Cześć! Mam pytanie odnośnie praktyki jogi podczas menstruacji. Czy muszę przez ten czas zrezygnować z ćwiczeń? Czy są może jakieś asany, które złagodzą ból miesiączkowy?
Użytkowniczka Internetowego Studia PortalYogi
Na pytanie czy można praktykować jogę podczas menstruacji, każda z nas powinna odpowiedzieć sobie sama, biorąc pod uwagę własne samopoczucie i indywidualne uwarunkowania fizyczne.
Najważniejsze: wsłuchaj się w swoje ciało.
Przez pierwszy (ten najgorszy) dzień najlepiej sobie odpuścić ciężką pracę, i praktykować tyko oddychanie, ewentualnie bardzo powoli Powitanie Słońca odpuszczając asany z napinaniem brzucha (np. Pozycja Deski czy Chaturanga Dandasana).
Należy pamiętać, że joga pomaga nam w walce z naszymi dolegliwościami, bólami czy stresem.
Oznacza to, że również podczas menstruacji możemy ją powoli praktykować, pamiętając o tym jakich asan unikać.
Najlepiej jest upraszczać pozycję i nastawić się na regenerację i wspomaganie ciała w oczyszczaniu.
Tych asan nie praktykuj:
Karnapidasana – pozycja ze ściśniętymi uszami
Halasana – pług
Sarvangasana – świeca
Najlepszą praktyką podczas menstruacji jest medytacja i praca z oddechem. Należy wtedy zwolnić, uwolnić się od niepotrzebnych zadań i po prostu odpocząć. W pierwszych dniach , gdy ból miesiączkowy bywa najbardziej dokuczliwy, najlepsza dla rozluźnienia miednicy jest pozycja szewca na leżąco.
Supta Badha Konasana – pozycja szewca na leżąco
Pamiętaj, że w czasie menstruacji organizm wydziela dużo hormonów.
Dlatego pojawia się zmienny nastrój, zdenerwowanie lub nagły przypływ energii.
Istotne jest, aby słuchać swojego organizmu, nie przemęczać się i tą energię wykorzystać po menstruacji, aby ta energia pozostała na tym samym poziomie.
Ten wpis jest częścią serii pytań i odpowiedzi na temat praktyki jogi, na które odpowiada Magdalena Bałdys – instruktorka prowadząca w Internetowym Studiu PortalYogi. Aby móc osobiście porozmawiać w Magdą na Grupie Konsultacyjnej PortalYogi, dołącz do nas dzisiaj.
Magda jest Aniołem Stróżem w rosnącej społeczności PortalYogi na Facebooku (czyli użytkowników Internetowego Studia PortalYogi). W grupie odpowiada na jogowe pytania w sesjach Q&A na żywo, co środę prowadzi Warsztat Asany, w którym omawia typowe błędy i problemy w asanach, podpowiada jak ćwiczyć bezpiecznie i utrzymać motywację. W Internetowym Studiu PortalYogi jest autorką sesji jogi: yin&yang joga, vinyasa, podstaw pranajamy oraz jest autorką wyzwań: Stanie na Rękach i Obudź w Sobie Jogina dla początkujących. Organizuje wyjazdowe warsztaty yin&yang jogi oraz prowadzi kursy jogi online. Znajdziesz ją na stronie Bjogostan – błogi stan jogi.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.