Serię ćwiczeń o nazwie Pawanmuktasana opracował Swami Satyananda, który był uczniem Swamiego Sivanandy. Jest to seria pozycji bardzo prostych, dostępnych każdemu, praktyk uwalniających przepływ energii w ciele, składająca się z trzech praktyk: przeciwreumatycznej, na trawienie i wzmocnienie mięśni brzucha oraz na pozbycie się blokad energetycznych w ciele.
Jest to północna szkoła jogi, która wywodzi się z Rishikeshu, w Indiach. Swami Satyananda, otrzymał, od swojego guru, w latach pięćdziesiątych XX-go wieku misję opracowania, na podstawie starożytnych praktyk jogi, systemu jogi prostego i dostosowanego do współczesnych czasów, tak aby każdy człowiek, niezależnie od jego pochodzenia, sprawności fizycznej, wieku mógł z niego korzystać w życiu codziennym.
Satyananda Joga wykorzystuje praktyki wszystkich gałęzi jogi: Hatha, Raja, Karma, Jnana, Mantra, Bhakti tworząc z nich zintegrowany system praktyk, które w prosty sposób mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb.
W sanskrycie Pawan = prana, czyli energia (wiatr), mukta = „uwolnienie”, asana = pozycja.
Ta seria praktyk bywa także nazywana: Sukshma vyayama, czyli Subtelna praktyka jogi.
Jest to zbiór najważniejszych asan, które mają ogromny wpływ na ciało oraz umysł. Pozwalają holistycznie zadbać o zdrowie i poprawiają samopoczucie, dzięki czemu będą nieocenioną pomocą także w wyjątkowo wymagającym lub stresującym czasie.
Ta seria przeznaczona jest absolutnie dla każdego: osoby zaawansowanej lub dopiero rozpoczynającej przygodę z praktyką. Także wiek nie ma tutaj większego znaczenia. Pawanmuktasana będzie odpowiednia zarówno dla młodego jogina, jak i osoby starszej.
Pawanmuktasana pomaga zrozumieć znaczenie asan przez rozwijanie świadomości ciała w ruchu. Dzięki temu będzie doskonałym przygotowaniem do bardziej zaawansowanych pozycji i pozwoli stworzyć solidny fundament pod dalszą praktykę.
Wśród problemów, z którymi Pawanmuktasana pomaga sobie poradzić są m.in.:
Regularna praktyka Pawanmuktasany usuwa blokady energetyczne, zapobiega powstawaniu nowych i stabilizuje przepływ energii, dzięki czemu pomaga utrzymać całe ciało w zdrowiu. Pozwala także „otworzyć” stawy i zrelaksować mięśnie.
Przeczytaj też, Co nam daje joga? 10 naukowo udowodnionych korzyści.
Pawanmuktasana jest podzielona na trzy serie. Każda z nich zawiera zbiór asan, które działają na inny obszar:
Wszystkie trzy serie uzupełniają się wzajemnie i pozwalają holistycznie zadbać o ciało i umysł.
Ta praktyka pozwala odblokować stawy poprawia koordynację ruchową, świadomość ciała oraz dodaje pewności siebie.
Jest ona idealna dla osób, które są dotknięte reumatyzmem, artretyzmem, wysokim ciśnieniem krwi, problemami z sercem oraz innymi chorobami, gdzie duży wysiłek fizyczny nie jest rekomendowany.
Ta grupa asan jest szczególnie nastawiona na wsparcie systemu trawienia. Pozwala także usunąć blokady energetyczne z dolnych partii ciała. Uważność jest tutaj skierowana na ruch, wzmocnienie mięśni brzucha, rozciągnięcie tych mięśni i oddech.
Ta seria jest dla osób, które cierpią na niestrawność, zatwardzenie, wzdęcia, brak apetytu, cukrzycę i problemy z ciśnieniem.
Nie jest wskazana dla osób z nadciśnieniem, poważnymi problemami z sercem oraz kręgosłupem (takimi jak wypadanie dysku), po operacji brzucha.
Ta grupa asan pomaga w przepływie energii w ciele oraz usuwa blokady nerwowo – mięśniowe, także te z kręgosłupa. Dodatkowo aktywizuje płuca oraz serce i poprawia funkcjonowanie systemu dokrewnego.
Jest dobra dla osób, które mają ograniczoną witalność i sztywne plecy. Jest polecana także podczas menstruacji oraz dla wzmocnienia mięśni dna miednicy. Może być praktykowana po ciąży.
Ta seria nie jest polecana osobom z wysokim ciśnieniem krwi, poważnymi problemami z sercem, wypadającym dyskiem lub po operacjach brzucha.
Asany wykonywane podczas serii Pawanmuktasana mogą wydawać się łatwe i delikatne, jednak kryją w sobie wielką moc. Dlatego nie powinny być ignorowane lub pomijane podczas praktyki jogi. Warto regularnie znaleźć dla nich czas na macie, by móc w pełni docenić ich leczniczy potencjał.
Serię Pawanmuktasanę poznałam ucząc się podczas kursu nauczycielskiego w Rishikesh, w Indiach. Jest to miejsce nazywane Międzynarodową Stolicą Jogi, położoną w północnych Indiach. Dołącz do mnie i do (tylko) trzydniowego Wyzwania: Joga Zawsze Młoda!
Zapraszam Cię serdecznie na matę, z Internetowym Studio PoratlYogi 🙂
Żródło: Saraswati, S., 1980,p.3,
Yoga Mudra Bandha Swami Satyananda
Jest nauczycielką certyfikowaną przez Yoga Alliance. Wiedzę zdobyła u samego źródła, czyli w miejscu, które nazywane jest Stolicą Jogi – Rishikesh w Indiach. Jej styl jogi odzwierciedla połączenie tradycji ze współczesną wiedzą o ruchu. Praktykuje Ashtangę, hathe, Vinyase, Yin oraz Aerial, wykorzystując elementy tańca, animal movement czy ruchu intuicyjnego.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.