Marzena Stańczyk

Medycyna Chińska i yin joga na wyciszenie - najlepsze sposoby na jesień i zimę

Jesień i zima to energetycznie czas yin: wykorzystaj jego potencjał, aby w pełni doświadczyć siebie. Spokojnie - dowiesz się także co to jest yin i yang, meridiany i zegar narządów.

Mądrość życiowa to wykonywanie rzeczy jak najmniejszym nakładem energii. Możesz wykorzystać wiedzę filozofii taoistycznej, aby żyć w harmonii z prawami natury.

Poniżej zaprezentuję Ci 3 koncepcje używane w medycynie chińskiej i ich praktyczne zastosowanie w tych porach roku (jesień i zima). Będą to teorie: yin i yang, koncepcja meridianów (kanałów energetycznych) i zegar przepływu energii.

Co to jest yin i yang?

Koncepcja yin i yang wywodzi się z filozofii taoistycznej.

Yin oznacza „daleko od źródła” – bliżej strachu, ego, identyfikacji z ciałem, ziemskiej egzystencji, to także ignorancję naszej duchowej natury.

Natomiast Yang oznacza „bliżej źródła” – kojarzony jest z ruchem na zewnątrz, działaniem, słońcem, radością. To świadome identyfikowanie się z prawdziwą miłością, wieczną naturą – naszą duszą i połączeniem z boskością.

Aspekt yin przypomina: Skup się na tu i teraz i zajmij się swoim ciałem.

Oba aspekty są konieczne, aby w pełni doświadczyć egzystencji, i w rzeczywistości są tylko inną perspektywą tego samego. Chociaż tak przedstawiane, nie stanowią przeciwieństwa – nie da się zrozumieć i doświadczyć jednego bez odniesienia do drugiego.

Skoro naturalny ruch energii yin jest do środka, do tego, co stałe i materialne, to nie wydatkuj energii na zewnątrz niepotrzebnie.

Spójrz na swój rozkład dnia, wykreśl to, co nie jest konieczne i stwórz przestrzeń na radość z „bycia”, a nie ciągłego „robienia”. A na gwiazdkę poproś o bon na masaż ajurwedyjski – Twoje ciało na pewno Ci podziękuje.

Meridiany – kanały energetyczne istnieją!

Meridiany to umowna nazwa kanałów energetycznych. Kanały energetyczne to drogi przepływu energii w zdrowym, zrelaksowanym organizmie. Ich istnienie zostało już dowiedzione naukowo.

W 2016 roku badania (1) przeprowadzone w Seoul National University potwierdziły istnienie kanałów, które nazywano „układem pierwotno-naczyniowym” (tzw. PVS, ang. Primo Vascular System). Według naukowców stanowi on ważną część układu sercowo-naczyniowego i jest fizycznym odpowiednikiem systemu meridian. Już w latach 60. naukowiec Kim Bong-Han wykazał istnienie struktur rurkowych: wewnątrz i na zewnątrz naczyń krwionośnych, na powierzchni narządów oraz pod skórą właściwą. Sądził, że odzwierciedlają tradycyjne linie przebiegu kanałów, ale dopiero dalsze badania to potwierdziły.

Jesień to czas meridianów (kanałów energetycznych) Płuca i Jelita Grubego, natomiast zima to czas Pęcherza Moczowego i Nerek. W medycynie chińskiej wyróżnia się 12 głównych kanałów energetycznych, przez które przebiega energia o specyficznym charakterze. Ich nazwy w większości (oprócz potrójnego ogrzewacza) odpowiadają organom w ciele. Stąd wyróżniamy meridiany:

medycyna chińska, akupunktura, meridiany

 1. Wątroby
 2. Pęcherzyka Żółciowego
 3. Jelita cienkiego
 4. Serca
 5. Potrójnego Ogrzewacza
 6. Osierdzia
 7. Żołądka
 8. Śledziony
 9. Płuca
 10. Jelita Grubego
 11. Pęcherza Moczowego
 12. Nerki

Pary przeciwieństw – yin i yang

Kanały tworzą pary na zasadzie yin i yang. Przykładowo Płuco jest yin, a Jelito Grube yang. Pęcherz Moczowy jest yang, a Nerki yin. Ważne jest, aby rozumieć, że kanał nie jest równoznaczny z narządem, nie jest to odniesienie 1:1.

Przykładowo meridian Płuca to zespół funkcji utrzymywanych przez tak zwaną energię Płuca, która była już obecna w zarodku na długo przed tym, zanim płuca w ogóle się rozwinęły. Dlatego jeśli słyszymy od praktyka medycyny chińskiej, że mamy zastój w kanale Płuca, to nie biegniemy prosto do lekarza na prześwietlenie płuc, ponieważ z organem może być wszystko w porządku. Oznacza to tyle, że pewne funkcje, którymi ten kanał zarządza, nie działają właściwie.

Jeśli do tej pory dziwi Cię, dlaczego nazwy kanałów zapisane są wielką literą – nie ma to uzasadnienia w języku polskim, ale jest to umowny zapis, aby odróżniać kanał energetyczny od narządu.

Emocjonalne aspekty meridianów

Każdy meridian, czyli kanał energetyczny ma swój emocjonalny aspekt. Płuco i Jelito Grube to smutek. Często doświadczamy go jesienią i zimą. Mówimy, że robimy się bardziej melancholijni, czasem chce nam się płakać, wspominamy zmarłych. Obserwujemy, jak liście spadają z drzew i mamy wrażenie, że coś się kończy. Natomiast zima to bezruch. Wyobraź sobie zimowy scenariusz: mróz, śnieg i ta wszechobecna cisza – piękna, ale przerażająca, mrozi do szpiku kości, tak jakby niczego już nie było. To właśnie rodzi strach i jest powiązane z kanałem Nerki.

Emocjonalne aspekty Meridianów przypominają nam: nie zamiataj emocji pod dywan – teraz jest czas, by ich doświadczyć w pełni!

Spróbuj zauważyć, jakie emocje pojawiają się u Ciebie w tym okresie, poczuj je w ciele i pozwól im być. Bez oceniania, analizy – ot tak, po prostu.

Zegar narządów wg Medycyny Chińskiej

Aby organizm dobrze funkcjonował, energia nie może przepływać w chaotyczny sposób. W zdrowym, zrelaksowanym organizmie energia przepływa według zegara narządów. W rytmie dobowym każdy kanał energetyczny ma dwie godziny, w których posiada on maksimum energii. I tak zegar narządów dla poszczególnych kanałów można zapisać następująco:

yin joga i medycyna chińska

 • 3:00–5:00 rano to czas Płuca,
 • 5:00–7:00 Jelita Grubego,
 • 7:00–09:00 Żołądka,
 • 9:00–11:00 Śledziony,
 • 11:00–13:00 Serca,
 • 13:00–15:00 Jelita cienkiego,
 • 15:00–17:00 Pęcherza Moczowego,
 • 17:00–19:00 Nerki,
 • 19:00–21:00 Osierdzia,
 • 21:00–23:00 Potrójnego Ogrzewacza,
 • 23:00–1:00 Pęcherzyka Żółciowego,
 • 1:00–3:00 Wątroby.

Energia przepływa z kanału yin do kanału yang oraz z kanału yang do kanału yin.

Kanały yang charakteryzują się przepływem w dół i tyłem ciała, kanały yin – przepływem energii do góry przednią stroną ciała.

Powyższe informacje mają bardzo praktyczne zastosowanie. Skoro maksimum energii w kanale Płuca przypada pomiędzy 3:00 a 5:00 rano, to najłatwiej będzie nam wykonać wtedy ćwiczenia oddechowe.

Pranajama o 4:45, zupa mocy lub congee na śniadanie o 8:00 sprawią, że nie straszne Ci będą zimowe chłody.

Natomiast Żołądek trawi najlepiej pomiędzy 7:00 a 9:00, więc jest to czas na śniadanie. Jeśli w dodatku zjemy coś odżywczego, jak zupę mocy (długo gotowaną zupę na kościach) lub congee (rozgotowany ryż, podawany z różnymi dodatkami), to nasz organizm będzie bez problemu radził sobie z czynnikami klimatycznymi na zewnątrz. Wszyscy zmarznięci, a my uśmiechnięci 😉

Na dworze leje – zjedz warzywną zapiekankę, a jeśli mróz ozdobił okna – skuś się na gulasz: mięsny bądź warzywny.

dieta yin i yang

Jedzenie yin i yang – podział żywności

W dietetyce medycyny chińskiej yin i yang są wszechobecne. Wszystkie produkty klasyfikuje się jako yin, neutralne lub yang.

Yin

 • surowe warzywa i owoce
 • nabiał
 • ryż biały
 • słodycze
 • chleb pszenny, itp.

Neutralne

 • chleb ciemny
 • marchew
 • ziemniaki
 • jajka
 • ryż ciemny
 • kasza jaglana

Yang

 • por
 • czosnek
 • cebula
 • cynamon
 • imbir
 • kardamon
 • kawa zbożowa

Również metody przygotowywania posiłków dzielimy na yin (marynowanie, schładzanie, fermentacja, kiszenie) oraz yang (duszenie, smażenie, prażenie, pieczenie). Zasada jest prosta: jeśli w przyrodzie dominuje yin – spożywaj produkty yang przygotowywane na sposób yang. Natomiast jeśli na zewnątrz panują warunki yang, to możesz spożywać więcej produktów yin oraz przygotowywać je w sposób yin.

Z tego powodu w deszczową pogodę zapiekanka warzywna zrównoważy niesprzyjającą aurę, a gulasz rozgrzeje w zimowe mrozy. Zredukuj do minimum spożywanie surowych produktów. Trawienie nabiału, sałatek, surowych owoców, cytrusów (a najlepsze są w święta) w tym okresie będzie kosztować układ trawienny dużo nakładu energii, a nie jest to czas na jej marnotrawienie.

Yin joga

Yin joga bardzo ładnie przenika się z myślą medycyny chińskiej, skupia się na aspekcie yin w praktyce, to znaczy, że jest spokojna a asany wykonywane są praktycznie w bezruchu. Praktyka działa na tkanki yin, czyli więzadła, ścięgna, kości. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o Yin jodze, to zapraszam Cię do artykułu Pauli Radziszewskiej: Yin Joga. Praktyka, w której na wszystko jest czas. 

Podsumowując: jeśli w dawnych Chinach ktoś by powiedział: „życzę Ci fascynującego życia”, to znaczyłoby, że Cię nie lubi. Fascynujące życie oznacza, że cały czas musisz wydatkować energię, aby radzić sobie z nowymi okolicznościami. Harmonijne życie to czerpanie radości z codziennych, prostych zajęć. W czasie yin pozwól sobie na nudę i nicnierobienie, zmarnuj czas i sprawdź, jak się z tym czujesz. Ten czas odpoczynku i regeneracji zaowocuje energią i kreatywnymi pomysłami na wiosnę.


Pragniesz zadbać o swój relaks i spokojny, głęboki sen? W takim razie dołącz do 14-dniowego wyzwania Jesienne Wieczory z Jogą! W wyzwaniu znajdziesz łagodne i spokojne praktyki przy świecach.  Doświadczysz delikatnych sesji hatha jogi oraz relaksacyjnych i regenerujących sesji yin jogi. Będziesz pracować kolejno z 7 obszarami Twojego ciała. Nie zabraknie również medytacji dla ukojenia umysłu. Nauczysz się bardziej świadomie poruszać na macie oraz relaksować.

Dołącz do 14-dniowego programu i podaruj sobie wyjątkowy czas tylko dla siebie!

Marzena Stańczyk

Żyj Pełnią - akupunktura i sesje metafizycznej anatomii

Terapeutka Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (akupunktura, bańki chińskie). Gdy diagnozuje i leczy swoich pacjentów korzysta także z wiedzy nowej medycyny germańskiej oraz wykonuje sesje Metafizycznej Anatomii, by pomóc w pełni zrozumieć co się dzieje na poziomie fizycznym, emocjonalnym i umysłowym. Pomaga poprawiać jakość życia swoich pacjentów zgodnie z jej hasłem przewodnim ‘ŻYJ PEŁNIĄ’.

 

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor