Portal Yogi

Reformer pilates, czyli czym jest pilates na reformerach?

Reformer to jedna maszyna do pilatesu, na której można wykonać setki ćwiczeń rozciągających oraz poprawiających równowagę i zakres ruchu całego ciała. Sprawdź, jakie przynosi efekty!

Pilates podobnie jak jogę – możesz ćwiczyć online. Niewątpliwą zaletą jest wygoda – nie musisz chodzić do studia, bo masz je w domowym zaciszu. Do codziennej praktyki nie potrzeba wiele – zwykle wystarczy mata do jogi i wygodny ubiór. Jeżeli jednak chcesz wzbogacić swoje ćwiczenia, być może zainteresują Cię opcje, jakie daje maszyna do pilatesu, czyli reformer.

Zastanawiasz się, co to jest reformer? Brzmi nieco groźnie, ale na szczęście taki nie jest. Reformer to urządzenie zaprojektowane przez Josepha Pilatesa, twórcę pilatesu. Początkowo składało się z podstawowych materiałów jak sprężyny łóżka, które miały służyć w zwiększeniu poziom oporu ćwiczeń. Obecnie używane sprzętu są już bardziej zaawansowane w budowanie. Maszyna zawiera drążek na stopy, wózek, koła pasowe i pięć sprężyn o różnym napięciu, które można dostosować do poziomu sprawności i potrzeb.

Trening pilates na reformerach łączy w sobie tradycyjne zasady pilatesu na macie takie jak kontrolowane ruchy, koncentrację i uważne oddychanie, z reformerem. W czasie ćwiczeń na macie wykorzystujesz ciężar ciała jako opór. Natomiast ćwicząc z reformerem, osiągasz to za pomocą kół pasowych i systemu obciążonych sprężyn.

reformer

Zmieniając sprężyny, można łatwo zmieniać poziom napięcia dla różnych ćwiczeń. Oba treningi przynoszą pozytywne efekty, jednak trening na reformerze oferuje dodatkową wszechstronność w zakresie koncentrowania na grupach mięśni. Maszyna umożliwia wykonywanie większej liczby kombinacji ćwiczeń i w różnych pozycjach. Zarówno na siedząco, na plecach, na boku, na klęczkach, leżąc na brzuchu, na palcach jak i na stojąco.

Czy reformer pilates jest bezpieczny?

Pilates na reformerze mogą ćwiczyć osoby o różnym stopniu zaawansowania, celach do osiągnięcia oraz kondycji fizycznej. Należy jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach do ćwiczeń, aby zachować bezpieczeństwo podczas korzystania z maszyny. Przykładowo, żeby rozpocząć trening wymagane jest, by móc położyć się płasko na plecach, nie powodując obrażeń.

Pilates na reformerze można ćwiczyć, gdy spodziewamy się urodzić, podobnie jak jogę w ciąży. Korzystanie z reformera do treningu pilatesu jest korzystne dla kobiet w ciąży, ponieważ jest maszyna jest wyposażona w paski i sprężyny oporowe. Pozwalają one zachować równowagę, czy to leżąc na boku, na kolanach, czy nawet stojąc podczas niektórych ćwiczeń. Dla kobiet w trzecim trymestrze ciąży nie jest polecany, ponieważ na tym etapie nie zaleca się leżenia przez dłuższy czas. Należy unikać ćwiczeń, które powodują ucisk na brzuch i niewygodę.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń koniecznie skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę, który określi, jakie treningi są odpowiednie i jaka jest optymalna częstotliwość ćwiczeń.

Pilates na reformerach – jak go ćwiczyć?

Warto rozpocząć od znalezienia wykwalifikowanego nauczyciela. Dobrze też zacząć od zajęć dla początkujących, które skupiają się na podstawowych ćwiczeniach i prawidłowym ułożeniu ciała oraz pozwalają na przyzwyczajenia się do urządzenia.

Precyzja

Pilates nie polega na szybkich powtórzeniach, ale na kontrolowaniu ruchu, aby wyizolować i wzmocnić odpowiednie mięśnie.

Koordynacja

Jest ważna, ale na początku nie będzie idealna. Jest wiele różnych ćwiczeń, których będziesz się uczyć, więc nie martw się, jeśli nie poczujesz, że opanowałeś je na pierwszych zajęciach.

Napięcie

Ćwiczenia na reformerze angażują mięśnie docelowe, dlatego podczas wykonywania ruchów należy świadomie „ściskać” wybrany mięsień, aby faktycznie poruszyć ciałem. Im bardziej skupisz się na napinaniu, tym skuteczniejsze będzie ćwiczenie.

pilates

Reformer pilates – jakie efekty daje ćwiczenie pilatesu na maszynie?

Reformer pilates dzięki temu, że jest wszechstronnym treningiem zapewnia wiele korzyści.

Ujędrnia mięśnie

Pilates na reformerze zapewnia trening całego ciała, który może pomóc w rozwinięciu silnego tułowia i ujędrnieniu różnych głównych grup mięśni.

Buduje siłę

Dodając sprężyny do niektórych ruchów na reformerze Pilates, możesz zwiększyć opór i intensywność ćwiczeń, aby zbudować siłę.

Zwiększa elastyczność

Ćwiczenia na reformerze poprawia nie tylko siłę mięśni, ale także elastyczność i ruchomość stawów. Dzieje się tak dlatego, że większość ćwiczeń obejmuje rozciąganie dynamiczne.

Odpowiedz na 4 pytania, by otrzymać spersonalizowany program jogi, pilatesu lub medytacji dla Twoich potrzeb.

Poprawia postawę

Wspiera silny i elastyczny kręgosłup, który pozwala utrzymać poprawną postawę.

Koryguje brak równowagi mięśniowej

Pilates na maszynie zaczyna od zbudowania stabilnego tułowia, a następnie równomiernie wzmacnia wszystkie strony ciała, aby skorygować brak równowagi mięśniowej.

Zapobiega kontuzjom

Koncentrując się na postawie, formie i korygując brak równowagi mięśni, reformer pilates może zapewnić większą równowagę i wydajność, aby zapobiec kontuzjom w przyszłości.

Poprawia samopoczucie

Pilates – nie tylko ten na reformerze – jest dobry nie tylko dla ciała, ale i dla ducha. Ćwiczenia uwalniają do mózgu endorfiny, czyli hormony szczęścia, a co się z tym wiąże: zmniejszają niepokój i zmęczenie oraz łagodzą objawy depresji.

pilates na reformerze

Reformer pilates – przeciwwskazania

Pilates na reformerze jest bezpieczną metodą ćwiczeń. Pod warunkiem jednak, że jesteśmy zdrowi i możemy trenować, nie odczuwają bólu czy dyskomfortu. Ponadto urazy, niedawno przebyte operacje i przewlekłe schorzenia (choroby serca, wysokie ciśnienie krwi lub cukrzyca) oraz osteoporoza mogą wykluczać ćwiczenia pilates lub wymagać modyfikacji. Jeżeli cierpisz na problemy ze stawami lub kręgosłupem, być może konieczne będzie unikanie niektórych ruchów.

Reformer, czyli jedna maszyna do pilatesu, na której można wykonać setki ćwiczeń rozciągających oraz poprawiających równowagę i zakres ruchu całego ciała. Choć pierwsze kroki mogą wydawać się trudne, korzyści – od większej wytrzymałości mięśni po zmniejszenie stresu – są znaczące. A dzięki wsparciu wykwalifikowanego nauczyciela i zaangażowaniu w regularne sesje, łatwiej będzie z czasem czerpać korzyści z wykonywanych ćwiczeń.

Co daje pilates na reformerze?

Reformer pilates pomaga osiągnąć większą elastyczności, siłę i wytrzymałość mięśni oraz lepszą postawę. Koncentrując się na stabilności rdzenia i całkowitej sile ciała, pilates pomoże w aktywacji i rozwoju mięśni, co wspiera prawidłowe ustawienie kręgosłupa.

Po jakim czasie widać efekty z ćwiczeń na maszynach?

Na początek dobrze jest zacząć od 1–2 sesji w tygodniu, żeby móc przystosować się do reformera i nauczyć się aktywować mięśnie, o których istnieniu możemy nawet nie wiedzieć. Regularność kluczowa – zazwyczaj zaleca się 2-3 sesje, aby osiągnąć optymalne rezultaty. Możesz zacząć zauważać poprawę siły, elastyczności, równowagi i ogólnej sprawności fizycznej w ciągu kilku tygodni.

pilates na reformerze

Czy reformer pilates buduje mięśnie?

Pilates Reformer to trening siłowy o niskim wpływie. Świetnie sprawdzają się zarówno we wzmacnianiu większych grup mięśni (np. tricepsów), jak i rzucaniu wyzwania mniejszym, często niedostatecznie wykorzystywanym mięśniom stabilizującym (tzw. Mięśniom core). Jeśli szukasz formy ćwiczeń, która wydłuży mięśnie, jednocześnie je wzmacniając i ujędrniając, reformer może być dla Ciebie.

Jeżeli chciałbyś poznać technikę pilatesu, nauczyć się prawidłowej postawy oraz wzmocnić brzuch i kręgosłup, to już teraz dołącz do Studio PortalYogi, gdzie znajdziesz całą sekcję z ćwiczeniami Pilates z różnymi nauczycielami – możesz wybrać z kim chcesz ćwiczyć.

Pilates, to klucz do zdrowego kręgosłupa i absolutnie podstawowa wiedza dla każdej osoby dbającej o zdrowie.

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor