Joga w domu może być dobrą alternatywą dla zajęć w studio jogi, ale również świetnym ich uzupełnieniem. Z tego rozwiązania może skorzystać w zasadzie każdy – osoby zabiegane, którym ciężko jest dołączyć do praktyki o danej porze; młodzi rodzice, którym ciężko wyrwać się z domu; osoby początkujące, które chcą sprawdzić, czy praktyka jest dla nich, zanim zapiszą się na zajęcia; doświadczeni jogini, którym ćwiczenie w grupie nie wystarcza.
Z dzisiejszego artykułu dowiesz się przede wszystkim:
Lista korzyści płynących z praktyki jogi w domu jest naprawdę długa. Poniżej chcemy zaprezentować Ci najważniejsze z nich:
Dom to miejsce, w którym czujesz się swobodnie i nie odczuwasz wstydu.
Podczas praktyki skupiasz się więc na tym, by wykonywać asany, zamiast na tym, by dobrze prezentować się wśród innych. Nie masz też dookoła osób, z którymi (zupełnie niepotrzebnie, ale wiele osób ma do tego tendencję) mógłbyś się porównywać.
Ćwiczysz wtedy, gdy masz czas i ochotę
Praktykując w domu, nie jesteś ograniczony godzinami zajęć w Twoim studio jogi. Dzięki temu ćwiczysz w momencie, który jest dla Ciebie najlepszy.
Wiele osób pracuje biurowo, wykonując pracę umysłową przy komputerze.
To oznacza, że żyjemy głównie w swoim umyśle, zapominając o ciele. To jednak nie wszystko. Praktykując jogę w domu, nareszcie poświęcasz uwagę swojemu ciału.
Zwłaszcza ten w okolicy pleców, karku, barków i kolan, ale i bóle głowy wywołane stresem i napięciem oraz bóle miesiączkowe.
Naukowcy z National Institutes of Health udowodnili, że praktyka jogi zwiększa ilość istoty szarej w mózgu, za zmniejszanie której winą obarcza się przewlekły ból (niedostatek istoty szarej może prowadzić do zaburzeń funkcji poznawczych, zaburzeń pamięci oraz problemów natury emocjonalnej).
Regularna praktyka jogi pozwala Ci zapanować nad gospodarką hormonalną, reguluje ciśnienie krwi, chroni przed chorobami zatok i chorobami serca, zwiększa odporność Twojego organizmu, korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego i metabolizm.
Ćwicząc, zaczynasz być coraz bardziej świadomy swojego ciała, co wpływa na samoakceptację.
Stajesz się odporniejszy na stres i łatwiej jest Ci się zrelaksować. Koncentrujesz się na tym, co istotne. Odzyskujesz równowagę psychiczną, a jeśli chorujesz na depresję lub nerwicę, o wiele łatwiej jest Ci z nimi walczyć i łagodzić ich objawy.
Spokój ducha i regularne pracowanie nad ciałem, które towarzyszą regularnej praktyce jogi, sprawiają, że procesy starzenia opóźniają się, a Ty czujesz się i wyglądasz o wiele młodziej niż wskazuje na to metryka.
Praktyka jogi w domu – jak każde inne wyzwanie, które przed sobą stawiasz – potrzebuje odpowiednich warunków i przygotowania. Jeśli zaczniesz bez planu, bardzo prawdopodobne, że szybko porzucisz postanowienie.
Przede wszystkim zastanów się, z jakiego powodu chcesz rozpocząć praktykę jogi i jaki cel chcesz osiągnąć. Wówczas o wiele łatwiej będzie Ci pilnować regularności.
Znajdź w swoim domu miejsce, w którym będziesz ćwiczyć.
Wcale nie musi być to dedykowany kącik (nie każdy przecież ma na to warunki). Chodzi o przestrzeń, w której w dowolnym momencie będziesz mógł rozłożyć matę i ewentualne akcesoria, i w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał.
To, czy będzie nią sypialnia, salon, kuchnia czy balkon, zależy tylko od Ciebie. Wybierz miejsce, w którym dobrze się czujesz i nic Cię nie rozprasza.
Wybierz się na zakupy. Kup:
Znajdź internetowy kurs jogi (np. dołącz do naszego Internetowego Studio PortalYogi), w którym doświadczony jogin poprowadzi cię przez sesję i pokaże jak bezpiecznie wykonywać asany.
https://www.instagram.com/p/CCQYICspkKC/
Poinformuj resztę domowników, że zamierzasz zacząć praktykę jogi i poproś ich, by w czasie ćwiczeń Ci nie przeszkadzali. Może się okazać, że któryś z nich z chęcią do Ciebie dołączy. Joga z dziećmi to świetny pomysł!
Joga w domu – jak każdy inny w warunkach domowych, czy gdziekolwiek – wymaga sumienności i regularności. Żeby praktyka jogi weszła Ci w krew, warto ustalić sobie kilka zasad, których będziesz się trzymał:
Jeśli założysz sobie, że w danej chwili zaczynasz ćwiczyć, uczyń praktykę swoim priorytetem. Wyłącz wszystkie rozpraszacze (powiadomienia z portali społecznościowych, dźwięk i wibracje w telefonie itd.).
Przebierz się w strój do jogi, rozłóż matę i ciesz się praktyką, która w tym momencie jest dla Ciebie najważniejsza.
Załóż sobie, jak często i ile czasu będziesz poświęcać na domową praktykę jogi. Może to być 15-20 min każdego dnia (rekomendujemy taką częstotliwość i czas trwania) albo 1 godzina co drugi dzień (lub jakkolwiek wolisz).
Ważne, żebyś przy ustalaniu swojego wewnętrznego harmonogramu ćwiczeń wziął pod uwagę inne czynności, jakie w danym dniu o danej porze musisz lub chcesz wykonać. Wszystko po to, by nie szukać wymówek i trzymać się założenia, by ćwiczyć regularnie.
Dzięki powtarzaniu tych samych asan, będziesz mógł obserwować swoje postępy i czerpać radość z tego, jak dobrze sobie radzisz. Oczywiście co jakiś czas (np. co kilka tygodni) zmieniaj sekwencję, by nie odczuć znużenia i monotonii.
Podczas codziennej praktyki daj sobie czas, by odpowiednio wykonać daną asanę i skupić się na oddychaniu. Czas ćwiczeń jest Twoim czasem, w którym się relaksujesz, uspokajasz ciało i umysł, jesteś sam ze sobą.
Czytaj mądre i rzetelne blogi oraz portale na temat jogi. Znajdź swojego wirtualnego instruktora, który poprowadzi Cię przez praktykę lub internetowe studio jogi.
Masz ochotę latem poćwiczyć w parku lub na tarasie albo dołączyć do grupy ćwiczącej na świeżym powietrzu (sprawdź, latem w Twoim mieście z pewnością organizowane są takie bezpłatne zajęcia) lub wybrać się na zorganizowaną praktykę w studio lub szkole jogi?
Czasami trzeba wyjść z domu, by za nim zatęsknić i z radością wrócić do praktyki w swoich czterech ścianach.
W dodatku, uczestnictwo w zorganizowanych zajęciach z instruktorem będzie świetną okazją do zadania pytań i skonsultowania, czy wszystko robisz dobrze.
https://www.instagram.com/p/CE_kWAYCPnS/
Jeśli ćwiczysz pod okiem instruktora, to jego rolą jest kontrolowanie bezpieczeństwa. Gdy decydujesz się na domową praktykę jogi, musisz zadbać o nie sam. Jak to zrobić? Trzymaj się kilkunastu zasad:
Pytanie o to, o jakiej porze najlepiej jest poświęcić czas na praktykę jogi, pojawia się w głowach wielu osób – zwłaszcza tych, które dopiero zaczynają poznawać świat asan i zsynchronizowanego z nimi oddechu.
Oczywiście wszystko zależy od tego, jak wygląda Twój dzień.
Jeżeli wstajesz skoro świt i mimo to ledwo zdążasz na tramwaj, autobus lub pociąg, z pewnością ciężko będzie Ci wygospodarować nawet 15 minut na poranną praktykę i łatwiej będzie Ci ćwiczyć wieczorami.
Jeśli po całym dniu czujesz się tak zmęczony, że jedyne, co robisz, to bierzesz prysznic i kładziesz się spać, ciężko będzie Ci się zmotywować do wieczornej praktyki i lepiej, jeśli postawisz na poranne, nawet krótkie, ale regularne ćwiczenia.
Jeśli możesz dowolnie zarządzać swoim czasem (bo na przykład wykonujesz wolny zawód) lub czujesz w sobie na tyle silną motywację, by zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia, jesteś szczęściarzem.
By ułatwić Ci decyzję na temat tego, o jakiej porze ćwiczyć, przedstawimy Ci zalety obu rozwiązań.
Jak widzisz, choć obie pory będą lepsze na praktykę jogi niż całkowite zrezygnowanie z ćwiczeń, o wiele więcej zalet kryje w sobie joga o poranku, dzięki której Twoje ciało i umysł przygotowują się na wyzwania, które szykuje dla Ciebie dopiero co rozpoczęty dzień.
Jeśli po przeczytaniu tego artykułu chcesz rozpocząć praktykę jogi w domowym zaciszu, w godzinach porannych, weź udział w naszym najnowszym kursie Fundamenty Jogi
Doświadczony nauczyciel Gerard Szymański przeprowadzi Cię krok po kroku przez 30 podstawowych Asan i odpowie na pytania pojawiające się przy rozpoczynaniu swojej przygody z Jogą.
Pamiętaj, żeby ćwiczyć regularnie i dbać o swoje bezpieczeństwo podczas praktyki jogi!
PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.