Natalia Zięba

Uważność dla początkujących, czyli praktyka mindfulness

Uważność polega na byciu świadomym, co oczywiście obejmuje praktykę medytacji. Kiedy jesteś aktywnie uważny, zauważasz i zwracasz uwagę na swoje myśli, uczucia, zachowania i ruchy.

Czym jest idea mindfulness?

Mindfulness, to ostatnio modne, często używane słowo, które pojawia się coraz częściej w artykułach, poradnikach oraz książkach. Mindfulness to właśnie “uważność”, czyli nasza ludzka umiejętność do bycia w stu procentach w chwili obecnej. Jest to “bycie” świadomym dokładnie tego, co robimy i gdzie się znajdujemy, bez zbędnego zaangażowania (emocjonalnego) w to co się dzieje dookoła.

Wydawałoby się, że ta umiejętność nie jest wyjątkowo trudna, jednak w praktyce często wykonujemy rzeczy automatycznie, nie myśląc o tym, co dokładnie robimy. Ludzki umysł może mieć trudności z pozostaniem w teraźniejszości. Ostatnie badanie na Harvardzie wykazało, że ludzie spędzają 46,9 procent swojego czasu, myśląc o czymś innym niż to, co robią.

O naszym życiu, w dużej mierze decyduje podświadomość oraz wypracowane mechanizmy, które wyrobiliśmy sobie przez całe nasze życie. Mogą to być dobre nawyki, ale też takie, które niekoniecznie są dla nas korzystne. Jeżeli chcemy żyć w spokoju i harmonii, ważne jest to, aby żyć świadomie.

Co to znaczy?

To znaczy, że wybory lub decyzje, które dokonujemy powinny być oparte o to, co jest dla nas dobre. Dla naszego ciała, duszy i umysłu. Jak możemy tego dokonać? Poprzez większą świadomość tego co robimy.

Mindfulness w naszym życiu

Metoda, która pomaga mi w zastosowaniu idei mindfulness na co dzień jest odbieranie świata wszystkimi pięcioma zmysłami. Staram się zwracać swoją uwagę na to co, widzę, czuję (zapachy, lub delikatny powiew wiatru), smakuję, słyszę, dzięki temu łatwiej skupić mi się na teraźniejszości. Tak naprawdę nasze receptory przetwarzają informację i wysyłają odpowiednie sygnału do mózgu, ale głównie podświadomie.

Na pewno nie raz zdarzyło Ci się kupić batonika, pod wpływem impulsu. Może po prostu miałeś na niego ochotę, może miałeś zły dzień i postanowiłeś wynagrodzić go sobie czymś słodkim. Gdy jesteśmy uważni, możemy zaobserwować ten impuls (z dystansu), zdać sobie z niego sprawę i świadomie dokonać wyboru. Czy wybierzesz tego batonika, zależy tylko i wyłącznie to jaką decyzję podejmiesz. Ważne w tym, jest to, aby robić to świadomie/uważnie.

Czy zdarzyło Ci się kiedyś wyjść z domu i zastanawiać się później nad tym, czy zamknąłeś drzwi, wyłączyłeś żelazko czy kuchenkę?

mindfulness

Bycie tu i teraz  czasem nie jest takie łatwe, ponieważ nasze myśli pędzą, jesteśmy zestresowani. Nie jesteśmy w stanie zatrzymać toku naszych myśli. Dobra i zła nowina jest taka, że to Ty masz wpływ na to, co dzieje się w Twojej głowie, nikt inny.

Dlaczego dobra? Dlatego, że nikt inny niż ty, nie zna Cię lepiej. Sam dobrze wiesz, jak reagujesz na sytuacje. Czasem po prostu, potrzebujesz przestrzeni, aby zobaczyć rzeczy z innej perspektywy. To również od Ciebie zależy jak chcesz się czuć w danym momencie.

Dlaczego zła? Dlatego, że jeżeli sam nie podejmiesz świadomego wyboru tego, jak chcesz się czuć to nikt inny za Ciebie tego nie zrobi. Możesz zajadać się słodyczami, kupować, dostawać prezenty, ale będzie to tylko krótkotrwały efekt zadowolenia, a nie poczucie szczęścia wypływającego z Twojego życia.

Absolutnie nie chce Ci mówić jak masz żyć, ale chcę Ci pokazać perspektywę, która całkiem niedawno trochę zmieniła mój stosunek do świata oraz tego co dzieje się w moim życiu.

W mindfulness skupiamy nasze myśli tylko i wyłącznie na tym, co robimy w danym momencie. Podam Ci przykład czynności dnia codziennego – mycie naczyń. To właśnie jedna z tych rzeczy, które wykonujemy automatycznie. Zazwyczaj błądzimy myślami gdzieś pomiędzy tym co się stało, (będąc w przeszłości) pomiędzy tym co mamy do zrobienia (przyszłości)! Gdy myję naczynia, staram się skupić swoją uwagę patrząc na ruch moich dłoni, zwracam uwagę na zapach płynu i na to jaką temperaturę ma woda. Tak samo jest z każdą inną czynnością, którą wykonujemy na co dzień.

Często żyjemy i działamy wobec pewnych schematów, mechanizmów, z którymi albo wyrośliśmy, albo wyrobiliśmy sobie przez określony czas. 90% naszych codziennych czynności, które robimy automatycznie i nie poświęcaliśmy żadnej uwagi.

medytacja mindfulness

Czym różni się mindfulness od medytacji?

Często zdarza się, że słowa mindfulness i medytacja, zostają użyte do określenia sposobu wyciszenia umysłu. Jednakże mindfulness to pojęcie znacznie szersze niż medytacja – to sposób życia. Podstawą mindfulness jest medytacja, ale znaczenia obu nie są identyczne.

Terminy te są często używane w podobnym kontekście, zamieszanie na temat różnic między uważnością/mindfulness a medytacją jest zrozumiałe. Istnieje wiele sposobów ich definiowania, opisywania i ćwiczenia, a ich praktyczne zastosowania są niesamowicie ze sobą powiązane.

Medytacja to praktyka, w której skupiamy się do wewnątrz, aby się uspokoić, skoncentrować i odnaleźć równowagę emocjonalną. Medytacja w pozycji siedzącej zwykle rozpoczyna się od głębokiego oddychania w wygodnej pozycji, przynosząc całą świadomość do oddechu – wdech i wydech – świadomie kierując umysł w stronę jednego punktu skupienia. Zazwyczaj odnosi się do praktyki w pozycji siedzącej. Istnieje wiele rodzajów medytacji – takich, które koncentrują się na otwarciu serca, poszerzeniu świadomości, uspokojeniu umysłu czy doświadczeniu wewnętrznego spokoju.

Uważność polega na byciu świadomym, co oczywiście obejmuje praktykę medytacji. Kiedy jesteś aktywnie uważny, zauważasz i zwracasz uwagę na swoje myśli, uczucia, zachowania i ruchy, a także na wpływ, jaki wywierasz na ludzi wokół ciebie.

Możesz ćwiczyć bycie uważnym w dowolnym miejscu, czasie i z każdym, będąc w pełni zaangażowanym w chwilę obecną/teraźniejszość. Kiedy większość ludzi zajmuje się swoim codziennym życiem, ich myśli wędrują od rzeczywistej aktywności, w której uczestniczą, do innych myśli lub wrażeń. Kiedy jesteś uważny, aktywnie angażujesz się w tę aktywność wszystkimi zmysłami, zamiast pozwalać, by twój umysł wędrował. Ten rodzaj “bezmyślności” jest normą, ponieważ umysł spędza czas skupiony na przeszłości (w trybie żalu) lub przyszłości (w trybie zmartwienia).

