Super, że jesteś z nami! Dzisiaj zaczynamy nasze 30 dni z jogą i zapewniamy – nie będzie nudno. Krok po kroku rozwiniesz swoją praktykę, nauczysz się nowych asan, pokonasz kolejne bariery swojego ciała i… umysłu! Dziś skupimy się na asanach siedzących i nauce oddechu.
Ten tekst jest częścią wyzwania: 30 dni z jogą z Basią Lipską-Larsen, które jest dostępne w Internetowym Studio PortalYogi.
Dołącz do wyzwania, aby codziennie, przez 30 dni otrzymywać wideo sesje jogi, dzięki którym poznasz i nauczysz się ponad 50 najważniejszych pozycji w jodze, które wchodzą w skład jednej z najbardziej popularnych sekwencji jogi na świecie: ashtanga pierwsza seria.
Co więcej – nie jesteś sam! Codziennie w swojej skrzynce pocztowej znajdziesz kolejne asany, wskazówki i wyzwania – a co najlepsze – przechodzimy przez nie wszyscy razem.
Jeżeli masz jakieś pytania – komentuj pod postami lub zadaj je naszej społeczności TUTAJ (dostęp dla subskrybentów Internetowego Studio PortalYogi) lub na naszym Fanpage.
Gotowy? To zaczynamy! Dzisiaj oddech i pozycje siedzące!
Oto przykłady różnych pozycji siedzących idealnych do praktyki oddechu (tak, o nim za chwilę!).
Wypróbuj każdą z nich i wybierz najwygodniejszą dla siebie.
Jest to jedna z podstawowych i najważniejszych asan w jodze.
Jest to doskonała pozycja do praktyki medytacji i pranajamy, przeznaczona dla osób już praktykujących, gdyż wymaga pewnej elastyczności.
Jeśli jesteś na początku swojej drogi możesz wykonywać półlotos, który jest łatwiejszy, ale skutecznie przygotowuje do wykonania klasycznej Padmasany.
Ciało odpoczywa w pozycji siedzącej, lecz nie popada w letarg. Dzięki skrzyżowaniu nóg i wyprostowaniu pleców umysł pozostaje czujny i uważny.
Aby przygotować się do pozycji lotosu możesz najpierw wykonywać siad skrzyżny – Sukhasana pracując nad otwarciem i elastycznością bioder.
Innym wariantem dla osób, które mierzą się z lotosem jest podłożenie pod pośladki koca. Wtedy kolana zaczną opadać w dół i uczynią pozycję wygodniejszą.
Możesz także wykonać półlotos na dwie strony, który przygotuje Cię do wykonania pełnej pozycji.
Alternatywna pozycja dla wszystkich, którzy jeszcze nie mogą wejść w pozycję Lotosu.
Sukhasana jest doskonała do medytacji, a z punktu widzenia fizjologii, ustawia biodra i miednicę w prawidłowej pozycji.
Możesz siedzieć w tej pozycji przez dłuższy czas, jednak jeśli ćwiczysz ją regularnie, pamiętaj aby krzyżować nogi naprzemiennie.
Możesz na przykład w dni parzyste, przekładać lewą nogę nad prawą a w dni nieparzyste – na odwrót.
Możesz też podzielić czas praktyki w połowie, i spędzić pierwszą połowę z prawą nogą nad lewą, a drugą połowę z lewą nogą nad prawą.
Doskonała pozycja, która powoli pomaga rozciagnąć mięśnie ud. Pozwala utrzymać pozycję wyprostowaną niezbędną do ćwiczenia oddechu.
Zwiń gruby koc lub wykorzystaj wałek do jogi i podłóż go między udami pod pośladki tak aby lekko unieść miednicę i zmienić kąt zgięcia kolan.
Wybierz więc pozycje najlepszą dla Ciebie i podążając za wskazówkami Basi z video poniżej spróbuj wykonać kilka razy oddech Ujjayi.
Tak się składa, że to pierwsze video programu 30 Dni z jogą, udostępniamy wszystkim za darmo. W końcu oddech to podstawa bez której trudno iść dalej w praktyce jogi.
Udało się? Pamiętaj aby praktykować oddech Ujjayi przynajmniej kilka minut dziennie! Już jutro otrzymasz kolejne asany i praktykę Ashtangi.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.