Magdalena Pardiak Kołodziejczyk

Medytacja rano na dobry początek dnia

Medytacja rano, czyli idea porannego mindfulness. Jako że poranki większości z nas bywają trudne, proponujemy poranną uważność w postaci… ścielenia łóżka

Jak się czujesz po przebudzeniu? Czy to kolejna ciężka pobudka? Jeśli za oknem jeszcze ciemno, a przed Tobą przynajmniej 8-godzinny dzień w pracy, w której czeka Cię szereg niechcianych i kłopotliwych zadań – to możesz odczuwać brak mobilizacji do wstawania. Najlepiej byłoby znów zaszyć się pod kołdrą i przeczekać do wieczora, aby z powrotem oddać się w objęcia Morfeusza.

Przebiega przez Twoją głowę myśl: zostanę w łóżku. Ciężar powiek zwiększa się z każdą próbą obudzenia w sobie entuzjazmu… Może to dlatego, że nie zdążyłeś się wystarczająco zregenerować, bo nie umiesz zadbać o swój relaks w we własnym domowym zaciszu.

Medytacja na dobry początek dnia, czyli jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz

Może dlatego, że żyjesz w biegu?

W pośpiechu pijesz kawę, zagryzasz ciasteczkiem, a zakładając sweter, przeglądasz skrzynkę mailową?

Multitasking, który wcale nie działa tak dobrze na Twoją równowag!

W biegu łapiesz klucze od samochodu i znikasz za drzwiami… zostawiając za nimi obraz mieszkania – miejsca, przez które chyba przeszedł huragan.

Czujesz, że sen nie zregenerował Cię, a w pracy wymagasz od siebie działania na pełnych obrotach.

medytacja rano

A słyszałeś o zespole przewlekłego zmęczenia?

Zadbaj już dziś o swój relaks, bo wypalenie to nie jest miły stan. Potraktuj sen jak świątynię swojej regeneracji! Mamy dla Ciebie kilka pomysłów, jak lepiej spać i wstawać.

Miejsce i forma regeneracji

Twoje łóżko.

Miejsce, gdzie spędzasz przynajmniej 20 lat życia, gdzie regenerujesz siły i pozwalasz sobie na wytchnienie po dniu pełnym wrażeń.

W nim dochodzisz do siebie podczas kolejnego przeziębienia i w nim wieczorami czytasz swoją ulubioną książkę.

Wymieniać można długo, ale tyle chyba wystarczy, aby jednoznacznie stwierdzić, że nawet łóżko zasługuje na odrobinę naszej UWAŻNOŚCI.

Mindfulness pomaga skupić się na chwili, a joga… to może być właśnie praktyka odpowiedniego przeżywania chwili!

Wszystko to, w co się angażujesz  w danym momencie to joga!

Dlatego uruchom każdy zmysł w tej jednej czynności. Odpoczniesz już w samym przygotowaniu do większej regeneracji. A Twoje otoczenie będzie emitowało pozytywną energię!

Zadbaj o nie, jakbyś dbał o przyjaciela, kochającą osobę, którą lubisz przytulić. Twoje mieszkanie będzie Ciebie otaczać dobrą energią.

Jeśli jeszcze nie masz kwiatów – kup difenbachię lub pelargonię, które mają działanie „uszczęśliwiające”.

Dobry sen i samopoczucie zapewnia otoczenie się zielenią, która np. oczyszcza powietrze z toksyn i produkują w nocy tlen – jak skrzydłowiat czy aloes.

medytacja rano

Palma koralowa lub paprocie dodatkowo podniosą poziom wilgoci w powietrzu.

Kolor zielony dobrze działa na nasz umysł, a bliskość natury jest jak balsam dla ciała.

Zaszczep ją do swojego domu z myślą o dobrym samopoczuciu i lepszym śnie. Zaraz po przebudzeniu (nawet zimą!) możesz poczuć jej bliskość i zbawienny wpływ na Twój umysł. Medytuj patrząc na nią – badając wzrokiem i dotykiem każdy listek wystający z doniczki.

Idea porannego mindfulness

Jako że poranki większości z nas bywają trudne (są za krótkie), a ponadto czas rano płynie szybciej – proponowanie pobudki o 20 minut wcześniej, żeby pomedytować raczej nie wzbudziłoby twojego entuzjazmu.

