Sztuka budowania sekwencji asan wcale nie musi być zarezerwowana tylko dla nauczycieli jogi. Praktykując w domu możesz tworzyć swoje własne flow, dostosowując rytm i asany do swoich potrzeb i możliwości. W końcu to Ty najlepiej znasz swoje ciało. Oto kilka wskazówek jak poradzić sobie z sekwencjami!
Każda ze współczesnych szkół jogi, takich jak Ashtanga, Vinyasa, Viniyoga, czy joga wg Iyengara przedstawia własny pogląd i sposób na tworzenie sekwencji asan. Większość z nich następuje po sobie liniowo, czyli jedna pozycja następuje po drugiej w zsynchronizowanych przejściach. Zazwyczaj sekwencje poprzedzane są rozgrzewką, która dedykowana jest motywowi zajęć. Bardziej wymagające asany przeplatane są tymi łatwiejszymi, a całość kończona jest relaksacją.
Zazwyczaj każda asana wykonywana jest tylko raz, jednak możliwe są też inne warianty. Ciekawym sposobem jest stworzenie sekwencji wokół tylko jednej asany, dodając przejścia w inne tylko po to, aby lepiej zrozumieć i zwrócić uwagę na wszystko co dzieje się właśnie podczas wykonywania tej głównej pozycji. Weźmy pod uwagę np. Trikonasanę – możesz wykonać ją kilka razy, za każdym razem zwracając uwagę na inny aspekt: stopy, nogi, kręgosłup, czy ramiona.
Przedstawiam Ci ogólny przykład liniowej sekwencji asan, która bazuje na jodze Iyengara:
Przygotowanie:
Postaraj się rozpocząć praktykę, medytując przez kilka minut bądź wykonując ćwiczenie oddechowe w pozycji siedzącej. Sprawi to, że Twoja świadomość będzie bardziej obecna podczas praktyki.
Rozgrzewka:
Wykonaj kilka prostych ćwiczeń, które otworzą okolice bioder i krocza oraz rozgrzeją ciało, przygotowując je do dalszej części zajęć. Poniżej możesz zapoznać się z dwoma przykładami sekwencji liniowych: jeden układ dla początkujących, a drugi układ dla średnio zaawansowanych.
Poniżej przedstawiam również ogólny schemat głównej części zajęć, według którego możesz budować własne sekwencje asan:
Oczywiście, pełna sekwencja asan z wykorzystaniem wszystkich elementów, zajmie co najmniej 90 minut, a to z kolei jest troszeczkę za długo dla przeciętnego studenta. Najodpowiedniejszy czas praktyki to około 45 minut na początek. Nasze propozycje przedstawione powyżej, powinny zmieścić się właśnie w tych ramach czasowych.
PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.