Natalia Knopek

Twoje miejsce do praktyki jogi w swoim domu – Jak zaprojektować przestrzeń do jogi?

Jedną z zalet jogi jest to, że nie potrzebujemy do niej wiele. Tak naprawdę, aby zacząć swoją przygodę, wystarczy mata i wygodne ubranie.
Pozostałe przyrządy możesz bardzo łatwo zastąpić tym, co masz w domu.

W tym artykule znajdziesz przydatne wskazówki o tym, jak przygotować sobie miejsce do praktyki jogi w domu, o czym pamiętać a czego warto unikać. Mam nadzieję, że te wskazówki okażą się dla Was przydatne.

Joga robi się coraz bardziej popularna i dostępna. Dzięki temu, że mnóstwo materiałów na jej temat pojawia się w sieci, możemy z powodzeniem budować swoją praktykę w warunkach domowych.

Czego potrzebujesz do domowej praktyki?

Jedną z zalet jogi jest to, że nie potrzebujemy do niej wiele. Tak naprawdę, aby zacząć swoją przygodę, wystarczy mata i wygodne ubranie. Dzięki temu już na samym początku pozbywamy się miliona wymówek.

Pozostałe przyrządy możemy bardzo łatwo zastąpić tym, co mamy w domu. Zamiast profesjonalnych klocków do jogi wystarczy stosik książek. Pasek od szlafroka z powodzeniem zastąpi pasek do jogi. Jako poduszka do medytacji czy zastępnik wałka znakomicie spisze się zwinięty koc.

Joga to też kreatywność i korzystanie z tego, co się ma.

Moje jogowe miejsce  do praktyki jogi to kącik w salonie. Zwykle to właśnie z niego pochodzą zdjęcia, które możecie potem znaleźć na moim Instagramie. Wybrałam je, ponieważ właśnie w tym pomieszczeniu mam najwięcej przestrzeni.

Staram się rozkładać w nim matę codziennie, a aktualnie nawet 2 razy dziennie. Rano wykonuję powitania słońca – ja wybieram tę wersję z Rishkesh, które jest notabene moim ulubionym miastem w Indiach. Powitań słońca jest z 50 różnych, więc warto znaleźć coś najlepszego dla siebie. Tutaj znajdziecie filmy, w których dokładnie tłumaczę każdą pozycję i to, jak wykonać ją poprawnie.

Nauczyciele PortalYogi

Maty do jogi, których używam, pochodzą z mojego sklepu simplife.shop. Wzór umieszczony na matach nie jest przypadkowy. Księżyc jest symbolem jednej z wiodących energii w jodze. Na macie umieszczone zostały wszystkie fazy Księżyca – obrazuje nam o ciągły ruch we Wszechświecie i uświadamia, że nigdy nie jest za późno, by coś zmienić. Centralnie umieszczona pełnia Księżyca przypomina nam, że już jesteśmy pełnią i do szczęścia nie potrzebujemy niczego więcej.

Ale oprócz tego, że motyw jest piękny i księżycowy, pełni również bardzo praktyczną funkcję. Sprytnie wplecione w niego linie, pomogą Ci we właściwym ułożeniu stóp i dłoni podczas praktyki. Od teraz bez problemu ocenisz, gdzie znajduje się to magiczne 45 stopni w Wojowniku I, którędy przebiega oś Twojego ciała, gdzie jest środek i jak ustawiać stopy względem siebie w pozycjach stojących.

miejsce na joge

Ile miejsca do praktyki jogi potrzebujesz?

Mała rada w kwestii takiego wewnętrznego komfortu (zwłaszcza jeśli do dyspozycji masz małe mieszkanie) – ustawiaj sobie matę tak, by móc stanąć przodem do okna. Nie tylko da Ci to zdecydowanie przyjemniejsze doznania podczas powitań słońca, ale również optycznie powiększy przestrzeń, którą masz do dyspozycji.

Inna ważna rzecz – nie rozkładaj maty na dywanie, bo stracisz przez to stabilność.

Gdzie rozłożyć matę?

Sam fakt, że joga nie potrzebuje dużo miejsca nie oznacza, że może to być miejsce byle jakie. Wręcz przeciwnie! Nie wiem, czy wiesz, ale jednym z powodów, dla których na salę do jogi wchodzi się boso jest to, by nie wnosić na nią kurzu i piasku, który… mógłby rozpraszać Cię podczas praktyki. Dobrze jest więc tę samą zasadę zachować również w domu, dbając o to, by wybrane przez nas miejsce do praktyki jogi było czyste i niezagracone.

joga w domu

Dobrze jest wprowadzić sobie odpowiedni, relaksujący nastrój. Być może ustawisz sobie świecę lub świeczki zapachowe? Może użyjesz swojego ulubionego olejku w kominku zapachowym? Dobieraj zapachy zgodnie z nastrojem lub z efektem, który chcesz uzyskać. Lawendowy czy waniliowy wspaniale Cię zrelaksują i wyciszą, za to cytrusy lub trawa cytrynowa dodadzą Ci więcej energii.

Do tego oczywiście Palo Santo, które (zapewne nie tylko mi) podświadomie kojarzy się z praktyką. W końcu nie od dziś zwykło się mówić, że wystarczy zapalić je tylko raz, aby zapamiętać jego zapach na wieki.

miejsce do praktyki jogi

Pozyskiwane jest w zgodzie z naturalnym rytmem przyrody – aby drewienko nabrało odpowiednich sobie właściwości, musi umrzeć naturalnie, a następnie przeleżeć w miejscu „spoczynku” kilka lat. Dopiero wtedy następuje  dojrzewanie oraz wydzielanie charakterystycznych olejów eterycznych oraz soków, warunkujących jego intensywną, złożoną woń.

Palo Santo znajdziecie w moim simplife.shop – pakowane w specjalny woreczek, w którym możesz je później przechowywać.

Do tego warto jest dorzucić kilka roślin, tak żeby w domowym zaciszu poczuć się jak w otoczeniu natury. To niewielka rzecz a może naprawdę sporo zmienić.

miejsce do jogi

Może odrobina muzyki?

Są osoby, które lubią praktykować w zupełnej ciszy. Są również tacy, którzy potrzebują specjalnego podkładu muzycznego. Prawda jest taka, że dużo zależy od naszego samopoczucia. Czasem mamy ochotę na ciszę innym razem na odrobinę kojących dźwięków.

Z tej okazji co miesiąc przygotowuję specjalną muzyczną playlistę, którą udostępniam. Znajdziesz ją o tutaj.

Szalenie ważne jest również to, by w warunkach domowych nie zapominać o końcowej relaksacji. Spotkałam się już nie raz z podejściem, że szkoda na nią czasu, dlatego domyślam się, że przy takiej samodzielnej praktyce wiele osób ją pomija. Nie róbcie tego!

miejsce do jogi

Jak zachować regularność?

Praktykując jogę w domu zwykle zmagamy się z jednym ważnym problemem jakim jest… regularność. Albo też motywacja do tego, by rozkładać matę regularnie.

I to był właśnie jeden z motywów przewodnich podczas tworzenia mojego autorskiego JOGAnizera, czyli specjalnego planera dla joginki.

JOGAnizer to połączenie klasycznego planera z miejscem do planowania swojej codziennej praktyki. Oprócz zwykłych arkuszy znajdziesz w nim 52 tygodniowe arkusze rozwojowe – a  w nich przestrzeń do planowania i odczuwania swojej codziennej praktyki, zapisywania przemyśleń, samopoczucia po jodze i wdzięczności. Do tego ponad 200 stron informacji o tym, co ważne dla joginki.

JOGAnizer to także troska o środowisko – został napisany, zaprojektowany i wyprodukowany w Polsce. Cały papier do jego wykonania pochodzi z recyklingu.

Na arkuszach rozwojowych znajdziesz również habit tracker, który pomoże Ci szlifować Twoje nawyki. Możesz codziennie zaznaczać w nim swoją „obecność na macie”. Przy organizowaniu takiego domowego sposobu na codzienną jogę dobrze jest planować ją codziennie o tej samej porze.

Praktyka w domu daje Ci dużą dowolność dotyczącą godziny, ale… czasem właśnie ta dowolność i elastyczność może nas zgubić. Rano stwierdzimy, że rozwiniemy matę później. Później dojdziemy do wniosku, że wieczorem. Wieczorem dotrze do nas, że jednak lepiej było rano i że zaczniemy od jutra. I tak w kółko.

jamy

Dobrze jest więc od razu z góry wyznaczyć sobie stałą godzinę na swoje spotkania z matą. Tak regularność sprzyja również budowaniu nawyków. Tutaj znajdziesz ciekawy artykuł o tym, jak wyrobić u siebie dobre nawyki oraz wskazówki jak pracować nad swoją samodyscypliną.

Praktykować wcale nie trzeba codziennie

Dobrze jest jednak z góry zaplanować sobie, jakie to będą dni tygodnia (najlepiej od razu odznaczyć to sobie w habit trackerze). Dzięki temu unikniemy analogicznego przesuwania – jak nie w poniedziałek, to zacznę od wtorku, albo środy, albo najlepiej od kolejnego tygodnia… i tak w kółko.

Planując swój tydzień z jogą dobrze jest wziąć pod uwagę fazy Księżyca (Przeczytaj artykuł o tym, jak fazy księżyca wpływają na prakykę jogi) – ułatwi Ci to dołączona do JOGAnizera specjalna księżycowa zakładka. W dni księżycowe (czyli pełnie i nowie) dobrze jest odpuścić mocną i wysiłkową praktykę. Idealna będzie w nich np. Yin joga albo medytacja.

zaprojektuj miejsce do jogi

Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z medytacją – odsyłam Cię do mojego Kursu Medytacji I Świadomego Relaksu online. Ten kurs to kompletny zestaw skutecznych praktyk, technik i informacji, które pomogą Ci zagłębić się w praktykę medytacji i odczuć jej pozytywne działanie.


Dzięki wskazówkom z tego artykułu możesz zaprojektować sobie swoją własną przestrzeń w Twoim stylu i klimacie! Studio PortalYogi pozwoli Ci na praktykę jogi kiedy chcesz – w stylu, na który akurat masz ochotę! I to bez dojazdów 😉

Natalia Knopek

Zwolenniczka uzdrawiania poprzez ruch, medytację i odpowiednią dietę

Certyfikowana nauczycielka jogi w standardzie Yoga Alliance jako RYT 500 (Registered Yoga Teacher – 500). Posiada również uprawnienia instruktora rekreacji ruchowej ze specjalnością hatha joga. W jodze wyznaje zasadę wiecznego studenta, to osoby pojawiające się na zajęciach są najlepszymi i najważniejszymi nauczycielami. Poza tym stara się ciągle pogłębiać swoją wiedzę biorąc udział w kursach i szkoleniach.

We wrześniu 2018 roku ukazała się jej druga książka “Dlaczego joga?” w której zawarta jest wiedza przydatna  zarówno dla osób początkujących jak i dla tych, którzy pierwsze jogiczne kroki mają już za sobą. Na co dzień prowadzi również swój sklep z ręcznie tworzoną biżuterią z kamieni naturalnych oraz z akcesoriami dla joginów – www.simplife.shop

Zwolenniczka uzdrawiania poprzez ruch, medytację i odpowiednią dietę. Głęboko wierzy w to, że piękno powstaje wewnątrz, oraz że każda wielka zmiana zaczyna się od jednego małego kroku. BLOG: simplife.pl Facebook: facebook.com/simplifepl Instagram: @simplife.pl

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor