Mam dla Ciebie przepis na warzywną tartę z orzechów i pestek z grillowanym bakłażanem i papryką. Zanim jednak zaczniesz ją przyrządzać, chciałabym napisać dwa słowa o tym jak działają smaki i jaką siłę z sobą niosą.
Ajurweda rozpoznaje sześć smaków: słodki, słony, ostry, kwaśmy, gorzki i cierpki.
Dla porównania na przykład medycyna chińska rozpoznaje pięć smaków: słodki, słony, ostry, kwaśmy, gorzki. W medycynie chińskiej smak cierpki i gorzki łączą się, zaś smaki rozpatruje się ciut szerzej niż to ma miejsce w ajurwedzie. Ale dziś ajurweda.
Z punktu widzenia ajurwedy smaki oddziaływają na nasz organizm poprzez cechy, które je charakteryzują:
Smak słodki jest: wychładzający, ciężki, wilgotny;
Smak słony jest: rozgrzewający, ciężki, wilgotny;
Smak kwaśny jest: rozgrzewający, lekki, wilgotny;
Smak ostry jest: rozgrzewający, lekki, suchy;
Smak gorzki jest: wychładzający, lekki, suchy;
Smak cierpki jest: wychładzający, ciężki, suchy;
Już sama ta wiedza pozwala przypuszczać jak na nasz organizm będzie działało określone jedzenie. Oczywiście należałoby znać wcześniej, choć mniej więcej swój typ konstytucyjny.
Działanie rozgrzewające i w opozycji wychładzające polega na zwiększaniu i zmniejszaniu gorąca w organizmie. Te dwie właściwości są mocno związane z naszym agni (ogniem trawiennym) i mają na niego znaczny wpływ co przyczynia się do poprawienia lub pogorszenia naszego dobrostanu. Najbardziej rozgrzewającym smakiem jest smak ostry, potem kwaśny i słony.
Tak więc łącząc te właściwości smaku z naszym trawieniem łatwo jest zrozumieć, dlaczego przyprawy ostre, kwaśne i słone poprawiają trawienie, wchłanianie i pobudzają zdrowo apetyt uskuteczniając całą przemianę materii.
Najbardziej wychładzającym smakiem jest smak gorzki, potem cierpki i słodki. Te smaki z powodzeniem możemy stosować kiedy chcemy obniżyć temperaturę ciała lub leczyć stany zapalne związane z nadmiarem dosha pitta.
Działanie właściwości ciężkości i w opozycji lekkości polega na zwiększeniu lub zmniejszeniu tkanek naszego ciała.
Najcięższym smakiem jest smak słodki oczywiście, potem kwaśny i słony. Łatwo więc zrozumieć, że pokarmy o tych smakach spożywane w nadmiarze spowodują zwiększenie masy ciała.
Najlżejszym smakiem jest smak gorzki, potem ostry i cierpki. Ten smaki z powodzeniem można stosować w dietach redukcyjnych oraz odtruwających.
Działanie właściwości wilgoci w opozycji do suchości polega na zwiększeniu lub zmniejszeniu płynów w ciele.
Najbardziej wilgotny smak to smak słodki, potem słony i kwaśny. Jeśli więc chcemy nawilżyć tkanki ciała powinniśmy spożywać płyny i pokarmy o takim smaku.
Najbardziej suchym smakiem jest smak ostry, potem gorzki i cierpki. Smaki ostry i gorzki stosujemy kiedy chcemy wyprowadzić nadmiar wody, limfy z organizmu. Smak cierpki natomiast jest dobry na przykład do leczenia biegunek lub w przypadku diet usuwających toksyny.
Następnym razem, gdy pomyślisz więc o tym, co ugotować bądź zjeść – zastanów się, jaki chcesz, aby ten posiłek miał wpływ na Twoje ciało. Po jakimś czasie dobór smaków będzie przychodził Ci lekko i z łatwością.
W tej formie potrawa będzie wzmagać dosha vata i pitta – można to trochę złagodzić używając ciut więcej czarnego pieprzu i dodając zamiast oleju odrobinę ghee (klarowanego masła).
Potrawa będzie obojętna dla dosha kapha.
Bakłażan kroimy wzdłuż na cieniutkie plasterki i nakłuwamy je widelcem. Solimy plasterki, a po 10 minutach ścieramy suchym ręcznikiem płyn, który się wydzielił – bakłażan będzie smaczniejszy i nie będzie gorzki. Układamy plasterki na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, skrapiamy odrobiną oliwy pozostałej z suszonych pomidorów.
Na kolejnej blaszce układamy pokrojone w cząstki papryki i także skrapiamy je oliwą.
Pieczemy warzywa w temperaturze około 180 stopni przez 20 minut a potem pozostawiamy do ostygnięcia.
Wyjątkowy spód: Kaszkę kus kus zalewamy wrzątkiem i lekko solimy wg opisu na opakowaniu. Pestki słonecznika i orzechy mielimy w młynku na drobną masę. Wkładamy je do miseczki i dodajemy, płatki owsiane, suszone pomidory, siemię lniane.
Dolewamy 4 łyżki wody i dodajemy 1/4 łyżeczki soli. Blendujemy wszystko na gładką masę. Następnie dodajemy kaszkę i wszystko dokładnie mieszamy. Blaszkę do tarty smarujemy oliwą i równo rozkładamy na niej uzyskaną masę.
Paprykę wrzucamy do miseczki. Jedną ćwiartkę pozostawiamy do ozdoby. Do miseczki dorzucamy tymianek, dwie szczypty soli i czosnek. Blendujemy paprykę na krem.
Kremem smarujemy tartę a na wierzchu układamy plastry lekko podpieczonego bakłażana.
Pozostałą pieczoną papryką używamy do dekoracji. Polewamy wszystko oliwą pozostałą z suszonych pomidorów i posypujemy tymiankiem oraz pieprzem. Wkładamy tartę do piekarnika nagrzanego do 160 stopni na środkową półkę i pieczemy około 25-30 minut. Smacznego!
Prawdopodobnie chcesz odżywiać się zdrowo, ale z drugiej strony nie masz pomysłów na smaczne potrawy. Albo nie masz ochoty eksperymentować, tylko sięgnąć po sprawdzone przepisy. Zebraliśmy mnóstwo przepisów na odżywcze śniadania, obiady, kolacje, a nawet desery w jednym e-booku Dieta Jogina – przepisy wegetariańskie.
Pobierz nasze wegetariańskie przepisy z kategorii dieta jogina, by pomóc Ci budować zdrowe nawyki na co dzień!
Założycielka Studia Jogi Izabeli Raczkowskiej w Gliwicach. Iza ukończyła kursy fizykoterapii i czerpała nauki z różnych nurtów jogi (między innymi Ashtanga Vinyasa Joga i Vinyasa Krama), aby swoją własną praktykę osadzić gdzieś „pomiędzy” nimi. Od lat jest wegetarianką i pasjonatką zdrowej kuchni. Szczerze pasjonuje się zdrowym odżywianiem, ziołolecznictwem i medycyną naturalną.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.