Pozycja Ryby (Matsyasana) wykonywana po długim dniu spędzonym przed komputerem pozwala uwolnić napięcie nagromadzone w ramionach, barkach i kręgosłupie szyjnym. Idealną wersją są nogi skrzyżowane w Lotosie, ale mogą być również wyprostowane.
Według hinduskiej mitologii Matsya był inkarnacją Wisznu, obrońcy wszechświata. Według legendy, podczas wielkiej powodzi, Wisznu przywdział awatara ryby, zwanej Matsya, i przetransportował wszystkich mędrców w bezpieczne miejsce.
Matsyasana ma pomóc skupić się na swoich celach.
Drsti (punkt skupienia wzroku): trzecie oko
Typ: wygięcia do tyłu
Matsya – Ryba,
Asana – Poza
https://www.facebook.com/portalyogipl/videos/363287807883849/
Poziom: Początkujący
Czas: 30-60 sekund w pozycji
Rozciąganie: gardło, pępek, duże mięśnie Psoas – zginacze bioder, (jeśli wykonywana z nogami w Lotosie) przód szyi, mięśnie międzyżebrowe
Wzmacnianie: mięśnie górnej części pleców, tylna część szyi
Osoby początkujące mogą mieć problem z wykonaniem pełnej pozycji. Aby sobie to ułatwić można pod szyję podłożyć poduszkę. Oprzyj głowę na klocku; nie odchylaj głowy i skieruj twarz równolegle do sufitu.
Ta asana może być również wykonana z nogami w pozycji Lotosu.
Ta asana sprawia, że stajesz się skoncentrowany i odporny, kiedy czujesz się niepewny i wstrząśnięty. W Pozycji Ryby twoje nogi są uziemione do tego stopnia, że czują się jak głęboko zakopane w ziemi. Asana podnosi twoją klatkę piersiową i pogłębia oddech.
Wzmacnia twoje plecy i brzuch, a wygięcie szyi działa na korzyść tarczycy. Podobnie jak wszystkie wygięcia do tyłu, ta asana działa na rzecz poprawienia Twojego nastroju.
Ta pozycja jest tak energetyzująca, że kiedy zaczniesz wykonywać Pozycję Ryby codziennie, przestaniesz mieć potrzebę picia kawy po przebudzeniu.
Dołącz do Internetowego Studia PortalYogi i weź udział w wyzwaniu: Zmień swoje życie z Jogą
To 7 tygodniowa podróż, która pozwoli Ci zadbać o Twoje ciało, umysł i ducha.
Magda jest Aniołem Stróżem w rosnącej społeczności PortalYogi na Facebooku (czyli użytkowników Internetowego Studia PortalYogi). W grupie odpowiada na jogowe pytania w sesjach Q&A na żywo, co środę prowadzi Warsztat Asany, w którym omawia typowe błędy i problemy w asanach, podpowiada jak ćwiczyć bezpiecznie i utrzymać motywację. W Internetowym Studiu PortalYogi jest autorką sesji jogi: yin&yang joga, vinyasa, podstaw pranajamy oraz jest autorką wyzwań: Stanie na Rękach i Obudź w Sobie Jogina dla początkujących. Organizuje wyjazdowe warsztaty yin&yang jogi oraz prowadzi kursy jogi online. Znajdziesz ją na stronie Bjogostan – błogi stan jogi.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.