Joga uczy nas słuchania swojego ciała, a pierwszą rzeczą której stajemy się świadomi jest ból. Są to palące z wysiłku mięśnie oraz ból związany z rozciąganiem oraz ten pojawiający się w wyniku złego ustawienia pozycji czy nadwyrężenia stawów z drugiej. Co zrobić, kiedy podczas praktyki jogi pojawia się ból?
Czy to, co czujemy podczas rozciągania nazwiemy bólem, czy po prostu niekomfortowym odczuciem jest kwestią osobistej percepcji. Niektórzy określają rozciąganie jako miłe mrowienie, inni torturę, jeszcze innym przyjemność sprawia katowanie mięśni.
Niezależnie od indywidualnego podejścia do ćwiczeń pamiętać należy, iż najważniejsza jest umiejętność odróżnienia odczuć zdrowych od szkodliwych, bo tylko świadomość ciała może zapewnić nam bezpieczną i efektywną praktykę. Podczas gdy „ból” związany z rozciąganiem jest dobrym bólem, a uczucie zmęczenia jest w tej sytuacji pożądane, topowinniśmy unikać jakiegokolwiek dyskomfortu w stawach oraz ostrych lub promieniujących bóli.
Kiedy już jesteśmy świadomi tego, co dzieje się w naszym ciele, musimy nauczyć się go słuchać. Pamiętajmy, że ból pojawia się po to, by nas ostrzec. Joga to nie miejsce na walkę z ciałem, a raczej okazja żeby z nim współpracować. Dlatego nigdy nie powinniśmy pozwalać, by chęć rywalizacji determinowała nasze działania na macie. Poprawne wykonanie łatwiejszej asany będzie zawsze bardziej korzystne, niż przejście do wersji zaawansowanej bez odpowiedniego przygotowania, bowiem tylko stawiając na jakość zapewnimy sobie bezpieczeństwo i pozwolimy na stopniowy progres. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się samą praktyką, być tu i teraz, a to jest jedna z najważniejszych lekcji, jakie możemy wynieść z jogi.
Oto kilka wskazówek, które zapewnią Ci bezpieczeństwo na macie i pomogą naprawdę zagłębić się w praktykę:
Jeśli pomimo zastosowania powyższych wskazówek, nadal czujesz ból wykonując niektóre asany, poszukaj dla nich alternatywy. W moich kolejnych artykułach znajdziesz wyjaśnienia i ilustracje, które pomogą Ci dostosować praktykę do swoich potrzeb i możliwości.
Z wykształcenia jest filmowcem. Z natury wyznawcą filozofii tantrycznej, której tajniki zgłębiała w Shri Kali Ashram w Indiach jednej z ostatnich tradycyjnych szkół Tantra Jogi. Pracą z ciałem zajmuje się od najmłodszych lat.
Eksperymentując z różnymi rodzajami tańca miała okazję doświadczyć i dogłębnie zrozumieć mechanizmy wpływające na zdrowie i efektywność ruchu. Pilates, to klucz do zdrowego kręgosłupa i absolutnie podstawowa wiedza dla każdej osoby dbającej o zdrowie. Wiele inspiracji czerpię z tańca, zwraca szczególną uwagę na technikę i dokładność wykonywania ćwiczeń. Lekcje, konstruuje tak, aby poprzez pracę z ciałem zwiększać kontrolę nad umysłem i świadomość sfery duchowej. Harmonia ciała, ducha i umysłu jest bowiem pierwszym krokiem do zdrowia, zgrabnej sylwetki i pewności siebie.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.