Izabela Rzysko

Co zrobić, aby codziennie praktykować Powitanie Słońca?

Pokażę ci 3 ułatwienia, które możesz wykorzystać, jeśli jesteś początkującym joginem.

Powitanie Słońca: co daje ta sekwencja? I co zrobić, by Powitanie Słońca (Surya Namaskar) stało się Twoją codzienną praktyką? Pokażę ci 3 ułatwienia, które możesz wykorzystać, jeśli jesteś początkującym joginem.

Surya Namaskar A – bo tak pięknie nazywa się Powitanie Słońca A –  jest sekwencją, która rozpoczyna pierwszą serię ashtangi jogi.

Stanowi ono symboliczny początek, rozgrzewający ciało, dający siłę, wprowadzający element wyciszenia i koncentracji.

Dla mnie praktyka bez serii Powitań Słońca, to trochę tak, jakbym zaczęła czytać książkę od środka, albo zaczęła biegać bez butów.

Prowadząc zajęcia często słyszę: „O nie, to nie dla mnie…” lub  „Boję się… Poćwiczę może w domu.”

poranna joga

Trzymam ciebie zatem za słowo i wierzę, że tak faktycznie zrobisz. Pozwól jednak, że pokażę ci kilka sposobów, by Powitanie Słońca nie było męczące, a zarazem zniechęcające, i żebyś każdego dnia praktykował je w domu, co zawsze jest początkiem do głębszego doświadczania jogi.

Jak sobie ułatwić i co daje Powitanie Słońca?

Skłon (Uttanasana)

Zaobserwowałam, że często rezygnujesz z praktyki, jeśli nie „zginasz“ się tak, żeby położyć całe ręce na macie czy dotknąć głową nóg.

sklon uttanasana

Zniechęcasz się, pozwalasz sobie na krytykę w stosunku do własnego ciała.

Nigdzie nie jest napisane, że skłon musi wyglądać właśnie tak. Pamiętaj, to jest pierwszy skłon podczas całej praktyki, masz prawo mieć sztywne, nierozgrzane ciało.

Pozwól sobie na „30 procent” swoich możliwości.

Na początku możesz zgiąć nogi, położyć ręce na opuszkach palców, czy nawet – położyć je na goleni. 

Poobserwuj swoje własne ciało i daj sobie czas, aby przygotowało się ono do pełniejszej praktyki. Pozwól sobie na taki zakres ruchu, który jest dla Ciebie optymalny.

powitanie słońca co daje

Pozycja Kija (Chaturanga Dandasana)

Moim zdaniem Kij to jedna z trudniejszych pozycji, ale z pewnością warto się z nią zmierzyć.

Wzmacnia ramiona, nadgarstki, mięśnie pleców, a przede wszystkim – rozgrzewa i dodaje energii.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez PortalYogi (@portalyogi_pl)

Nie chcę pisać jak wykonać tę pozycję, ale zależy mi na tym, żeby pokazać ci kilka wariantów uproszczonych, które mają podobne działanie i przygotowują ciebie do pełnej pozycji. Ćwiczone regularnie będą zachętą do prób wykonania Pozycji Kija. Możesz w ten sposób praktykować w domu.

Na początku po prostu połóż się na brzuchu, ręce ustaw przy klatce piersiowej. Inna wersja zakłada ugięcie nóg, ułożenie kolan na macie i łokci blisko ciała. Zrób tyle ile możesz!

Od czegoś trzeba zacząć.

powitanie słońca co daje

Pies z Głową w Dole (Adho Mukha Svanasana)

Pies z Głową w Dole, to chyba najczęściej wykonywana pozycja.

Ma tyle zalet, że aż chce się jej uczyć, choć też nie należy do łatwych, może dlatego, że na wiele rzeczy trzeba zwrócić uwagę. Polecam zatem na początku praktykę pod okiem nauczyciela. Jednak jeśli nie jesteś jeszcze gotowy i planujesz praktykę w domu, spróbuj wykorzystać kilka wskazówek.

pies z głową w dół

Zacznij od mocnego zgięcia nogi w kolanach; stopniowo staraj się je prostować, ale pamiętaj – to praca na 30 procent twoich możliwości. Zanim rozciągniesz tyły nóg, by w pełni je wyprostować, skup się na plecach.

Staraj się je wydłużać.

Możesz również zostać w klęku podpartym i wykonywać koci grzbiet, a następnie powoli unosić nogi. To na początek bardzo dobra praca.

powitanie słońca co daje
Spróbuj poćwiczyć w domu tak, jak to pokazane jest na filmie.  Pamiętaj, by skupić się na oddechu, a dopiero potem pozwalać poruszać się ciału, tak jakby to oddech „pociągał za sznurek”i i wprawiał ciało w ruch. To jest ten moment, gdy zaczynasz odczuwać płynność Powitań Słońca.

Codzienne wykonywanie w domu Powitania Słońca da Ci energię, która nastroi Cię pozytywnie na cały dzień.

Zapewniam Cię, że warto próbować, bo korzyści, jakie płyną z tej praktyki, są spektakularne. Przekonaj się sam.
Powodzenia!


Stwórz poranną rutynę, która zmieni Twoje życie! Zapoczątkuj nowy, zdrowy nawyk porannej praktyki. Pobierz darmowy e-book „Wstęp do jogi z Basią Lipską-Larsen”. Znajdziesz w nim wskazówki krok po kroku, jak wykonać Powitanie Słońca, opisy innych asan oraz gotowe sekwencje do praktyki.

Izabela Rzysko

najważniejsza joga to ta w codziennym życiu, a asany są częścią większej całości.
Można rozwinąć matę i ćwiczyć asany, zejść z niej i nie mieć pojęcia czym jest joga, ale można też rozwinąć matę i praktykować w totalnym skupieniu i oddaniu, po czym zejść z niej i poczuć, że dopiero wtedy zaczyna się joga. Właśnie tak staram się do tego podchodzić i o tym nie zapominać. Do w pełni świadomej praktyki Ashtangi Jogi dojrzewałam kilka lat. Dzisiaj to jest moja ścieżka, którą podążam, której jestem wierna i całkowicie oddana. Nic nie daje mi tyle siły, nie uczy takiej pokory i nie daje takiego dystansu do życia jak codzienna praktyka.
Styczeń 2016 i marzec 2017 roku spędziłam w Mysore ucząc się pod okiem Saratha R. Joisa w Patthabi Jois Ashtanga Yoga Institute. To były najpiękniejsze i najważniejsze miesiące w moim jogowym życiu. Przyszedł taki moment, że chciałam podzielić się radością z praktyki z innymi, i bardzo chciałam stanąć po drugiej stronie maty. Zapraszam Cię do siebie.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor