Często pacjenci, którzy przychodząc do mnie i skarżą się na bóle pleców dolnych dziwią się, kiedy moją uwagę zamiast na plecach skupiam na ich biodrach.
Kolejne zdziwienie pojawia się, kiedy jako zadanie domowe na ból kręgosłupa lędźwiowego i bioder dostają regularną praktykę pozycji jogi, którą demonstruję poniżej…
Kiedy ją wypróbujesz zdecydowanie odczują ją właśnie Twoje biodra.
Otóż poprzez siedzący tryb pracy dochodzi często do przykurczu mięśni w rejonie twoich bioder. Zginacze biodra, które są w długotrwałym skurczu tracą swoją możliwość do maksymalnego rozciągania, co w efekcie zniekształca postawę twojego ciała.
Praktykuj kiedy chcesz, gdzie chcesz, nawet offline, korzystając z naszego e-booka. 7 jogowych flow czeka na Ciebie
Mięsień biodrowo-lędźwiowy (Iliopsoas) pociąga swoim przyczepem za kręgosłup lędźwiowy, w efekcie dając długotrwale utrzymujący się dyskomfort dolnego rejonu pleców.
Kiedy siedzimy, Iliopsoas jest przykurczony i nieaktywny. Może tak przyzwyczaić się do tego stanu, że „zapomni” jak się rozciągnąć.
Praca z tym mięśniem pomaga pozbyć się bólów szyi i kolan, kręgosłupa lędźwiowego oraz problemów z nerkami i trawieniem.
Iliopsoas odpowiada także za poczucie bezpieczeństwa. Jeśli mięsień ten jest odpowiednio ukrwiony i elastyczny, czujemy się pewnie i bezpiecznie.
Anjaneyasana to prosta pozycja, która pomoże ci efektywnie otworzyć biodra, co zniweluje ból kręgosłupa lędźwiowego i bioder
Wykonując pozycję Anjaneyasana rozciągasz jednocześnie zginacze bioder oraz rejon brzucha pobudzając przeponę do pracy.
Jak prawidłowo wykonać pozycję Anjaneyasana:
Spróbuj uporządkowanej praktyki jogi na kręgosłup, która pomoże wyrównać dysbalans mięśni pleców. Dołącz do PortalYogi – Studio Jogi Online już dzisiaj i sprawdź sam, ile dobra tam na Ciebie czeka! Na przykład Wyzwanie: Kręgosłup bez bólu z Mateuszem Stańczakiem!
W 2013 roku ukończyła studia wyższe na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, gdzie broniła pracy magisterskiej pt. „Analiza zmian ruchomości w obrębie kręgosłupa i stawów biodrowych kobiet i mężczyzn praktykujących Ashtanga Vinyasa Jogę”. Wiedzę z anatomii, fizjologii i biomechaniki zdobytą na studiach połączyła z jej największą pasją, którą jest joga.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.