Małgorzata Kobus-Kwiatkowska

Otwieraj biodra, aby uwolnić kręgosłup od bólu!

Wykonując pozycję Anjaneyasana rozciągasz jednocześnie zginacze bioder oraz rejon brzucha pobudzając przeponę do pracy.

Często pacjenci, którzy przychodząc do mnie i skarżą się na bóle pleców dolnych dziwią się, kiedy moją uwagę zamiast na plecach skupiam na ich biodrach.

Kolejne zdziwienie pojawia się, kiedy jako zadanie domowe na ból kręgosłupa lędźwiowego i bioder dostają regularną praktykę pozycji jogi, którą demonstruję poniżej…

Kiedy ją wypróbujesz zdecydowanie odczują ją właśnie Twoje biodra.

Już tłumaczę o co mi z tymi biodrami dokładnie chodzi…

Otóż poprzez siedzący tryb pracy dochodzi często do przykurczu mięśni w rejonie twoich bioder.  Zginacze biodra, które są w długotrwałym skurczu tracą swoją możliwość do maksymalnego rozciągania, co w efekcie zniekształca postawę twojego ciała.

Praktykuj kiedy chcesz, gdzie chcesz, nawet offline, korzystając z naszego e-booka. 7 jogowych flow czeka na Ciebie

Mięsień biodrowo-lędźwiowy (Iliopsoas) pociąga swoim przyczepem za kręgosłup lędźwiowy, w efekcie dając długotrwale utrzymujący się dyskomfort dolnego rejonu pleców.

ból kręgosłupa lędźwiowego i bioder

Kiedy siedzimy, Iliopsoas jest przykurczony i nieaktywny. Może tak przyzwyczaić się do tego stanu, że „zapomni” jak się rozciągnąć.

ból kręgosłupa lędźwiowego i bioder

Praca z tym mięśniem pomaga pozbyć się bólów szyi i kolan, kręgosłupa lędźwiowego oraz problemów z nerkami i trawieniem.

Iliopsoas odpowiada także za poczucie bezpieczeństwa. Jeśli mięsień ten jest odpowiednio ukrwiony i elastyczny, czujemy się pewnie i bezpiecznie.

 

biodra

Mięsień biodrowo-lędźwiowy, źródło Fotolia.pl

Anjaneyasana

Anjaneyasana to prosta pozycja, która pomoże ci efektywnie otworzyć biodra, co zniweluje ból kręgosłupa lędźwiowego i bioder

Wykonując pozycję Anjaneyasana rozciągasz jednocześnie zginacze bioder oraz rejon brzucha pobudzając przeponę do pracy.

ból kręgosłupa

Jak prawidłowo wykonać pozycję Anjaneyasana:

  • Wejdź do pozycji z Psa z głową w dole przenosząc prawą nogę do przodu i ustawiając ją w jednej linii z dłońmi. Pilnuj aby prawe kolano było w jednej linii z prawym biodrem, dzięki temu unikniesz koślawienia kolana.
  • Lewą nogę odsuń daleko do tyłu zwiększając rozciągnięcie, a na końcu połóż kolano lewej nogi na ziemi. Przenieś nieco ciężar ciała na prawą stopę i wznieś ręce ku górze starając się nie napinać barków i karku.
  • Odchyl nieco głowę do tyłu. Zostań ok. 10 oddechów i powtórz asanę na drugą stronę.

Spróbuj uporządkowanej praktyki jogi na kręgosłup, która pomoże wyrównać dysbalans mięśni pleców. Dołącz do PortalYogi – Studio Jogi Online już dzisiaj i sprawdź sam, ile dobra tam na Ciebie czeka! Na przykład Wyzwanie: Kręgosłup bez bólu z Mateuszem Stańczakiem!

 

Małgorzata Kobus-Kwiatkowska

Z wykształcenia magister fizjoterapiI.

W 2013 roku ukończyła studia wyższe na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, gdzie broniła pracy magisterskiej pt. „Analiza zmian ruchomości w obrębie kręgosłupa i stawów biodrowych kobiet i mężczyzn praktykujących Ashtanga Vinyasa Jogę”. Wiedzę z anatomii, fizjologii i biomechaniki zdobytą na studiach połączyła z jej największą pasją, którą jest joga.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor