Hanumanasna – szpagat należy do bardzo zaawansowanych pozycji. Ta asana łączy dwa maksymalne zakresy ruchu w stawie biodrowym, czyli zgięcie i wyprost. Przednia noga potrzebuje rozciągnięcia tylnej części nogi. Tylna noga natomiast potrzebuję elastyczności zginacza biodrowego. Asana ta, daje też dużo korzyści – pomaga w leczeniu rwy kulszowej i różnych dolegliwości nóg, wzmacnia mięśnie nóg, rozluźnia i wzmacnia odwodzące mięśnie nóg.
Poniżej opisuję trzy pozycje, które przybliżą Cię do upragnionego szpagatu.
Jeżeli jesteś już gotowa spróbować Hanumanasna Szpagat, możesz to zrobić z pozycji Ardha Hanumanasana, czyli półszpagatu. Nic na siłę. Rób to z uważnością na własne ciało.
Pozycja wymaga długiego przygotowania. Na początku możesz więc korzystać z pomocy kostek do jogi. Połóż je po obu stronach i wesprzyj się na nich, z początku na wyższej wysokości, z czasem obniż na niższy poziom.
Pamiętaj proszę, żeby przez cały czas słuchać, co Ci mówi ciało. Hanumanasana wymaga długiego przygotowania (Hanumanasana – Praktyczne porady, jak rozpracować szpagat). Nie wykonuj jej, dopóki nie, będziesz czuła, że Twoje ciało jest na nią gotowe…
Autorką tekstu jest Karolina Sikorska.
Marzysz o wykonaniu szpagatu? Dołącz do Internetowego Studia i rozpocznij 11-dniowe wyzwanie. Adam poprowadzi Cię przez pięć kroków niezbędnych, by przygotować Twoje ciało do tej wymagającej pozycji.
Dołącz do Internetowego Studia PortalYogi
PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.