Mindfulness w praktyce

Uważne siedzenie

Polecam zacząć od co najmniej pięciu minut medytacji w pozycji siedzącej każdego dnia. Wczesnym rankiem działa dla mnie najlepiej, ale równie dobrze może być po południu lub wieczorem. Znajdź czas, który najbardziej Ci odpowiada.

Uważne jedzenie

Praktykę tę można wykonać za każdym razem, gdy usiądziesz do posiłku. Poczuj wdzięczność za to, że masz coś tak pysznego i pożywnego do jedzenia. Zjadaj małe kęsy, poświęcając czas na uważne przeżuwanie. Jedz w zwolnionym tempie. Uważne jedzenie z czasem staje się łatwiejsze. Spróbuj zacząć od jednego posiłku dziennie.

Spacer 

Wyłącz telefon, odłącz słuchawki i spaceruj, koncentrując się na ziarnistości podłoża, twardości, może jesteś w stanie wyczuć różnicę w butach (najlepszy efekt będzie, gdy uda Ci się spacerować boso). Rozejrzyj się po scenerii. Zwróć szczególną uwagę na swoje otoczenie.

Użyj swojego oddechu jako kotwicy; ilekroć twój umysł wędruje w przeszłość lub przyszłość, przywróć go do teraźniejszości, koncentrując się na procesie oddychania. Możesz również wykonać tę praktykę podczas jazdy na rowerze, biegania lub korzystając z innej formy transportu.

Jakie korzyści płyną z praktyki uważności?

  1. Wpływa pozytywnie na emocji i pomaga w samokontroli
  2. Poprawia nasze nastawienie do świata i samych siebie
  3. Wpływa pozytywnie na pracę mózgu – poprawia koncentrację i zapamiętywanie
  4. Pomaga w problemach ze snem
  5. Pomaga w stresie i przy stanach depresyjnych

 

Dzięki praktycznym wskazówkom jak być bardziej uważnym możesz poprawić jakość swojego życia. Jest wiele korzyści, które płyną z wykorzystywania tych technik, jednak najwięcej efektów przynoszą, gdy są praktykowane systematycznie i świadomie.

Jeżeli potrzebujesz motywacji, wskazówek do tego, aby wprowadzić w swoje życie technikę mindfulness, zapraszam Cię do nowego wyzwania Internetowego Studia PortalYogi. To wyzwanie jest dla wszystkich, którzy chcą zbudować świadomość ciała, siebie oraz spojrzeć na siebie w całościowy sposób – zobaczyć swoje światło, ale też swoje cienie.

Wyzwanie: Obudź swoje ciało i umysł. Od świadomości ciała, do świadomości Siebie.  Wyzwanie ma na celu pomóc Ci poznać siebie. Tylko wtedy możemy z życzliwością zobaczyć, gdzie jesteśmy w życiu, co chcielibyśmy zmienić, a potem wprowadzić tę zmianę, nie tylko w głowie, ale poczuć ją w całym ciele. Ucieleśnić swoją intencję, swój cel.

Poprzez medytację i ruch poczuć energię zmiany – zadać sobie pytanie: jak chcę się czuć – co chcę przenieść z maty do swojego życia. Dokąd idę? Jak chcę, żeby wyglądało moje życie?

Dołącz do Internetowego Studio PortalYogi i przekonaj się jak możesz świadomie wpłynąć na jakość swojego życia.

Natalia Zięba

Nauczycielka Holistycznych Terapii Jogą

Jest nauczycielką certyfikowaną przez Yoga Alliance. Wiedzę zdobyła u samego źródła, czyli w miejscu, które nazywane jest Stolicą Jogi – Rishikesh w Indiach. Jej styl jogi odzwierciedla połączenie tradycji ze współczesną wiedzą o ruchu. Praktykuje Ashtangę, hathe, Vinyase, Yin oraz Aerial, wykorzystując elementy tańca, animal movement czy ruchu intuicyjnego.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor