Portal Yogi

Top 10 błędów popełnianych w jodze (oraz jak ich uniknąć?)

Walcz z pragnieniem, by się porównywać i skup się na sobie.

Joga to aktywność dla każdego. Jednak tylko dlatego, że ktoś z matą i odrobiną chęci może wykonać pewne pozycje jogi, nie oznacza, że robi to w prawidłowo – lub wykorzystuje tę godzinę ćwiczeń najbardziej efektywnie. Błędy w jodze zdarzają się często. Dlatego przygotowaliśmy dla Was listę top 10 błędów popełnianych w jodze (oraz instrukcje jak ich uniknąć!)

Kiedy praktykujesz jogę na autopilocie, nie patrząc na swoje błędy i starając się je naprawić, twoja forma i świadomość cierpi, zmniejszając korzyści płynące z twojej praktyki i zwiększając ryzyko uszkodzenia.

Tak więc niezależnie od tego, czy jesteś początkującym czy doświadczonym joginem, jest szansa, że trochę dopracowania wyjdzie na korzyść Twojej praktyce. Miłego czytania!

Top 10 błędów popełnianych w jodze

1. Wstrzymywanie oddechu

Oddychanie – coś, co robisz bez namysłu – może wydawać się automatyczne podczas trudnych pozycji. Jednak bez stałego oddechu, twoje włókna mięśniowe nie otrzymują niezbędnego tlenu, którego potrzebują do odpalenia, wsparcia masy ciała, by wyginać się do woli.

Wynik: chwiejne kończyny i – jeśli jesteś w zbalansowanej pozie – upadki.

Niewielkie podnoszenia klatki piersiowej temu nie zapobiegną. Musisz dążyć do oddechów całego brzucha: wdech przez nos, podczas którego czujesz chłodne powietrze uderzające w tył gardła i głębiej.

Następnie powoli wydech przez usta, aż poczujesz, że twoje płuca są puste.

2. Zbyt mocne dociskanie

„Nie ma bólu, nie ma zysku” nie stosuje się do jogi.

joga korzyści

Podczas gdy w przypadku niektórych zajęć sportowych chcesz dać mięśniom prawdziwy wycisk, dokładnie odwrotnie jest w jodze. To znak, że jesteś na dobrej drodze do napięcia mięśni i kontuzji.

Joga nigdy nie powinna być bolesna. Jeśli zaczyna stawać się taka, wycofaj się. W jodze chodzi o świadomość, o słuchanie subtelnych sygnałów organizmu i odpowiednie reagowanie.

3. Błędy w jodze: porównywanie się z innymi

Każde zajęcia mają tego jednego super-elastycznego jogina, który wydaje się bez wysiłku opanowywać każdy ruch;)

Walcz z pragnieniem, by się porównywać i skup się na sobie.

Jeśli nakryłeś się na stosowaniu wobec siebie tej samej miary, co wszyscy w klasie, nie tylko nabawisz się skurczu w karku, ale dostaniesz kontuzji.

Będziesz naprawdopodobniej bardziej sfrustrowany, a może nawet przekonasz się, że joga nie jest dla ciebie. Błąd!

4. Każde miejsce do praktyki jest dobre

Joga i praktyka jest tam, gdzie twoja mata.

A rozłożyć ją możesz w każdym zakątku świata. Nie musisz iść na zajęcia, wyszukiwać odpowiedniej i pasującej Ci godziny, szukać odpowiednich zajęć w nieskończoność. Joga ma to do siebie, że możesz poświęcić się jej gdziekolwiek jesteś.

błędy w jodze

Tylko Ty, mata i Powitania Słońca.

5. Przychodzenie na zajęcia z pełnym żołądkiem

Gdy masz pełny żołądek, nie tylko pozycje jogi są najbardziej niewygodne, ale krew jest kierowana do żołądka do przetwarzania składników odżywczych, pozostawiając mięśnie z ograniczoną energią potrzebną do pomyślnej praktyki.

Mimo to, osoby jedzące przed zajęciami mają rację co do jednego: jedzenie to paliwo.

Kluczem do korzystania z tego paliwa jest utrzymanie mniejszych wielkości porcji posiłków i jedzenie około godziny przed zajęciami. W ten sposób, twoja krew ma czas, aby udać się do żołądka, pobrać składniki odżywcze i dostarczyć je do mięśni zanim przyjmiesz pierwszą pozycję.

Spróbuj banana z masłem orzechowym lub garść orzechów wraz z grzanką.

Kombinacja białka i węglowodanów daje zastrzyk energii, której potrzebujesz, utrzymując poziom cukru we krwi, chroniący cię od awarii w połowie pozy.

 

6. Pozwól sobie na przypływ myśli

Myśli przychodzą i odchodzą.

błędy w jodze

Nie stresuj się, nie strofuj i nie miej pretensji do siebie, że twoja głowa jest pełna myśli. Co przygotować na obiad, kiedy dzieci wracają ze szkoły, ważny projekt w pracy do skończenia.

Pozwól sobie na nie. Z czasem zauważysz, jak łatwo udaje ci się osiągnąć stan spokoju i czystości. Daj sobie czas.

7. Pomijanie podstawowych pozycji na poczet zaawansowanych

No dalej, kto nie chce opanować stania na rękach? Ale zbyt wielu z nas pędzi do tych krzykliwych pozycji, zanim przejdą do podstaw.

Duży błąd.

Wszystkie pozycje jogi są zintegrowane – wykonując podstawowe pozycje zyskasz siłę, równowagę i elastyczność niezbędną do umiejętnego podejścia do bardziej zaawansowanych ruchów.

Kiedy gonisz do zaawansowanych pozycji, bardzo trudno jest utrzymać prawidłową postawę, co oznacza, że nie będziesz korzystać z odpowiednich mięśni i możesz ryzykować kontuzją. Dodatkowo, podstawy są świetnymi wzmacniaczami samymi w sobie. Skorzystaj z nich!

Eka-Pada-Sirsasana

8. Bycie zbyt cicho

Jaki jest sens płacić za zajęcia jogi, jeśli nie zamierzasz zrobić dobrego użytku z instruktora?

Są nie tylko po to w klasie, by dać Ci szablon ćwiczeń, który możesz śledzić, ale także po to, by pomóc rozwijać się w Twojej praktyce na podstawie indywidualnych potrzeb i możliwości. Zatem jeśli masz pytanie lub potrzebujesz pomocy, podnieś rękę.

Nie bez powodu też kursy on-line oferują ci możliwość kontaktu z instruktorem i zadania cennych pytań!

Dołącz do Internetowego Studia PortalYogi. W naszej zamkniętej grupie na facebooku, nauczycielka jogi Magda Bałdys odpowiada na wszelkie jogowe pytania.

pobierz e-book Basi Lipskiej Larsen

Podobnie, gdy instruktor pyta na początku zajęć, czy ktoś jest nowy lub ma urazy, daj mu znać.

Nie chodzi o to, by się wyróżnić, lub cię zawstydzić. To pomoże mu pomóc tobie.

Jeśli przemilczysz o urazach, napiętych mięśniach, albo o tym, że jesteś w ciąży, instruktor może nieświadomie ustawić cię w pozach, które mogą zrobić więcej złego niż dobrego.

9. Wybieranie przypadkowych zajęć

Jasne, twój harmonogram jest napięty, ale zapisując się na każde zajęcia, które pasują do twojego harmonogramu – niezależnie od tego, czy jest on zgodny z twoim poziomem umiejętności – to jest w najlepszym przypadku przepis na niezadowolenie, w najgorszym na uraz.

Trzymaj się zajęć dla początkujących, nawet jeśli próbowałeś jogi kilka razy.

Nawet jeśli ją opanujesz i jesteś wystarczająco doświadczony, aby wymieszać więcej rzeczy (poproś instruktora jeśli nie masz pewności), pójdź dalej i spróbuj innych zajęć. Tylko upewnij się, by przeczytać najpierw ich opis. Istnieje szeroki zakres poziomów jogi i stylów, które mogą nie odpowiadać twoim potrzebom i preferencjom.

joga dla poczatkujacych

10. Pomijanie rozluźnienia na koniec zajęć

Pozostaje tylko kilka minut do zakończenia zajęć i już słychać jak połowa klasy zwija maty do jogi i udaje się, żeby wykonać kolejną rzecz z listy rzeczy do zrobienia. Ci ludzie (być może jesteś jednym z nich) omijają jedną z najważniejszych części jogi: czas na ochłonięcie.

Poprzez skupienie się na pozycji do rozciągania i głębokim relaksie, ochłonięcie może zapobiec bólowi mięśni, poprawić elastyczność i pozwoli również obniżyć tętno i ciśnienie krwi, aby zapobiec zawrotom głowy, które mogą powstać w związku z gwałtownie zakończonym ćwiczeniem.

błędy w jodze

Ponadto, jest to świetny sposób, aby zamknąć twoją praktykę i pozostawić uczucie skoncentrowania i odmłodzenia.

Jeśli ćwiczysz jogę w domu, nie zapomnij o Savasana, czyli Pozycji trupa – to twoje ciężko zasłużona nagroda!

Pierwszym krokom na macie często towarzyszy sporo wątpliwości dotyczących praktyki i powracające pytanie „czy wszystko robię dobrze?” Jeśli chcesz uniknąć top 10 błędów popełnianych w jodze, mamy dla Ciebie NOWOŚĆ: Kurs Fundamenty Jogi, który pomoże Ci znaleźć odpowiedź i wyposaży Cię w niezbędną wiedzę, dzięki której bezpiecznie wkroczysz w fascynujący świat asan. Bez obaw i w swoim własnym tempie.

To absolutna NOWOŚĆ w Internetowym Studio PortalYogi! Praktykuj, ucz się, doświadczaj z Internetowym Studio PortalYogi!

dołącz do Kursu Fundamenty Jogi z Gerardem Szymańskim

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor