Nic nie jest tylko białe lub tylko czarne, nic nie jest stałe. Przechodzimy ciągłe przemiany fizyczne, nasz umysł ewoluuje, nasz charakter się zmienia i nasze rozumienie samych siebie również. W codziennym życiu zdolność odpuszczania jest tak samo ważna, jak budowanie wewnętrznej siły. Temu służy praktyka yin yoga.
Ten styl jogi pomaga zredukowaćwewnętrzne napięcie, które może wynikać z rozdźwięku pomiędzy wewnętrzną postawą a zewnętrznym działaniem.
Aby zrozumieć siebie najpierw musi nastąpić proces separacji „od”, a później dopiero proces integracji, zjednoczenia. Praktyka yogi yin przeobraża nasze doświadczenie bycia w ciele, ale również całe nasze życie, determinując ciało, ducha i umysł, na inny sposób niż dotychczas.
Teoretycznie pozycje yogi yin pracują nad zmianą konsystencji tkanki łącznej, uwolnieniu napięć globanie i lokalnie, oraz zmianą aferentacji w obrębie różnego rodzaju włókien nerwowych.
Powięź to macierz zewnątrzkomórkowa w naszym organizmie, która oddziela i łączy wszystko razem. Swoim zasięgiem obejmuje każdy zakątek naszego ciała. Anatomowie nazywają ją „klej”. Tkanka łączna tworzy system poślizgu oraz odpowiedzialna jest za przyjmowanie i rozkładanie naprężeń mechanicznych w ciele. Kiedy powięź zastyga, powstają pewnego rodzaju zranienia, co wraz tkanką mięśniową tworzy zrosty.
Nie tylko bezruch, ale również ćwiczenia wynikające z jednostajnego ruchu, mogą prowokować dysfunkcje w postaci mięśni o wzmożonym napięciu, inaczej punkty spustowe. Narażamy nasze ciało na ciągłe obciążenia. Jeśli te procesy będą się nawarstwiać może to doprowadzić do zaburzenia.
Popularne dzisiaj ćwiczenia bodyworkout zapewne budują silne i duże mięśnie, ale te zbyt obciążają stawy i osłabiają mięśnie antagonistyczne.
W naszym ciele posiadamy system powolnego dostosowania się tkanek w celu przyswojenia i tworzenia długotrwałych wzorców ruchowych oraz szybkiej adaptacji, reagującej na krótkotrwałe zmiany i wymagania otoczenia.
Układ nerwowy pełni kluczową rolę w reagowaniu na bodźce. Zamiast myśleć o nim jako o systemie sztywno połączonych kabli-łączy, raczej powinniśmy popatrzeć na niego jako na obszar ciągle reagujący. Impulsy podróżują wzdłuż ścieżek nerwowych za pośrednictwem krwi, płynów limfatycznych czy płynu mózgowo-rdzeniowego.
Powięź oprócz swoich mechanicznych właściwości, służy również jako przekaźnik informacji. Najnowsze odkrycia opisują ją nawet jako system komunikacji szybszy niż układ nerwowy.
Twórca osteopatii Andrew Taylor Still napisał: „Dusza człowieka wraz ze wszystkimi strumieniami żywych płynów wydaje się gromadzić w powięziach jego ciała”.
Zastygając w pozycjach yin zastanawiamy się co, tak naprawdę się dzieje?
Celem treningu powięziowego jest idea powolnej i długoterminowej regeneracji sieci powięziowej. Będą to ekstremalnie powolne ruchy lub bardzo szybkie mikro ruchy, wręcz niezauważalne na zewnątrz. W powięziowym doskonaleniu ruchu wykorzystuje się grawitację oraz wagę osoby ćwiczącej. Co więcej, zastyganie w pozycjach przynosi precyzyjność w wyselekcjonowanych obszarach tam, gdzie pojawiło się sklejenie tkanek i zrosty, np. w przegrodach międzymięśniowych.
Skoordynowane ruchy powięzione często przywracają pamięć obszarów dawno zaniedbanych.
W typowym treningu mięśniowym efekty widać dosłownie od ręki. Powięź reaguje znacznie wolniej, jednak efekty ćwiczeń są długoterminowe. Poprawa na początku może być mało oczywista, ale przy odrobinie cierpliwości następuje wyraźna poprawa siatki powięzionej i ułożenie kolagenu.
Aby utrzymać pozycje Yin Yoga konieczny jest relaks, który pomaga również w pełniejszym rozwoju i zrozumieniu siebie. Bardzo często zmagamy się w trakcie praktyki yin ponieważ w głowie mamy tzw. ready made pozycje, czyli przekonania jak powinny wyglądać dana asana. Naszpikowani wręcz teoriami z innych metod praktyki jogi, nie zauważamy to co chce nam powiedzieć ciało. Nasza postawa, punkt widzenia jest często przeszkodą do prawdziwego wglądu w yin yogę. Yoga
Powięziowa to przede wszystkim wewnętrzna świadomość i umiejętność wsłuchania się we własne wnętrze.
W życiu każdego z nas przychodzi taki moment, że joga staje się czymś więcej niż tylko rozciąganiem. Yin Yoga nie ma nic wspólnego z treningiem izometrycznym i ciągłym wzmacnianiem naszej silnej strony yang. Praktyka yogi yin pozwala żyć zgodnie z naszym ciałem, dając mu kapitał oparty o nowe wartości.
W czasie yogi yin bacznie obserwujesz swoje ciało, również jego niedoskonałości, które starasz się zrozumieć i zaakceptować. W życiu codziennym niektórzy doskonale radzą sobie z ukrywaniem bólu, lęku i kompensacją emocji, często nawet nie próbują uwolnić się od presji życia codziennego. Podczas yogi yin, badasz dosłownie to do czego nie masz dostępu na co dzień. Maska opada.
Jeśli sadzimy roślinę, musimy znaleźć dla niej odpowiednie podłoże, podlewać ją i wystawiać na słońce. Czasami jednak przychodzi taki czas, że po prostu musimy ją zostawić w spokoju, dać jej czas. Za dużo wody, słońca czy nawet najlepsze nawozy w nadmiarze mogą przynieść efekt przeciwstawny do naszych zamierzeń. Przyglądanie się, rozmowa i zaprzestanie wszelkich działań to również proces wzrostu rośliny. Jeden z azjatyckich mędrców kiedyś powiedział, aby nie wymuszać żadnego działania, a podążać za kierunkiem natury.
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i chciałbyś/chciałabyś zacząć praktykę yin yogi, zajęcia w tym stylu jogi w Katowicach prowadzi Renia Depciuch (grafik zajęć), natomiast w Internetowym Studiu PortalYogi znajdziesz sesję yin yogi online przygotowaną przez Magdę Bałdys .
Jej fascynacja Ashtanga jogą i filozofią Wschodu to wypadkowa jej wcześniejszych zainteresowań. Absolwentka Uniwersytetu w Katowicach z tytułem magistra filozofii.
Renia rozpoczęła praktykę Ashtanga jogi z silnym zakorzenieniem w metodzie Iyengara i sztukach walki, które uprawiała przez wiele lat. Obecnie stara się łączyć sztukę bycia kreatywną artystką, z fascynacją malarstwem i praktyką jogi. Stara się podążać za maksymą: aby móc pomagać innym, musisz najpierw potrafić pomóc samemu sobie.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać.
Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas zniżkę na pierwszy miesiąc do Studia, darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.