umiemy je kontrolować i nie reagujemy emocjonalnie na wydarzenia. Dlatego bardzo dobrze jest zacząć swój dzień od dobrego nastawienia się na nadchodzące wyzwania. (O tym dowiesz się więcej w artykule >> Medytacja rano na dobry początek dnia <<)
Medytacja ćwiczy naszą koncentrację. Dzięki skupianiu się na oddechu lub jakimś obiekcie i trenowaniu uważności ostatecznie stajemy się bardziej skoncentrowani w życiu codziennym. Trudniej jest nas rozproszyć i odciągnąć nasza uwagę od wykonywanego zadania. Wyciszony, spokojny umysł pracuje efektywniej, myśli są jasne i klarowne, łatwiej więc podejmujemy właściwe decyzje. Co więcej lepiej układamy sobie priorytety w natłoku codziennych obowiązków, co zwiększa naszą produktywność w pracy.
Osoby, które od wielu lat medytują, rzadziej doświadczają zjawiska błądzenia myśli.
Badania wykazały, że regularna praktyka medytacji zmienia strukturę mózgu – powoduje rozrost obszarów kory mózgowej odpowiedzialnych za utrzymanie uwagi, skupienia i koncentracji, wpływa też na zmiany w aktywności części mózgu, która uruchamia się w momencie, kiedy dekoncentrujemy się i zaczynamy „odpływać” myślami. Zjawisko wędrowania myśli ma ścisły związek z niższym poziomem odczuwania szczęścia.
Medytacja polega na uważnym obserwowaniu rzeczywistości, przeżywaniu chwili obecnej i przyjmowaniu zdarzeń, rzeczy takimi, jakie są – bez ich osądzania. Takie nieoceniające spojrzenie pozwala nauczyć się rozpoznawania własnych emocji, myśli, odczuć i akceptowania ich. Dzięki temu stajemy się bardziej świadomi tego, co się w nas dzieje, świadomi swoich reakcji oraz potrzeb. Nie identyfikujemy się z nimi, nie próbujemy zmieniać, po prostu je dostrzegamy i przyjmujemy. Praktyka medytacji sprawia, że spoglądamy na aktualną sytuację z innej – mniej emocjonalnej – perspektywy, bardziej świadomie, zmniejsza się też zniekształcenie obrazu własnej osoby, co w konsekwencji przekłada się na większą samoakceptację i lepsze samopoczucie. Świadomość sprawia, że wyłączamy naszego wewnętrznego autopilota, powoduje, że nasze decyzje są mniej chaotyczne, podejmujemy celowe działania, a to nadaje sens naszemu życiu i wszystkiemu, co robimy.
Medytacja sprawia, że przestajemy koncentrować się na negatywnych myślach. Nie zamartwiamy się na zapas. Zwykle nasze obawy i lęki biorą się z naszych (najczęściej nie potwierdzających się w rzeczywistości) wyobrażeń. Każdego dnia tracimy mnóstwo czasu i energii na wymyślaniu możliwych scenariuszy zdarzeń.
Medytacja uczy bycia tu i teraz, koncentrowania się na chwili obecnej i nie przywiązywania się do aktualnego stanu rzeczy.
Powoduje, że umiemy bardziej zdystansować się wobec codziennych problemów, jednocześnie ciesząc się małymi rzeczami. Zmienia również nasze podejście do życia, skłania do bardziej optymistycznego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość, podnosi poczucie szczęścia i spełnienia. Poprzez medytację rozwijają się nasze cechy prospołeczne, stajemy się uważni, a przez to też bardziej empatyczni. Lepiej rozumiemy cudze emocje, jesteśmy wyrozumiali, akceptujący i skłonni do wybaczania, co wpływa na poprawę codziennych relacji w pracy, w rodzinie, wśród przyjaciół. Spróbuj medytacji z Justyną Jaworską. Zajrzyj też na nasz kanał na YouTube, gdzie zajedziesz inspiracje o jodze i medytacji. https://www.youtube.com/watch?v=U4vhyTB-z40
Praktyki medytacyjne budują nasze poczucie wartości oraz wiarę we własne możliwości. Dzięki lepszej kontroli emocji odzyskujemy wewnętrzny spokój i równowagę. Zmiana perspektywy postrzegania świata i oglądu siebie prowadzące do większej samoakceptacji. Równowaga emocjonalna, której doświadczamy dzięki medytacji, wpływają na naszą pewność siebie, a także na decyzje, które podejmujemy. Medytacja poprzez zwiększanie świadomości pozwala przełamać strach. Zamiast uciekać od pewnych sytuacji, stawiamy im czoła. Akceptujemy je i przyjmujemy. Pewność siebie sprawia, że lepiej radzimy sobie z wyzwaniami rzeczywistości.
Medytacja uczy spowolnienia i skupienia. Techniki mindfulness sprawiają, że dostrzegamy drobne przyjemności i odnajdujemy radość w codziennych czynnościach. Dotyczy to również naszych posiłków. Uważność w jedzeniu pozwoli Ci delektować się nim i odnajdywać nowe doznania. Uważne jedzenie oznacza brak pośpiechu, zauważenie drobnych elementów otoczenia, skupienie się na smakach, kolorach, fakturach, zapachach. Praktyka medytacji podczas jedzenia ma swoją nazwę – mindful eating. Oprócz czystej przyjemności świadomego jedzenia są też dodatkowe korzyści. Naukowcy dowiedli, że w warunkach rozproszenia spożywamy więcej kalorii (nawet o 15%!) niż, kiedy jemy w skupieniu i koncentrujemy się wyłącznie na jedzeniu. Jeśli więc zależy nam na szczupłej sylwetce, warto zacząć medytować.
Medytacja może pomóc w walce z nałogami (Tutaj polecamy piękną historię o tym >>Jak joga zmieniła moje życie i wyciągnęła z uzależnienia <<). Liczne badania wskazują na skuteczność stosowania technik medytacyjnych w terapii uzależnień, takich jak papierosy, alkohol czy substancje odurzające (np. leki). Co więcej medytacja jest równie skuteczna, co inne metody leczenia, takie jak grupy wsparcia czy terapia poznawczo-behawioralna. Jednocześnie w porównaniu z innymi sposobami praktyka medytacji wiąże się z rzadszym występowaniem stresu i zaburzeń psychicznych spowodowanych odstawieniem używek. Medytacja zmniejsza również ryzyko powrotu do nałogu. Terapeutyczne działanie medytacji w tym wypadku wiąże się ze wzrostem samoświadomości i lepszą kontrolą emocji. Kiedy znamy swoje reakcje, umiemy obserwować swoje zachowania i myśli z dystansu, możemy działać mniej impulsywnie, a bardziej świadomie. Łatwiej nam dokonywać przemyślanych, korzystnych dla naszego zdrowia, decyzji, zamiast poddawać się automatycznym negatywnym nawykom.
Regularna medytacja działa na organizm odprężająco i daje mu szansę na regenerację. To przez oddziaływanie na wspomniany już układ przywspółczulny: techniki medytacji, takie jak uważność, koncentracja na oddechu, powtarzanie jakiegoś słowa, skanowanie ciała, pomagają osiągnąć odpowiedź relaksacyjną, a tym samym zredukować poziom stresu. Jeżeli masz problemy ze snem, wypróbuj medytację. Jest to uznana technika pomagająca w walce z bezsennością i wpływająca na lepszą jakość snu. Medytacja przed snem wycisza umysł, koi nerwy. Wyniki badań potwierdzają, że medytowanie pozytywnie wpływa na jakość snu poprzez poprawę całkowitego czasu i wydajności snu oraz skrócenie czasu potrzebnego do zaśnięcia.
Przeprowadzono wiele analiz dotyczących praktyki medytacji i jej wpływu na różne schorzenia. Oprócz wielu korzyści psychicznych i psychologicznych, techniki medytacyjne przydatne są w łagodzeniu niektórych dolegliwości, jak również w profilaktyce wielu chorób. Praktyka medytacji okazała się skuteczna w leczeniu chronicznego bólu u osób cierpiących na migreny, bóle pleców czy problemy ze stawami. Poprzez redukcję stresu wpływa bezpośrednio na zmniejszenie ryzyka wielu chorób autoimmunologicznych o podłożu stresowym. Praktyka technik medytacyjnych obniża ciśnienie krwi, spowalnia rytm serca, zmniejsza poziom trójglicerydów we krwi, ma więc działanie kardioprotekcyjne. Wykazano, że u kobiet zmniejsza dolegliwości występujące w okresie menopauzy oraz związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Medytacja wspomaga leczenie zaburzeń odżywiania, a także otyłości. Łagodzi stany zapalne (udowodniono, że obniża się stężenie CRP), zwiększa odporność organizmu. Pomaga w leczeniu depresji i stanów lękowych, może też zapobiegać ich nawrotom. Naukowcy dowiedli również, że mózgi osób, które praktykują medytację przez wiele lat, starzeją się wolniej niż osób nie medytujących. Utrata substancji szarej, postępująca z wiekiem u wszystkich, jest u tych osób mniejsza.
Osoby, które już próbowały medytacji, być może czują, że mają więcej pomysłów, widzą sprawy jaśniej, są otwarci na eksperymenty i nowe rozwiązania.
Kiedy umysł się wycisza ma przestrzeń na tworzenie.
Do głosu może dojść też intuicja, która na co dzień zwykle jest przez nas zagłuszana i spychana na dalszy tor. Już w latach 60. naukowcy zaczęli badać wpływ medytacji na procesy myślowe i niejednokrotnie potwierdzili jej wpływ na tworzenie nowych pomysłów. Analizy pokazują, że u osób medytujących widoczny jest wzrost aktywności fal alfa. Fale alfa z jednej strony sterują naszym poziomem skupienia – występują w momencie, kiedy stan mózgu jest najkorzystniejszy do przyswajania wiedzy, z drugiej sprawiają, że czujemy się zrelaksowani, odprężeni, wzrasta nasze poczucie szczęścia. Aktywność fal alfa obrazuje stan przebywania pomiędzy głębokim relaksem a wysoką koncentracją. To właśnie wtedy jesteśmy najbardziej kreatywni i produktywni, odrzucamy oczywiste i schematyczne skojarzenia na rzecz nietypowych i oryginalnych. I oto cała lista 10 powodów, dla których powinieneś poważnie zastanowić się nad rozpoczęciem praktyki medytacji
Medytacja przynosi wiele korzyści zdrowotnych, a przy tym jest metodą tanią i dostępna wszystkim. Możesz medytować o każdej porze, w każdym miejscu i – w zależności od wybranej techniki – podczas wykonywania różnych czynności typu spacer, gotowanie, kąpiel, bieganie. Żeby doświadczyć efektów ważna jest regularność, ale ćwiczenia medytacyjne są bardzo przyjemne i nie trwają zbyt długo. Już 20 minut medytacji dziennie pozwoli utrzymać zdrowie psychiczne i fizyczne w dobrej kondycji. Będziesz mieć lepszą kontrolę nad emocjami, jaśniejszy umysł, więcej pewności siebie oraz optymizmu i chęci do życia. Czy wiesz, jakie są naukowe dowody, pozytywnego wpływu medytacji?
Potrzebujesz wsparcia w nauce jogi i medytacji? Spróbuj uczyć się w swoim domu, pod okiem najlepszych nauczycieli – dołącz już teraz do Internetowego Studia PortalYogi. Otrzymasz dostęp do kilkuset sesji jogi, mindfulness i medytacji!
PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.