Dzisiaj Twoje wyzwanie to Padangushtasana, Padahastasana oraz Trikonasana A i B. Za chwilę dowiesz się jak się za nie zabrać.
Ten tekst jest częścią wyzwania: 30 dni z jogą z Basią Lipską-Larsen, które jest dostępne w Internetowym Studio PortalYogi.
Dołącz do wyzwania, aby codziennie, przez 30 dni otrzymywać wideo sesje jogi, dzięki którym poznasz i nauczysz się ponad 50 najważniejszych pozycji w jodze, które wchodzą w skład jednej z najbardziej popularnych sekwencji jogi na świecie: ashtanga pierwsza seria.
Po ostatnim Powitaniu Słońca B przejdź kolejno do Padangushtasana, Padahastasana oraz Trikonasana A i B (oczywiście na każdą stronę!). Na końcu wpisu znajdziesz grafikę, która pokazuje poprawną kolejność wykonywanych asan. Jeśli nie znasz jeszcze którejś z tych asan przeczytaj instrukcje poniżej.
Pozycja ta pomaga w rozciągnięciu tylnych partii ciała a w szczególności łydek. Działa uspokajająco między innymi na mózg oraz pomaga w walce ze stresem. Dzięki niej tonizowane są narządy jamy brzusznej i wzmaga się wydzielanie soków trawiennych. Dlatego praktykowanie tej asany polecane jest osobom cierpiącym na wzdęcia lub zaburzenia żołądkowe. Padangusthasana jest pozycją odpowiednią dla osób początkujących. Jednakże nie jest wskazana dla osób z urazami szyi i dolnych części pleców.
Jeżeli nie możesz dosięgnąć do palców u stóp wykorzystaj pasek – przełóż go pod stopami i chwyć za końce, najbliżej stóp jak potrafisz.
Pamiętaj, żeby wykonywać skłony w przód z plecami wklęsłymi. Samo zgięcie pleców bez zaznaczenia wklęsłości jest niebezpieczne. Najpierw trzeba wydłużyć kręgosłup i stworzyć przestrzeń miedzy kręgami. Wtedy nie są już zaciśnięte i dzięki temu unikamy kontuzji.
Padahastasana wymaga więcej wysiłku niż Padangusthasana, lecz efekty obu są takie same. Wykonuje się ją analogicznie do Padangushtasana z tą różnicą, że zamiast obejmować paluchy u stóp należy wsunąć całe dłonie pod stopy.
Jest to pozycja stojąca doskonała na otwieranie bioder i zbudowanie solidnej podstawy w nogach. Asana ta zwalcza sztywność nóg i bioder, koryguje lekkie wady nóg i umożliwia ich symetryczny rozwój. Jest podstawową pozycją przygotowująca do wejścia w inne bardziej skomplikowane asany.
Nie spiesz się z sięganiem do palucha stopy podczas skłonu. Jeżeli czujesz, że boki tułowia przestają być wydłużone pozostań w wariancie z dłonią na goleni. Odpychaj się dłonią od goleni tak, by rozciągać ręce w dwóch przeciwnych kierunkach. Pozwoli Ci to na zachowanie pozycji aktywnej i wydłużonej. Naucz się też skręcać nogi i stopy bez zaburzania reszty ciała.
Pozycja stojąca, która pomaga w zbudowaniu stabilnej relacji ciała z podłożem. Skręt ciała w tej pozycji wyprowadzany jest z silnej i stabilnej miednicy. Pozycja ta jest niewskazana dla osób z urazami kręgosłupa (konieczna konsultacja z nauczycielem), w przypadku migren i bóli głowy. Ma zastosowanie terapeutyczne w problemach układu pokarmowego, zaparciach, lekkich bólach dolnej części pleców, rwie kulszowej i astmie.
Ta pozycja jest nieco łatwiejsza jeśli staniemy w mniejszym rozkroku.
Do bezpiecznego wykonania pozycji osoby, które nie są w stanie oprzeć stabilnie dłoni na podłodze powinny zastosować do podparcia klocek do jogi, w niektórych przypadkach należy oprzeć się o ścianę lub drabinkę do ćwiczeń. Naucz się w tej pozycji utrzymywać równowagę i skręt kręgosłupa przy zachowaniu ustawienia tułowia w linii nóg.
Jeżeli nie możesz jeszcze oprzeć dłoni stabilnie na podłodze dla ułatwienie użyj klocka do jogi.
Tak będzie wyglądała Twoja praktyka na dzisiaj. Oto ściągawka dla Ciebie.
Przez 30 dni poznasz i nauczysz się ponad 50 najważniejszych pozycji w jodze. Między innymi będą to pozycje przedstawione w tym artykule – Trikonasana A i B. Wyzwanie składa się z 30 filmów na każdy dzień i dodatkowych nagrań szczegółowo pokazujących asany.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.