Czas menstruacji to dla kobiety czas intensywnego oczyszczania. Każda z nas przechodzi ten moment inaczej. Jedne reagują zmęczeniem i bólem, inne nie odczuwają żadnych dolegliwości. W każdym przypadku powinnyśmy podejść do tego czasu z większą uważnością.
Według przekazu BKS Iyengara, kobiety mogą praktykować jogę podczas menstruacji stosując się do kilku ważnych zasad (wszystkie wskazówki i przeciwwskazania znajdziesz tutaj -> Joga podczas menstruacji. Czy mogę praktykować?).
Ból związany z miesiączką nie powinien być powodem do zaprzestania praktyki, wręcz przeciwnie: istnieją asany szczególnie polecane na czas menstruacji. Należą do nich pozycje takie jak: Supta baddha konasana, asany które otwierają biodra i miednicę oraz pozycje podparte.
Kobiety w trakcie menstruacji nie powinny zaś wykonywać pozycji odwróconych, asan które napinają i ściskają brzuch, a także mocnych skrętów.
Poniżej kilka asan, które rozluźniają dół brzucha i wpływają dobroczynnie na kobiece narządy wewnętrzne.
Pomoce, których potrzebujesz: wałek, koc, pasek.
Wejdź do pozycji siadając pośladkami przed wałkiem. Załóż pasek tak, żeby przechodził przez przednie pachwiny, pod stopami i nisko na plecach. Zaciągnij pasek, zbliżając jak najpełniej pięty do bioder. Ułóż kręgosłup na wałku (wałek wzdłuż), podeprzyj głowę i szyję na kocu. Jeśli czujesz napięcie w udach czy biodrach możesz podeprzeć je zrolowanymi kocami.
Uwaga: jeśli nie masz pod ręką wałka użyj koców, tak żeby odtworzyły kształt wałka.
W tej pozycji miednica jest naprawdę otwarta, dół brzucha rozszerza się niwelując przy tym napięcie i ból.
Pomoce: pasek, wałek.
Wejdź do pozycji zakładając pasek na stopę. Nawet jeśli łapiesz dłonią za stopę użyj w wariancie menstruacyjnym paska. Wykonaj supta padangusthasanę podpierając wałkiem udo nogi, która jest z boku. W tej pozycji noga do boku ma być zupełnie podparta, nie wisi w powietrzu.
Uwaga: jeśli nie masz ze sobą wałka, użyj zrolowanego koca (lub dwóch). Pamiętaj o aktywnej pracy nogi, która wyciąga się na macie.
W tym wariancie oprzyj czoło na krześle lub klocku. Jeśli dysponujesz wałkiem, podeprzyj nim brzuch i tułów.
W tej asanie niwelowane jest napięcie krzyża, na które często skarżą się kobiety w trakcie menstruacji. Poza tym głowa schładza się i uspokaja.
Wystarczy 10 minut dla rozluźnienia Twojej miednicy i kręgosłupa, gdy dopada Cię ból.
Jeśli potrzebujesz wsparcia jogi podczas bolesnej miesiączki, zapraszamy do Internetowego Studia PortalYogi po sesję na PMS – Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego oraz praktykę menstruacyjną – poznaj swój cykl.
Dołącz do Internetowego Studia PortalYogi i weź udział w wyzwaniu: Pierwsze kroki na macie: Joga dla pre-początkujących
PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.