Dlatego w ramach porannej medytacji proponuję pościelenie łóżka.

Postaraj się robić to powoli, przyglądając się każdej zmarszczce na narzucie. Twój rytuał zamykania nocy i witania nowego dnia, nastroi Cię pozytywnie i pomoże wrócić do snu, odpoczywając w nim w pełni.

Pomyśl, że sen odżywia nawet myśli!

Medytacja rano (+jogowa pobudka)

Rano zaraz po wstaniu prawą nogą i założeniu cieplutkich pantofli, jeszcze zanim napijesz się kawy, zabierasz się za ćwiczenie medytacyjne – ścielisz łóżko.

Poranny rytuał

Wytrzep poduszki i kołdrę, wyrównaj prześcieradło, dobrze je naciągnij. Połóż równo kołdrę i poukładaj poduszki. Poskładaj koc i schludnie pozostaw na skraju łóżka. Z szafki nocnej zabierz pustą szklankę po wodzie. Zgaś lampkę nocną. Na czas mycia zębów i przygotowywania śniadania zostaw w sypialni otwarte okno. Wszystko to zajmie Ci może 2 minuty – czyli mniej niż kolejna drzemka ustawiana w telefonie.

Jaki będzie efekt?

Już tłumaczę.

Wychodząc z domu, masz poczucie, że dobrze wykonałeś już pierwsze zadanie tego dnia, a w Twojej sypialni pozostał porządek.

Łóżko, które służyło Ci całą noc, dostało w podarunku chwilę wytchnienia, ale zaraz po Twoim powrocie będzie gotowe, aby znów ukoić Twoje skołatane nerwy i zmęczone ciało.

medytacja rano

W ciągu dnia łagodząco na nerwy działa myśl, że Twoja oaza spokoju, w idealnym stanie czeka na Ciebie, aby wieczorem utulić Cię do kolorowych snów.

Pierwsze spojrzenie na sypialnię po powrocie?

Idealnie posłane łóżko, miękka kołdra i  puszyste poduszki, świeże powietrze i przyjemny zapach.  To już na wstępie zapowiedź dobrych snów i skutecznego wypoczynku.

Aż chce się od razu iść spać… a to dopiero 16:00 i jeszcze tyle przyjemnych rytuałów można sobie zafundować.

Higiena snu

Nie zapominajmy o tym, że tzw. higiena snu ma duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Podczas snu w organizmie nadal toczy się cała masa procesów, w szczególności naprawczych: produkcja białek i hormonu wzrostu, usuwanie metabolitów, zwiększanie odporności.

Warto wspomóc swoje ciało w regeneracji i zasypiać w komfortowych warunkach. Jeżeli porządne zaścielenie łóżka każdego ranka może pozytywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne i fizyczne, to należy taki rytuał praktykować.

Tym bardziej, jeśli wspomniane „ścielenie” odbywa się z uważnością, to gwarantuję skumulowany efekt.

Wysiłek zwróci się potrójnie: będziesz lepiej spać, będzie Ci się łatwiej budzić i będziesz mógł stwierdzić, że „uważnie medytujesz” od samego rana.
Do tego dodaj kilka minut praktyki asan, które będą naturalnym zastrzykiem energii i nastroją Cię pozytywnie na cały dzień.

Medytacja na poranek

Spróbuj tej medytacji porannej. Więcej medytacji znajdziesz w Studio PortalYogi.


Zadbaj o energię od samego rana! W PortalYogi – Studio jogi Online znajdziesz 7-dniowy program: Joga na poranki – Rise and Shine, który pomoże Ci poczuć się rześko, jak po porannej kawie. Pomożemy Ci wykształcić zdrowy rytuał porannej praktyki jogi. Czekają na Ciebie zajęcia energetyzujące, wzmacniające i relaksujące. Dołącz już dziś i zyskaj dostęp do tego wyzwania, 60 innych wyzwań, planów praktyki na każdy miesiąc oraz setek sesji jogi, medytacji i Pilates dostępnych w Studio Jogi Online 24/7.

Magdalena Pardiak Kołodziejczyk

Absolwentka krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego

Instruktor Metody Pilates i form psychofizycznych.  Stonowana ryzykantka. Wyda ostatnie pieniądze na dobrą książkę. Lubi grzebać w okolicach mózgu.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor