Magdalena Bałdys

Joga na płodność – czy praktyka jogi pomaga zajść w ciążę?

Często to stres jest czynnikiem, który negatywnie wpływa na płodność.

Wyczytałam gdzieś w internecie, że joga na płodność jest zalecana, kiedy staramy się o dziecko. Czy to jest prawda? Które ćwiczenia pomagają w tych staraniach i w jaki sposób? Czy jeśli ćwiczenia będą wykonywane nie za bardzo prawidłowo, to czy można sobie zaszkodzić?

Użytkowniczka Internetowego Studia PortalYogi www.portalyogi.pl 

Zrelaksowane ciało i umysł oraz odpowiednie nastawienie psychiczne, które wykształca się podczas praktyki jogi i medytacji, mogą pomóc również osiągnąć równowagę w działaniu organów wewnętrznych.

Joga na płodność to przede wszystkim praktyka wybranych asan i relaksacja połączona z oddychaniem.

baner Blog Studio mini

Joga na płodność dużym wsparciem

Często to stres jest czynnikiem, który negatywnie wpływa na płodność.

Z kolei joga ma tę zaletę, że świetnie uczy relaksu, nastawia na słuchanie własnego ciała i zwiększa pewność siebie.

W ten sposób nie tylko wprowadzi Cię w stan sprzyjający zajściu w ciążę, ale również przygotuje do nowej sytuacji życiowej.

Praktyka jogi i medytacji mogą pomóc przy staraniach o dziecko, jeśli nie przeważają inne czynniki hamujące twoją płodność.

Niektórzy wręcz uważają, że stres i niepewność, ciągłe zastanawianie się „Czy uda się tym razem?” są największymi wrogami płodności.

Holistyczne podejście do płodności to również zadbanie o odpowiednią dietę.

joga na płodność

Asany sprzyjające zajściu w ciążę

Jakie asany pomagają na zajście w ciążę?

Zacznij od zwiększenia świadomości ciała.

Doskonale do tego nadaje się Joga Nidra, bowiem jednocześnie uspokaja umysł i pozwala odkrywać różne stany ciała „tu i teraz”.

Wędrując po ciele myślami, odkryjesz w jakich miejscach kumuluje się stres, aby pracować z tymi wewnętrznymi „węzłami”.

Joga Nidra przywraca ciału, zmysłom i umysłowi naturalne funkcje, a także leczy emocje.

Wizualizowanie pozytywnych stanów wpływa na ich ucieleśnienie. Joga Nidra pomoże również w czasie ciąży i przy porodzie, łagodząc mdłościach czy ból porodowy.

Asany, które warto praktykować dla zwiększenia płodności to m.in.:

Praktyka asan działa korzystnie na regulowanie ciśnienia krwi, utrzymanie prawidłowej wagi ciała i przeciwdziała np. pojawieniu się białka w moczu.

Joga na płodność

Przy obniżonej płodności ważne jest, aby nie przeciążać, ani nie przemęczać ekstremalnie organizmu.

Ashtanga joga w tym przypadku może być niewskazana.

Idealne mogą być natomiast te formy jogi, które pozwalają kierować energię „do wnętrza”.

Joga, która ma sprzyjać zajściu w ciążę, to przede wszystkim asany, które odżywią i poprawią ukrwienie organów rozrodczych oraz wyciszą umysł oddechem.

Dobrze sprawdzi się regeneracja z jogą wg metody Iyengara, asany na otwarcie bioder, czakry podstawy (Muladhara) i czakry sakralnej (Svadhisthana).

Przed poczęciem warto wzmocnić oraz uelastycznić ciało.

joga na płodność

Wówczas wystarczy regularna praktyka asan ze wszystkich grup, ze szczególnym uwzględnieniem pozycji odwróconych i wariantów regeneracyjnych. Nie należy w tym czasie doprowadzać do wyczerpania organizmu, dlatego praktyka powinna być raczej łagodna/ nieintensywna.

Szczególnie polecana na wspomaganie poczęcia jest:

Unikaj asan stojących skrętnych oraz Virabhadrasany III. Z reguły dobrze jest wykonywać praktykę menstruacyjną z wyłączeniem zakazu wykonywania pozycji odwróconych.
Więcej asan na czas ciąży znajdziesz w tym artykule.

Czy można sobie zaszkodzić praktykując jogę?

Jeśli wykonujesz pozycję bardzo źle, to możesz sobie zaszkodzić – jak każdą aktywnością fizyczną.

Jeśli masz w domu lustro możesz je śmiało wykorzystać, albo może się nagrać jak ćwiczysz i potem obejrzeć.

Co prawda joga ma nas uczyć właśnie czucia swojego ciała i prawidłowego wykorzystania proprioreceptorów (one odpowiadają za informacje, jak ułożone jest ciało bez patrzenia na nie), ale lustro może ci pomóc szybciej nauczyć się prawidłowych postaw.

Co rzeczywiście może być trudne bez pomocy instruktora, który by cię poprawił.


Przygotowaliśmy dla Ciebie plan praktyki na całe 9 miesięcy. W dedykowanym planie Joga w ciąży otrzymasz także zestaw praktyk, które zadbają o Twoją formę po porodzie – fizyczną, emocjonalną i mentalną. Dołącz do Studio PortalYogi i praktykuj jogę przez cały czas trwania ciąży.

plan praktyki - joga w ciąży

Magdalena Bałdys

Nauczycielka Hatha Jogi (RYS200), Yin Jogi (YACEP)

Magda jest Aniołem Stróżem w rosnącej społeczności PortalYogi na Facebooku (czyli użytkowników Internetowego Studia PortalYogi). W grupie odpowiada na jogowe pytania w sesjach Q&A na żywo, co środę prowadzi Warsztat Asany, w którym omawia typowe błędy i problemy w asanach, podpowiada jak ćwiczyć bezpiecznie i utrzymać motywację. W Internetowym Studiu PortalYogi jest autorką sesji jogi:  yin&yang joga, vinyasa, podstaw pranajamy oraz jest autorką wyzwań: Stanie na Rękach i Obudź w Sobie Jogina dla początkujących. Organizuje wyjazdowe warsztaty yin&yang jogi oraz prowadzi kursy jogi online. Znajdziesz ją na stronie Bjogostan – błogi stan jogi.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor