Portal Yogi

Joga a fazy Księżyca, czyli kiedy NIE praktykować jogi

Joga i fazy Księżyca są ze sobą powiązane. Nie zaleca się praktykowania jogi w dni księżycowe.

Joga i fazy Księżyca są ze sobą powiązane. Nie zaleca się praktykowania jogi w dni księżycowe. Zgodnie z tradycją Ashtanga jogi, nie należy ćwiczyć asan w czasie pełni i nowiu.

Niestety żyjemy w świecie trochę oderwanym od natury i przyrody. Większość z nas mieszka w miastach i to rozmywa nasze rozumienie zjawisk astronomicznych. Tak naprawdę nie rozumiemy kiedy jest pełnia, a kiedy nów Księżyca.

Przeczytaj poniżej na co trzeba zwracać uwagę i w jaki sposób fazy Księżyca wpływają na Twoje ciało.

Wpływ faz Księżyca na nasze ciało

Wszyscy składamy się w około 70% z wody.

Mózg, serce i inne krytyczne organy mają tej wody nawet więcej. Płuca, które dostarczają nam życiodajnego tlenu, zawierają ponad 80% wody. Podobnie mięśnie składają się z niej w około 80%.

Tak samo, jak Księżyc odziałuje na przypływy i odpływy oceanów, my też podlegamy wpływom faz Księżyca i dobrze, jeśli ten związek dostrzeżemy. Najbardziej istotne i widoczne dla nas zjawiska związane z oddziaływaniem Księżyca występują podczas fazy pełni i nowiu.

Kiedy Księżyc znajduje się po przeciwnej niż Słońce stronie Ziemi, to oznacza to, że nastał czas pełni. Wtedy możemy zobaczyć okrągłą tarczę Księżyca.

joga a fazy księżyca

Natomiast w nowiu położenie Księżyca na sferze niebieskiej jest bliskie położeniu Słońca i niebo jest ciemne, bez księżycowego blasku.

Pełnia, tak samo jak i nów, trwa trzy dni – obejmując dzień przed i dzień po.

Dlaczego nie powinniśmy praktykować jogi w czasie pełni i w czasie nowiu Księżyca?

W czasie pełni Księżyca następuje wzrost poziomu energii i płynów w naszym ciele, dlatego w tym okresie nie zaleca się intensywnej praktyk jogi (jaką bez wątpienia jest Ashtanga).

Natomiast w dni nowiu dzieje się odwrotnie, a utrata wody w organizmie może powodować suchość stawów.

Chociaż wzmożona aktywność fizyczna w czasie pełni jest mniej ryzykowne niż ćwiczenia w czasie nowiu, nie należy praktykować jogi w ciągu 24 godzin poprzedzających pełnie lub nów. Na przykład, jeżeli pełnia Księżyca przypada na 1:18 we wtorek, nie należy ćwiczyć w poprzedzający ją poniedziałek.

joga a fazy księżyca

Przerwa w ćwiczeniu asan w dni księżycowe

Twórca Ashtanga jogi, Pattabhi Jois, twierdził, że ćwiczenie w dni księżycowe może prowadzić nawet do długotrwałych urazów.

Swoim uczniom zalecił zaprzestanie praktyk w tym okresie. Jednakże Pattabhi Jois przestrzegał jedynie przed praktyką asan. Nic nie powstrzymuje nas przed oddaniem się wykonaniu pozostałych siedmiu członów jogi, tj. medytacjai czy podążanie za uważnym i kontrolowanym oddychaniem.

Dla osób praktykujących regularnie, powstrzymanie się od rozwijania maty dwa razy w miesiącu ma także inny sens.

Dobrze jest czasem zebrać siły i poczuć „głód”. Pewnie dlatego zwyczajowo raz w tygodniu i tak nie praktykujemy, niezależnie od położenia Księżyca względem Słońca.

I nie chodzi tu tylko o fizyczną regenerację organizmu, choć jest to aspekt ważny zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli. Równie istotne jest także ćwiczenie „nieprzywiązywania” do praktyki asan.

W zgodzie z księżycowym rytmem

Według przesłanek astrologii nów jest najlepszym czasem na rozpoczęcie wszelkich spraw, wykorzystanie płodności natury, pozbycie się nałogów, zastosowanie zabiegów upiększających i regeneracyjnych na włosy i paznokcie.

Pełnia, to etap kulminacji i zbioru. Otrzymujemy to, do czego tak długo dążyliśmy i co z miłością pielęgnowaliśmy. Wszystko co wykonujesz, będzie intensywne, długotrwałe i stabilne. Nawet sny wydają się dużo częstsze i bardziej intensywne.

Może okazać się, że pełnia wybudzi Ciebie w środku nocy, albo sprawi, że Twój sen będzie bardziej niespokojny. Przygotuj się do tego czasu i zaplanuj swój kalendarz jogowy, gdyż z nowego rytmu aktywności możesz wyciągnąć więcej korzyści dla ciała i umysłu.

Jak łączy się joga i fazy księżyca?

Chcesz dowiedzieć się, jak fazy księżyca wpływają na nasze samopoczucie? Jaką praktykę jogi wybrać w nowiu, a jaką w pełni? Tego wszystkiego dowiesz się w najnowszym wyzwaniu “To the moon and back”!

joga księżycowa

Wyzwanie “To the moon and back” to program, jakiego jeszcze nie było!

Chcemy pokazać Ci, jak księżyc i jego fazy wpływają na samopoczucie każdego z nas. Powiemy Ci, jak dobierać praktyki jogi oraz medytacji w zależności od cyklu natury. Przygotowaliśmy dla Ciebie również przewodnik na temat samego księżyca oraz wiele dodatkowych materiałów, które pomogą Ci odkryć astrologię. Dzięki wyzwaniu “To the moon and back” połączysz się z naturą i popatrzysz na otaczający Cię świat z nowej perspektywy!

Dołącz już dzisiaj!

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor