Portal Yogi

Jak praktykować jogę, żeby uniknąć kontuzji?

Urazy podczas praktyki są często powodowane nieuważnością i brakiem skupienia na zajęciach

Postrzeganie jogi jako systemu poprawiającego nasze zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne, jest jak najbardziej uzasadnione.

Ba, nawet udowodnione naukowo. Naukowcy wskazują na korzyści płynące z praktyki jogi: zwiększenie siły mięśniowej, redukcja napięcia, złagodzenie skutków nadmiernego stresu. Joga poprawia wydolność oddechową, a także jest nieoceniona jako naturalny „środek przeciwbólowy”.

To wszystko nie oznacza jednak, że joga jest wolna od urazów i uszkodzeń.

Nieprawidłowo wykonywane asany mogą nieść za sobą poważne konsekwencje. Warto tutaj zaznaczyć, że urazy mogą się nam przydarzyć podczas każdego rodzaju wysiłku fizycznego, nie wykluczając nawet niewinnego spaceru.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by PortalYogi (@portalyogi_pl)


Urazy podczas praktyki są często powodowane nieuważnością i brakiem skupienia na zajęciach, ale jest też inna przyczyna uszkodzeń- według mnie dużo bardziej niebezpieczna.

Utrwalanie złych nawyków podczas wykonywania asan prowadzi do „kumulowania” się napięcia w pewnych partiach ciała lub ich bezpośredniego uszkadzania.

Skutki nieprawidłowej pracy w asanach mogą ujawnić się dopiero po pewnym czasie czy nawet po kilku latach, dlatego tak ważna jest uważna i świadoma praktyka. Z doświadczonym nauczycielem włącznie.

jak praktykować jogę

Co możesz zrobić, by Twoja praktyka była bezpieczna? Jak praktykować jogę, żeby uniknąć kontuzji?

1. Wyproś ego ze swojej maty.

Joga polega na odnajdywaniu siebie i akceptowaniu etapu, na jakim jesteśmy, a nie na próbach zmuszania naszego ciała do znalezienia się w punkcie, w którym na dany moment nie możemy się znaleźć.

2. Nie bój się rozmów z nauczycielem.

Informuj osobę prowadzącą zajęcia o wszelkich przeciwwskazaniach tj. przebytych urazach czy chorobach. Z uwagi na nie być może będzie wskazana modyfikacja w niektórych asanach. Dobry nauczyciel powinien wiedzieć jak ułatwić Ci wykonywanie pewnych asan, a jakich w ogóle unikać. Joga ma Ci przynosić korzyści, dlatego tak ważne jest, abyś nie wstydził się mówić!

3. Wejście do pozycji powinno trwać tyle samo czasu ile wyjście z pozycji.

Świadome, (często niespieszne) wchodzenie do pozycji i wychodzenie z niej pomaga uniknąć niechcianego bólu związanego z niekontrolowanym ułożeniem ciała. Zadbaj o to, by asana, którą wykonujesz nie zawładnęła Tobą – musisz mieć nad nią kontrolę.

4. Używanie pomocy podczas zajęć to nic złego.

To żaden wstyd przyznać się, że nasze ciało nie jest jeszcze gotowe. Modyfikacje asan i pomoce pomagają ciału okiełznać i zapamiętać prawidłowe wykonanie pozycji, dzięki czemu będziemy mogli stopniowo dochodzić do pełnej wersji.

5. Słuchaj swojego ciała.

To chyba najważniejsza zasada, która powinieneś się kierować. Bądź uważny na sygnały, które wysyła Ci ciało. Jeśli jeszcze jesteś zbyt mało doświadczony, żeby je interpretować, porozmawiaj o nich z nauczycielem. Ale nigdy nie oczekuj, że nauczyciel dostrzeże wszystko, co dzieje się w Tobie. Buduj tę najważniejszą i najcenniejszą relację ze swoim ciałem.


Jeśli świat Jogi cię fascynuje i chcesz stawiać swoje pierwsze kroki na macie – mamy kurs dla Ciebie: Fundamenty Jogi – Miesięczny kurs jogi dla każdego.

Pierwszym krokom na macie często towarzyszy sporo wątpliwości dotyczących praktyki i powracające pytanie „czy wszystko robię dobrze?”. Ten kurs pomoże Ci znaleźć odpowiedź i wyposaży Cię w niezbędną wiedzę, dzięki której bezpiecznie wkroczysz w fascynujący świat asan. Bez obaw i w swoim własnym tempie.

dołącz do Kursu Fundamenty Jogi z Gerardem Szymańskim

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor